Iš­kil­min­gai pa­mi­nė­tas Pre­zi­den­to gim­ta­die­nis

 

Sek­ma­die­nį pir­mo­jo Lie­tu­vos Pre­zi­den­to An­ta­no Sme­to­nos gim­ta­ja­me kraš­te iš­kil­min­gai pa­mi­nė­tos 135-osios jo gi­mi­mo me­ti­nės. Šie­met taip pat su­ka­ko 90 me­tų, kai A. Sme­to­na bu­vo iš­rink­tas pre­zi­den­tu.

Vai­do­tė GRIŠKEVIČIŪTĖ

Ren­gi­nys pra­si­dė­jo šven­to­mis Mi­šio­mis Lė­no Šv. An­ta­no Pa­du­vie­čio pa­ra­pi­jos baž­ny­čio­je. Pre­zi­den­to gim­ta­die­nis Lė­no gy­ven­to­jams kas­met tam­pa di­de­le šven­te: jų na­mus puo­šia tau­ti­nės vė­lia­vos, žmo­nės su šei­mo­mis ren­ka­si pa­si­mels­ti į baž­ny­čią, ap­lan­ko A. Sme­to­nos gim­ti­nę Užu­lė­ny­je. Šie­met pa­mi­nė­ti gar­bių su­kak­čių at­vy­ko Sei­mo na­rių, Lie­tu­vos lais­vės ko­vo­to­jų są­jun­gos bei ki­tų or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vų.

 

 

Iš­kil­min­gos Pre­zi­den­to An­ta­no Sme­to­nos gim­ta­die­nio ei­se­nos da­ly­viai iš Lė­no ke­lia­vo į Užu­lė­nį.

 

Pre­zi­den­to at­mi­ni­mą dvi­ra­čių žy­giu pa­mi­nė­jo en­tu­zias­tai.
Au­to­rės nuotr.







Anot iš­kil­mė­se da­ly­va­vu­sio is­to­ri­ko Ro­mo Ba­tū­ros, Uk­mer­gės kraš­tas tu­rė­tų di­džiuo­tis, iš­au­gi­nęs ypa­tin­gą pir­muo­ju ša­lies pre­zi­den­tu ta­pu­sią as­me­ny­bę, o uk­mer­giš­kiams, ypač jau­ni­mui, rei­kia do­mė­tis is­to­ri­ja ir A. Sme­to­nos val­dy­mo lai­ko­tar­piu. Pa­sak sve­čio, po­li­ti­nė­je pir­mo­jo pre­zi­den­to biog­ra­fi­jo­je, ku­rio­je jis daž­niau­siai vaiz­duo­ja­mas kaip dik­ta­to­rius ir per­ver­smų ini­cia­to­rius, yra ir daug ne­tie­sos. Kal­bė­da­mas apie A. Sme­to­nos veik­lą, bu­vi­mą po­li­ti­ko­je is­to­ri­kas pa­sa­ko­jo, jog šis iš­ki­lus žmo­gus bu­vo pa­si­šven­tęs Lie­tu­vai, lie­tu­vy­bei, už at­si­sa­ky­mą mels­tis ru­siš­kai jį pa­ša­li­no iš Min­tau­jos gim­na­zi­jos. Dėl sa­vo po­žiū­rio ir lie­tu­vy­bę ska­ti­nan­čios veik­los bu­vo en­gia­mas ne tik A. Sme­to­na, bet ir jo ar­ti­mie­ji. „An­ta­nas Sme­to­na – tau­tiš­ku­mo ir vals­ty­bin­gu­mo puo­se­lė­to­jas, drau­ge su ki­tais 1918 me­tų va­sa­rį pa­si­ra­šęs Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės ak­tą, re­da­ga­vęs ir lei­dęs ne vie­ną laik­raš­tį“, – kal­bė­jo R. Ba­tū­ra. Pre­zi­den­to rū­pes­čiu Lė­ne bu­vo su­tvar­ky­ta baž­ny­čia, Užu­gi­ry­je pa­sta­ty­ta mo­kyk­la, o A. Sme­to­nos pre­zi­den­ta­vi­mo lai­ko­tar­piu Užu­gi­rio dva­re, ku­rį jam ju­bi­lie­jaus pro­ga pa­do­va­no­jo tau­ti­nin­kų ko­mi­te­tas, bei gre­ti­mo­se apy­lin­kė­se lan­ky­da­vo­si daug žy­mių to me­to žmo­nių.

Dau­ge­lis pa­smer­kė pre­zi­den­tą, šiam pa­si­trau­kus į JAV. A. Sme­to­na mi­rė prieš 65 me­tus – sau­sio 9 die­ną jis žu­vo gais­ro me­tu Kliv­len­de. Is­to­ri­jos pus­la­piuo­se už­si­me­na­ma, kad šį gais­rą jis ga­lė­jęs su­kel­ti ty­čia…

Po šv. Mi­šių iš Lė­no į Užu­lė­nį nu­si­drie­kė iš­kil­mių da­ly­vių ei­se­na – uk­mer­giš­kiai bei sve­čiai ap­lan­kė A. Sme­to­nos gim­to­sios so­dy­bos, ku­rio­je pre­zi­den­tau­da­mas jis daž­nai lan­ky­da­vo­si, vie­tą. Čia Uk­mer­gės ra­jo­no me­ras Al­gir­das Ko­pūs­tas pa­dė­jo gė­lių, į dan­gų bu­vo pa­leis­ti tri­jų spal­vų – gel­to­nos, ža­lios ir rau­do­nos – dan­gaus ži­bin­tai. Vė­liau vi­si rin­ko­si į Užu­gi­rio mo­kyk­lą-mu­zie­jų pa­si­klau­sy­ti me­ro A. Ko­pūs­to, Uk­mer­gės kraš­to­ty­ros mu­zie­jaus moks­li­nio ben­dra­dar­bio Rai­mon­do Ra­ma­naus­ko, Tė­vy­nės są­jun­gos – Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mok­ra­tų Uk­mer­gės sky­riaus pir­mi­nin­kės Ja­ni­nos Ga­liaus­kie­nės, Tu­riz­mo ir ver­slo in­for­ma­ci­jos cen­tro di­rek­to­rės Vi­dos Me­liūkš­tie­nės svei­ki­ni­mų bei pra­ne­ši­mų. Ren­gi­ny­je taip pat da­ly­va­vo Sei­mo na­riai Gin­ta­ras Son­gai­la ir Ka­zi­mie­ras Uo­ka. Prie iš­kil­mių pri­si­jun­gė ir Vil­niaus bei Kau­no kraš­tų skau­tai su sa­vo va­do­vais – jie šiuo me­tu sto­vyk­lau­ja Užu­gi­rio dva­ro te­ri­to­ri­jo­je. Svei­kin­da­mi su Pre­zi­den­to gim­ta­die­niu su­si­rin­ku­sie­siems jie pa­do­va­no­jo skau­tiš­ką šū­kį ir ke­lias dai­nas. Mo­kyk­lo­je-mu­zie­ju­je vi­si šven­tės da­ly­viai su­gie­do­jo Tau­tiš­ką gies­mę, o vė­liau bu­vo pa­kvies­ti į Pre­zi­den­to dva­ro kie­mą, ku­ria­me vai­ši­no­si sme­to­niš­kais pie­tu­mis.

Tu­riz­mo ir ver­slo in­for­ma­ci­jos cen­tras bei Jau­ni­mo lais­va­lai­kio cen­tras šia pro­ga or­ga­ni­za­vo dvi­ra­čių žy­gį Uk­mer­gė–Lė­nas–Uk­mer­gė. Ja­me ir Pre­zi­den­to gim­ta­die­nio iš­kil­mė­se da­ly­va­vo de­vy­nio­li­ka dvi­ra­ti­nin­kų.

 












 

Ren­gi­nio da­ly­viai A. Sme­to­ną pa­ger­bė jo gim­to­sios so­dy­bos vie­to­je.

 




 









Sme­to­niš­kos vai­šės – sil­kė su svo­gū­nais, la­ši­nu­kai su rau­gin­tais agur­kais, šal­ti­barš­čiai su bul­vė­mis, gi­ra – vi­siems la­bai pa­ti­ko.





















Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *