Iš kalėjimo – grasinantis laiškas teisėjai

Autorius Ukmergės žinios

Ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­te šią sa­vai­tę pra­dė­tas iki­teis­mi­nis ty­ri­mas dėl gra­si­nan­čio tu­ri­nio laiš­ko. Jį iš vie­no nu­teis­to­jo ga­vo tei­sė­ja.

1 straipsnio nuotr.05-23

 

Lie­tu­vai pra­lai­mė­jus by­lą Stras­bū­re, ka­li­nių laiš­kai jau de­šimt­me­tį ne­cen­zū­ruo­ja­mi, tad įvai­rių laiš­kų ir skun­dų ra­šy­mai nu­teis­tie­siems yra ta­pę sa­vo­tiš­ka pra­mo­ga.

Gra­si­nan­tį laiš­ką ga­vu­si Uk­mer­gės ra­jo­no apy­lin­kės teis­mo tei­sė­ja, lai­ki­nai ei­nan­ti teis­mo pir­mi­nin­kės pa­rei­gas Edi­ta Za­rem­bie­nė ti­ki­na per daug reikš­mės šiam įvy­kiui ne­tei­kian­ti. Vis dėl­to, į po­li­ci­jos pa­rei­gū­nus ji krei­pė­si.

Uk­mer­gės po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­te dėl to pra­dė­tas iki­teis­mi­nis ty­ri­mas.

„Ne­krei­piu per daug dė­me­sio. Ne aš vie­na esu ga­vu­si. Tai jau tam­pa ma­si­niu reiš­ki­niu vi­so­je ša­ly­je. Ne tik tei­sė­jai – ir po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai, ir pro­ku­ro­rai su­lau­kia vi­so­kių gra­si­ni­mų“, – sa­ko E. Za­rem­bie­nė.

Gra­si­ni­mas nu­žu­dy­ti ją pa­sie­kė iš vie­nos įka­li­ni­mo įstai­gos. As­muo, ra­šęs to­kio tu­ri­nio laiš­ką, – ne ano­ni­mas, o jai ži­no­mas uk­mer­giš­kis.

Nei laiš­ko au­to­riaus ke­lia­mi rei­ka­la­vi­mai, nei jo as­me­ny­bė, kol vyks­ta iki­teis­mi­nis ty­ri­mas, ne­at­sklei­džia­mi.

Tai jau ant­ra­sis E. Za­rem­bie­nę iš įka­li­ni­mo įstai­gos pa­sie­kęs gra­si­nan­tis laiš­kas. Vie­ną pa­na­šų ji yra ga­vu­si dau­giau nei prieš me­tus.

Tei­sė­ja ma­no, kad įka­li­ni­mo įstai­go­se baus­mę at­lie­kan­tys nu­teis­tie­ji taip pra­mo­gau­ja. Toks jų lai­ko pra­lei­di­mo bū­das. Nu­teis­tie­ji ke­lia įvai­rius rei­ka­la­vi­mus – tai rei­ka­lau­ja per­kel­ti į ki­tą ko­lo­ni­ją, tai tam tik­ros su­mos pi­ni­gų.

„Lai­ko tu­ri daug, veikt ne­tu­ri ką, tai ir ra­ši­nė­ja. Gal ir ši­tam nu­si­bo­do vie­noj vie­toj sė­dė­ti, už­si­ma­nė pa­si­va­ži­nė­ti. Ži­no, kad iki­teis­mi­nį pra­dė­ju­si po­li­ci­ja at­si­veš į Uk­mer­gę ap­klau­sai. Ko ne pra­mo­ga?“ – svars­to E. Za­rem­bie­nė.

Gra­si­no ir pro­ku­ro­rui

Uk­mer­gės ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to at­sto­vė spau­dai As­ta Kro­ger­tie­nė in­for­ma­vo, kad šie­met ko­mi­sa­ria­te pra­dė­ti du iki­teis­mi­niai ty­ri­mai dėl gra­si­ni­mų. Per­nai taip pat gau­ti du to­kie pa­reiš­ki­mai.

Vil­niaus apy­gar­dos pro­ku­ra­tū­ros Vil­niaus apy­lin­kės pro­ku­ra­tū­ros Sep­tin­to­jo sky­riaus pro­ku­ro­ras Ju­lius Ge­lum­baus­kas pa­sa­ko­jo 2 gra­si­nan­čio tu­ri­nio laiš­kus ga­vęs pra­ei­tais me­tais.

Juos at­siun­tė baus­mę įka­li­ni­mo įstai­go­je at­lie­kan­tis Klai­das No­vic­kis.

„Bu­vo gąs­di­na­ma, kad „nu­šaus“, „pa­pjaus“, kad ži­no, kur gy­ve­na ma­no šei­ma. Teks­te – daug keiks­ma­žo­džių“, – laiš­ko tu­ri­nį trum­pai at­pa­sa­ko­jo J. Ge­lum­baus­kas.

Šį įvy­kį taip pat ty­rė po­li­ci­ja. Teis­mas kal­ti­na­ma­jam už gra­si­ni­mus sky­rė baus­mę – vienus metus ir du mėnesius laisvės atėmimo.

Psi­cho­lo­gi­nis spau­di­mas

Na­cio­na­li­nės teis­mų ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Kęs­tu­tis Vaš­ke­vi­čius sa­ko, kad to­kie gra­si­nan­čio po­bū­džio laiš­kai tei­sė­jams – ne re­te­ny­bė ir ša­lies mas­tu.

