„Dantų skausmo net priešui nelinkėčiau“ – abejonių dėl nemalonių su tokiu negalavimu susijusių potyrių šis žinomas posakis nepalieka. O kol visa tai kenčiantieji ieško išganymo, jų gelbėtojams odontologams įskausta galvos nuo nekantrių pacientų priekaištų.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre dirbantys dantų gydytojai aptarnauja ne tik jame apsilankančius ligonius. Centre atidirbus numatytas valandas, daliai odontologų tenka vykti teikti gydymo paslaugas į kaimuose esančias ambulatorijas. Kai kurie jų per savaitę turį aplankyti netgi ne po vieną seniūniją.
„Dantų skausmo net priešui nelinkėčiau“ – abejonių dėl nemalonių su tokiu negalavimu susijusių potyrių šis žinomas posakis nepalieka. O kol visa tai kenčiantieji ieško išganymo, jų gelbėtojams odontologams įskausta galvos nuo nekantrių pacientų priekaištų.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Ne visiems pacientams nusišypso laimė patekti pas odontologą.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Didžiulis darbo krūvis, dėl kurio gydytojai nepajėgūs priimti visų nuolat besikreipiančių klientų, ir darbuotojų trūkumas – ne vienintelės problemos, kliūvančios apskritai visai medikų bendruomenei – ne vien odontologams. Prie jų prisidėjo iš daugelio sferų lėšas „atėmusi“ dabartinė ekonominė situacija. Tai prispyrė medikus taupyti, o vienas taupymo būdų – nemokamos atostogos. Jomis, pasak Pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos Janinos Galiauskienės, priversti pasinaudoti ir odontologai.
Į pastarųjų darbo kabinetų duris šiomis dienomis bandę belstis kai kurie sunegalavę gyventojai liko nusivylę. Patekti pas dantų gydytoją buvo sudėtinga. J. Galiauskienė pasakojo turėjusi dėl to atsiprašinėti skųstis pas ją atėjusios pacientės: moteris, kurios vizitas pas odontologą buvo atidėtas beveik mėnesiui, guodėsi negalinti šitiek laukti.
Keleto pasipiktinusių žmonių skambučių sulaukėme ir redakcijoje. Viena skaitytoja sakė ką tik grįžusi iš Pirminės sveikatos priežiūros centro odontologijos skyriaus. Pasakojo neseniai pradėjusi gydytis skaudėjusį dantį, o dabar, skausmui nesiliovus, nuėjusi ir sužinojusi, kad gydymas bus tęsiamas dar negreitai. Mat, anot moters, visi tuo metu dirbę odontologai buvo užimti, registratūroje jai pasakę, jog laisvų vietų nebūsią dar keletą savaičių.
„Nuėjau ir laukiau prie durų, maniau, kad padės, bet niekas nepriėmė net su skaudančiu dantimi, – bėdojo ukmergiškė. – Bandydama patekti tik prisiklausiau, kokie jie nuskriausti: kad varo nemokamų atostogų, nėra kam dirbti, neturi ūpo gydyti… Iš vakaro vaistų uždėjusi gydytoja liepė apskritai pas ją nebesilankyti – sakė išeinanti. Teks privačiai dirbančių odontologų ieškoti…“
Skaitytoja taip pat stebėjosi, kad pakliūti buvo neįmanoma, nors skyriuje nelaukė nė vienas pacientas. „Kiek buvau atėjusi – jokių eilių, žmonių išvis nesimatė, o patekti norinčių ligonių neregistruoja… Tai ką jie ten veikia? Man atrodo, kad stomatologai naudojasi vadinamąja krize“, – savo nuomonę dėstė moteris.
Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė sutinka, kad dabar visiems – ir gydytojams, ir pacientams – nelengva, ir sako puikiai suprantanti pastarųjų nepasitenkinimą. Tačiau, jos teigimu, odontologai nepiktnaudžiauja esama padėtimi, bet dirba taip, kaip leidžia susiklosčiusios sąlygos.
„Situacija pas mus – krizinė. Sumažinus finansavimą, taupom, kaip galim, nebėra pavadavimų. Visi kartu svarstėm, ar mažintis atlyginimus, ar eiti nemokamų atostogų“, – apie Centrą užklupusius priverstinius pokyčius pasakojo J. Galiauskienė. Anot jos, kolektyvas sutarė dėl antrosios galimybės, tad visi įstaigos darbuotojai, tarp jų – odontologai, po dvi savaites atostogauja pasirinktu metu.
Dėl finansinių aplinkybių teko apskritai sumažinti Pirminės sveikatos priežiūros centre dirbančių žmonių kolektyvą. Iš 240 įstaigoje dirbusiųjų buvo atleisti 25. Daugumos atleistųjų darbo stažas didesnis kaip 30 metų, todėl jiems buvo išmokėtos šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinės kompensacijos – visa suma viršijo 300 000 litų. Tad, pasak pašnekovės, taupant reikėjo dar labiau susispausti.
Pacientų, anot vyriausiosios gydytojos, tik daugėja, o visų apžiūrėti medikai išties nesuspėja. Odontologijos skyriuje – taip pat nelinksmos nuotaikos. Ne visus specialistus šiuo metu galima rasti: kai kurie yra nemokamose atostogose, keli išleisti įprastųjų, kurių dar neišnaudojo. Viena darbuotoja nuo spalio 1-osios išeina į pensiją.
Į medikų pareigas įeina ir mieste pas odontologą apsilankyti nepajėgiančių kaimo žmonių dantų priežiūra. Pavyzdžiui, viena gydytoja daugiau laiko dirba Želvos ambulatorijoje, kitos važinėja į Taujėnus, Deltuvą, o vienas specialistas sugeba aprėpti darbus priimdamas pacientus net trijose skirtingose vietose – Siesikuose, Vepriuose bei Žemaitkiemyje…
Kad ir kaip būtų pikta odontologų pagalbos nesulaukusiems žmonėms, J. Galiauskienė sako kol kas tegalinti jų tik atsiprašyti. Pašnekovė tikina, jog patys medikai nebūna be darbo ir ligonių nepriima, tik jei yra priežastis. Tai, kad prie jų durų nesidriekia eilės, suprantama: juk užsiregistravusieji ateina pas gydytoją jiems paskirtu laiku. „Tačiau po vieną–du pacientus skyriuje visada būna ligi vakaro. Odontologai dirba, o ne kažką daro“, – sako Centro vadovė ir priduria pati nuolat tikrinanti, ar nėra simuliuojama.
Ji tikisi, kad įtampa kiek sumažės ir Centro lankytojai aprims sugrįžus iš nemokamų atostogų darbuotojams, pas kuriuos vėl bus galima registruotis. Taip pat paaiškino, jog žmogų, kuriam dantį skauda, odontologas priimti privaląs.
Pirminės sveikatos priežiūros centro padangėje – ne vien tik niūrios spalvos. Dirbti čia neseniai pradėjo jauna gydytoja odontologė, jau kuris laikas darbuojasi ir mokslus ką tik baigusi šeimos gydytoja, važinėjanti iš Jonavos. Rajono valdžia pažadėjo parūpinti medikei butą, kad ji galėtų dirbti Ukmergėje be jokių nepatogumų. Veikla Centre domisi ir viena kaunietė gydytoja, kuriai mūsų mieste irgi būtų reikalinga gyvenamoji vieta.
„Mums tai labai didelė paspirtis“, – apie atvykusius specialistus kalba J. Galiauskienė.
Pačiai medikei tenka ne tik dėl savo darbuotojų rūpintis, bet ir ieškoti kompromisų pas ją atėjus susinervinusiems pacientams, nepatenkintiems gydymo įstaigos paslaugomis. Pasakojo sulaukianti skundų net ir dėl to, kad žmogui nepatiko bendravimas su gydytoju – pastarasis tai žodį griežtesnį pasakė, tai neturėjo laiko ilgėliau pabendrauti…
„Išklausau, stengiuos paaiškinti, kokia padėtis. Prašau, kad būtų kantrūs ir nešauktų. Gydytojai – irgi žmonės, jiems taip pat būna sunku“, – sako pašnekovė, nors prisipažįsta žinanti, kad šimtu procentų pacientui niekad neįtiksi.