Abiturientų išleistuvės gerokai patuštino dvyliktokų šeimų biudžetus. Dovanos mokytojams, puotos ir renginių vedėjų pasirodymai tėvams kainavo tūkstančius. Tie, kuriems per brangu, išleistuvių vakare nedalyvauja. Tuo metu kai kurios mokyklos apie pokylius negalvoja ir apsiriboja atestatų įteikimo iškilmėmis.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Išleistuvės – viena gražiausių moksleivių švenčių.
Planuoti būsimą šventę abiturientų tėvai pradeda prieš gerą pusmetį. Jų rūpestis – nuspręsti, kur vyks išleistuvės, kas ves vakarą ir koncertuos, ką įteikti moksleivių auklėtojams, kokią dovaną palikti mokyklai. Dar reikia nepamiršti gėlių, puošmenų pobūvio vietai, fejerverkų…
Tradicinės vietos, kurių dairomasi linksmybėms, – Taujėnų dvaras, „Vilkmergės“ restoranas. Pasak Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorės Angelės Andrikonienės, nuo 2006-ųjų, rekonstravus restoraną, jame abiturientų išleistuvės vyksta kasmet. Tą dieną ji vadina išskirtine: restoranas išpuošiamas girliandomis, balionais, o išsidabinę jo svečiai – vienas už kitą gražesni.
Direktorė sako, jog išskirtinis buvo ir praėjęs šeštadienis, kai baltose rožėse skendėjusioje salėje išleistuves šventė Užupio vidurinės mokyklos dvyliktokai. Čia pernakt puotavo 115 svečių, o abiturientai ankstų rytą išėjo pasitikti saulės.
Kooperatyvo vadovė apgailestauja, jog neišeina priimti visų mokyklų, pageidaujančių švęsti restorane. „Pasiseka tiems, kurie kreipiasi anksčiausiai, nes vieta pas mus rezervuojama dar sausį“, – sako ji.
Saugo policija
Pobūvio valgiaraštį lemia tėvų pageidavimai – su jais derinama, kuo bus vaišinami svečiai. Anot A. Andrikonienės, šiemet maistas vienam žmogui kainavo 38 litus. Ruošta salotų, šaltų užkandžių, buvo galima rinktis iš trijų rūšių karštų patiekalų. Vakaro dalyviai gaivinosi vaisiais, jiems buvo pagaminti du tortai.
Pasak direktorės, restorano kieme galinčių nutikti nemalonių incidentų pavyksta išvengti. Anksčiau yra buvę atvejų, kai į švenčiančiųjų valdas bandė patekti pašaliniai asmenys. Todėl atkreipti dėmesį į vietas, kuriose vyksta šventės, prašoma policijos.
Mokykla šventė ligi ryto
„Šilo“ vidurinė mokykla per išleistuves nebuvo tuščia – šventė penktadienį vyko pačioje įstaigoje. Stalai buvo padengti tėvų užsakytomis vaišėmis. „Karštų patiekalų pas mus nebuvo, tačiau vaišinomės įmantriomis užkandėlėmis, buvo labai daug vaisių“, – pasakojo vienos abiturientės mama.
Moteris sako, jog linksmą ir įdomią vakaro programą parengė laidų vedėjas Vytautas iš „Radiocentro“. Išleistuvininkams be šokių ir žaidimų reikėjo atsakinėti į klausimus, dainuoti, vaikams ir tėvams teko įspėti užduotis apie skirtingų kartų pamėgtus filmus – tai tėveliams pasirodė sunkiausiai įveikiamas darbas.
Šventės dalyvius iki ryto linksminęs vedėjas pageidavo 1500 litų. Mama tikino, jog tai – pigiausias variantas iš tų, kuriais domėjosi išleistuvių organizavimu rūpinęsi tėvai.
Moteris neslepia – kartu su jaudinančiomis akimirkomis vaikams, tėvams bei mokytojams nestigo ir graudulio. Šiemet „Šilo“ vidurinė mokykla atsisveikina su paskutine dvyliktokų laida – ji tampa pagrindine mokykla. Išeinančių abiturientų dovana mokyklai – trys paveikslai. Savo klasių vadovams jie padovanojo dovanų čekius.
Įstaigoj puotų nerengia
Visai kitaip su mokykliniais metais atsisveikino Veprių vidurinės mokyklos dvyliktokai. Moksleiviai ir jų artimieji kasmet tradiciškai renkasi į bažnyčią, kur aukojamos mišios už abiturientus, mokytojus, mokinių tėvus. Vėliau mokykloje iškilmingai įteikiami brandos atestatai.
Šiemet abiturientai savo mokyklai padovanojo vazą. Išleistuvių pobūvio jų tėveliai neruošė. „Tai – ne mokyklos renginys, mokykla jo niekada neorganizuoja, – pasakojo direktoriaus pavaduotoja Aldona Medonienė. – Išleistuvės – tėvų reikalas, ir jie taip nusprendė.“
Šventinio išleistuvių vakaro Veprių mokykloje nelikę jau kelinti metai. „Kažkada seniau vykdavo, bet tradicijos negali būti amžinos, – svarsto pavaduotoja. – Mokykloj apskritai jokių pobūvių nerengiam, nes tai yra oficiali valstybinė įstaiga ir čia nepuotaujam.“
Veprių vidurinę mokyklą baigė dvylika abiturientų. „Išlydime juos džiugiomis nuotaikomis, nes visi, kurie pasirinko brandos egzaminus, juos išlaikė“, – sakė pašnekovė. Smagu mokytojams ir dėl to, kad mokyklų tinklo pertvarka jų įstaigos dar nepalies: dvyliktokų čia laukiama ir šiais, ir kitais mokslo metais.