„Laiš­kai sa­vo tu­ri­niu nors ir ski­ria­si, jų es­mė iden­tiš­ka. Esu įsi­ti­ki­nęs, kad vi­sos šios raš­lia­vos pa­skir­tis ta pa­ti – da­ry­ti psi­cho­lo­gi­nį spau­di­mą, su­kel­ti ne­ri­mą ar net iš­gąs­din­ti“, – sa­vo nuo­mo­nę iš­sa­ko pa­šne­ko­vas.

Apie at­ve­jus, kuo­met iš tik­rų­jų įgy­ven­di­na­mi gra­si­ni­mai, jam gir­dė­ti ne­te­ko. K. Vaš­ke­vi­čius ti­ki­na, kad šiuo klau­si­mu yra dis­ku­tuo­ja­ma su ša­lies tei­sė­jais, ben­dra­dar­biau­ja­ma su Ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­tu. Ta­čiau pri­pa­ži­no, kad „vie­no vais­to ras­ti nie­kaip ne­pa­vyks­ta“ ir šis reiš­ki­nys iš­lie­ka ša­lies pro­ble­ma.

Laiš­kai lie­ja­si lais­vai

Ka­lė­ji­mų de­par­ta­men­to prie Tei­sin­gu­mo mi­nis­te­ri­jos Lai­svės at­ėmi­mo vie­tų įstai­gų sky­riaus vir­ši­nin­ko pa­va­duo­to­jas Gin­tau­tas Kli­ma­vi­čius sa­ko, kad įka­li­ni­mo įstai­go­se baus­mę at­lie­kan­čių nu­teis­tų­jų laiš­kai nė­ra cen­zū­ruo­ja­mi. Cen­zū­ros ga­li­my­bes ri­bo­ja įvai­rūs tei­sės ak­tai.

Laiš­kus ka­lė­ji­mų ad­mi­nist­ra­ci­jai lei­džia­ma tik­rin­ti tik tuo­met, kai kiek­vie­nam kon­kre­čiam at­ve­jui yra gau­na­ma pro­ku­ro­ro sank­ci­ja. Tai ga­li bū­ti su­si­ję su ne­baig­tų by­lų nag­ri­nė­ji­mu, jei ma­no­ma, kad laiš­ko cen­zū­ra ga­lė­tų pa­dė­ti iš­nar­plio­ti jas iki ga­lo.

„Nu­teis­tie­ji su­si­ra­ši­nė­ja kaip lais­vi pi­lie­čiai. Tuo la­biau, jei laiš­kas bu­vo ad­re­suo­tas teis­mui, tai net su pro­ku­ro­ro lei­di­mu to­kio ne­cen­zū­ruo­ja­me“, – pa­aiš­ki­no G. Kli­ma­vi­čius.

To­kia tvar­ka yra nuo 2003 me­tų, kuo­met įsi­ga­lio­jo nau­jas Baus­mių vyk­dy­mo ko­dek­sas.

Iki tol ša­lies nu­teis­tie­ji mū­sų vals­ty­bę bu­vo ap­skun­dę Stras­bū­rui – dėl ka­lė­ji­muo­se vyk­do­mos ko­res­pon­den­ci­jos cen­zū­ros krei­pė­si į Eu­ro­pos Žmo­gaus Tei­sių Teis­mą.

Lie­tu­vai pra­lai­mė­jus dvi by­las, ko­res­pon­den­ci­ja iš įka­li­ni­mo įstai­gų ne­be­tik­ri­na­ma.

Ša­lies įka­li­ni­mo įstai­go­se – apie 10 tūks­tan­čių nu­teis­tų­jų. Anot G. Kli­ma­vi­čiaus, jei ka­lė­ji­mų pri­žiū­rė­to­jai pri­va­lė­tų tik­rin­ti laiš­kus, ad­mi­nist­ra­ci­jos apa­ra­tą tek­tų ge­ro­kai di­din­ti. Tai vals­ty­bei tap­tų ne­ma­ža fi­nan­si­ne naš­ta.

Ra­my­bę

drums­čia gyv­si­dab­ris

Per­nai gruo­džio mė­ne­sį Uk­mer­gės ra­jo­no apy­lin­kės teis­me ras­ta apie 2 ki­log­ra­mus gyv­si­dab­rio. Vė­liau jo ap­tik­ta dar apie ki­log­ra­mą. At­li­kus la­bo­ra­to­ri­nius ty­ri­mus, teis­mo pa­tal­po­se nu­sta­ty­tas hi­gie­nos nor­mas ge­ro­kai vir­ši­jan­tis oro už­terš­tu­mas gyv­si­dab­rio ga­rais.

Svei­ka­tą tik­ri­no­si ir teis­mo dar­buo­to­jai, ir daug lai­ko teis­mo sa­lė­se pra­lei­dę pro­ku­ro­rai. Kai ku­rių iš jų or­ga­niz­muo­se ap­tik­ta su­si­kau­pu­sio gyv­si­dab­rio.

Uk­mer­gės ra­jo­no apy­lin­kės teis­me nuo sau­sio pa­skelb­tas eks­tre­ma­lus įvy­kis. Teis­mas per­si­kė­lė į ki­tas pa­tal­pas – by­lų nag­ri­nė­ji­mas vyks­ta Uk­mer­gės tu­riz­mo ir ver­slo in­for­ma­ci­jos cen­tre bei po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to pa­tal­po­se.

Įta­ria­ma, jog gyv­si­dab­ris teis­mo pa­tal­po­se ga­lė­jo pra­gu­lė­ti net de­šimt­me­tį.

Po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­te te­be­vyks­ta iki­teis­mi­nis ty­ri­mas – aiš­ki­na­ma­si, kas, ka­da ir ko­dėl pa­tal­po­se iš­lie­jo nu­odą.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *