Įsibėgėja institucinės globos pertvarka

Lietuvoje vyksta žmonių su negalia institucinės globos pertvarka – kaip neliko didelių vaikų globos namų, taip ateityje neliks ir neįgaliesiems skirtų socialinės globos namų – žmonės gyvens nedideliuose grupinio gyvenimo ar vadinamuose apsaugoto būsto namuose.

Kuriami ir savarankiško gyvenimo namai socialiai pažeidžiamoms žmonių grupėms. 

Ukmergės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė paaiškino, kad socialinės globos namuose gyvenančių proto negalią turinčių žmonių ateitis turėtų būti kitokia – priklausomai nuo negalios sunkumo jie bus įkurdinti grupinio gyvenimo namuose, savarankiško gyvenimo namuose ar apsaugotuose būstuose. Naujiems namams ir butams įsigyti bei pritaikyti valstybės lygiu numatytos didelės investicijos ir didžiulė ES fondų parama.

Ukmergės rajono savivaldybė planuoja įgyvendinti kelis projektus, kurių tikslas – įsigyti ir įrengti būstus minėtoms gyventojų grupėms.

Pasak A. Leonavičienės, Vilniaus regiono plėtros taryba yra patvirtinusi perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų Vilniaus regiono žemėlapį, kuriame numatyta infrastruktūros, reikalingos intelekto ir psichikos negalią turintiems asmenims, plėtra.

Pagal vieną iš parengtų projektų numatoma mieste pirkti 5 butus ir pritaikyti juos apsaugoto būsto paskirčiai. Ką reiškia apsaugotas būstas? Pasirodo, bus sukurtos apgyvendinimo vietos 10-iai asmenų. Jiems bus teikiama socialinio darbuotojo pagalba – informavimas, konsultavimas, pagalba mokant mokesčius, įdarbinimo, socialinių įgūdžių ugdymo paslaugos.

Apsaugoto būsto terminas – dar naujas. Ši paslauga – gyvenamojo būsto, esančio bendruomenėje, o ne institucijoje, suteikimas žmogui, siekiant ugdyti jo savarankiško gyvenimo, socialinius įgūdžius. Įprastai apsaugotuose būstuose gyvena ne daugiau nei du žmonės su negalia, kuriems reikalinga ne tokia intensyvi socialinių paslaugų srities darbuotojų pagalba kaip grupinio gyvenimo namuose.

Šiuo metu apsaugotuose būstuose šalyje gyvena vos keli šimtai žmonių. Iki 2030 m. šalies savivaldybės jų planuoja įsigyti kelis šimtus.

Ukmergėje numatoma statyti ir specialiai pritaikytą namą savarankiškiems gyvenimo namams, kuriame gyvens 10 asmenų. Jiems bus prieinamos sveikatos priežiūros, užimtumo, kultūros, socialinės paslaugos, taip integruojant į bendruomeninę veiklą.

Planuojama minėto projekto vertė – 900 tūkst. Eur, iš kurių 50 proc. finansuojama ES fondų lėšomis, 35 proc. – bendrojo finansavimo lėšomis, 15 proc. – savivaldybės biudžeto lėšomis (135 tūkst. Eur).

Ukmergėje numatoma statyti ir grupinio gyvenimo namus, kur apsigyvens taip pat 10 asmenų. Socialinių dirbtuvių steigimui numatyta pritaikyti nenaudojamas patalpas mieste, kur bus sukurtos vietos 20–25 asmenims.

Skelbiama, kad infrastuktūra kuriama asmenims su intelekto ar psichikos negalia, kuriems svarbu būti arčiau savo šeimų narių, sudarant sąlygas jiems integruotis į visuomenę, užtikrinant galimybę naudotis įsidarbinimo, sveikatos priežiūros, švietimo, socialinėmis, kultūros ir kitomis paslaugomis.

Projektas „Grupinio gyvenimo namų ir dienos užimtumo centro / Socialinių dirbtuvių steigimas“ bus įgyvendinimas pagal Regioninės pažangos priemonę. Planuojama jo vertė – 1 mln. 200 tūkst. Eur, iš kurių 50 proc. – ES fondų lėšos, 35 proc. – bendrojo finansavimo lėšos, 15 proc. – savivaldybės biudžeto lėšos (180 tūkst. Eur).

Grupinio gyvenimo namuose gyvena iki 10-ies žmonių, kuriems visą parą reikalingos socialinės globos paslaugos. Šių namų gyventojams socialinės, sveikatos priežiūros, užimtumo, švietimo, kultūros ir kitos paslaugos organizuojamos ir teikiamos bendruomenėje. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, praėjusių metų pabaigoje šalyje veikė 53-eji grupinio gyvenimo namai, kuriuose gyveno 462 žmonės. Šių metų viduryje tokių namų turėtų būti apie 100, juose gyvens apie 900 žmonių.

Ukmergėje yra vieni grupinio gyvenimo namai, pritaikyti dešimčiai žmonių, priklausantys Jasiuliškių socialinės globos namams. Netrukus dar vieni panašūs namai, priklausantys rajono savivaldybei, bus atidaryti Vilniaus gatvėje.

Siesikuose praėjusią savaitę atidaryti Ukmergės socialinių paslaugų centro Savarankiško gyvenimo namai.

Savivaldybė skelbia, kad juose sudarytos namų aplinkos sąlygos, kur žmonės, padedant darbuotojams, rūpinasi buitimi – gaminasi maistą, įsigyja būtinus daiktus, tvarkosi kambarius. Gyventojai išlaiko save ir savo gyvenamąsias patalpas iš savo gaunamų pajamų.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *