Ukmergės dumblo apdorojimo įrenginiuose pagamintas pirmasis kompostas. Daugiausia jo realizuoti planuojama keičiant į struktūrines medžiagas. Dabar vyksta derybos su ūkininkais dėl mainų santykio.
Ligita JUODVALKIENĖ
Sargelių kaime, buvusiame sąvartyne, įrengtuose dumblo apdorojimo įrenginiuose komposto gamyba vyksta nuo kovo. Tai ilgas, mėnesius trunkantis procesas.
Dar pernai rudenį į aikštelės saugyklas pradėtos vežti ir kaupti komposto gamybai būtinos bioskaidžios atliekos. Ši struktūrinė medžiaga buvo maišoma kartu su nuotekų dumblu. Jis atvežamas iš įmonės valymo įrenginių.
UAB „Ukmergės vandenys“ dumblo apdorojimo ir valymo įrenginių meistras Grigorijus Malčanovas sako, kad po beveik pusmetį trunkančio dumblo apdorojimo proceso gaunamas aplinkai nekenksmingas kompostas. Tokį produktą galima naudoti dirvos tręšimui.
Pirmasis gatavas produktas, pagamintas Ukmergės dumblo apdorojimo įrenginiuose, gautas rugsėjo mėnesį.
Pasak G. Malčanovo, dabar dumblo valymo aikštelėje paruošta daugiau kaip 1700 tonų išsijoto komposto.
Sijojimo metu atskiriamos nesuirusios ir nesupuvusios struktūrinės medžiagos – smulkinta mediena, šiaudai. Jų išsijojus lieka apie 10 procentų. Šios liekanos panaudojamos gaminant kitą komposto partiją.
Dumblo perdirbimo ir komposto gamybos procesas – nepertraukiamas. Per dieną į kompostavimo aikštelę iš „Ukmergės vandenų“ valymo įrenginių atvažiuoja viena 10 tonų dumblo talpinanti priekaba. Per mėnesį jo susidaro nemaža krūva – apie 300–350 tonų. Bioskaidžių medžiagų tenka sunaudoti dvigubai daugiau.
Nuo rugpjūčio mėnesio brandinama kita apie 1600 tonų komposto krūva. Ją sijoti ir paruošti naudojimui planuojama lapkričio mėnesį.
Dabar svarstoma apie komposto realizacijos būdus. Pasak G. Malčanovo, vienas tinkamiausių variantų – mainai su rajono ūkininkais. Kompostą planuojama tiekti žemdirbiams už šiaudus. Tariamasi, kokiu santykiu šie mainai galėtų vykti.
Apie 50 tonų komposto panaudota vandenvietės bei valymo įrenginių teritorijos apželdinimui. „Mums ir patiems įdomu išbandyti, ar tinkamas mūsų pagamintas produktas“, – sako pašnekovas.
Kaune buvo atlikti komposto laboratoriniai tyrimai. Rezultatai tenkina gamintojus – kompostas aukščiausios klasės, sunkiųjų metalų kiekis neviršija leistinos normos. Normą rodo ir biologiniai tyrimai, parazitų kiaušinėlių produkte nerasta.