Sveikatos priežiūros įstaigose popierizmą keičia šiuolaikinės technologijos. Moderni sistema diegiama ir VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre. Bus teikiama daugiau elektroninių paslaugų, prie kurių teks pratintis ne tik pacientams, bet ir medikams.
Įstaigos darbuotojai jau turėjo galimybę išmėginti vadinamąją e. sveikatos paslaugų sistemą. „Šalia bandomosios jau pradės veikti ir tikra programa“, – sako centro vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė.
Pradėjus taikyti sistemą, daug kas bus tvarkoma elektroniniu būdu. Tai – ir pacientų duomenys, informacija apie jų sveikatos būklę, tyrimų rezultatai.
„Kompiuteriu bus rašoma ir ligos istorija, pildomi dokumentai, nustatant nedarbingumą. Informacija apie pacientą bus prieinama skirtingiems specialistams. Popierinės jų kortelės kol kas neprapuls – žmonės tegul nesibaimina. Tačiau ilgainiui jų neliks – Sveikatos apsaugos ministerija yra nustačiusi terminą“, – pasakojo įstaigos vadovė.
Pacientai, turėdami savo elektroninius įrašus centrinėje sistemoje, turės galimybę internete matyti savo sveikatos istoriją, siuntimus, pažymas. Tam skirtas netrukus pradėsiantis veikti internetinis e. sveikatos portalas.
„Šiuo metu vyksta duomenų tvarkymas internetu, beveik viskam pasiruošta. Po truputį startuosim – sistema turi pradėti veikti nuo lapkričio“, – sakė J. Galiauskienė.
Darbuotojams teko tobulintis, vasarą jie dalyvavo mokymuose. Tačiau kursuose gilinti žinias turėjo galimybę ne visi. Anot gydytojos, „tie, kurie pramoko, mokys kitus kolegas“.
Pašnekovė viliasi, kad, dirbant pagal naują tvarką, medikų darbe ar pacientams registratūroje problemų nekils: „Aišku, kai gydytojai pradės viską rašyti elektroniniu būdu, iš pradžių bus šioks toks sulėtėjimas, nes reikia įgūdimo. Todėl iš pacientų tikimės kantrybės ir geranoriškumo.“
Sako, jog nebeliks ir popierinių siuntimų pas specialistus: „Dabar siuntimą galima atspausdinti ir paduoti pacientui, o paskui jis bus nukreipiamas elektroniniu būdu. Bus matyti, kaip veiks tokie siuntimai pas gydytojus. Tai priklauso nuo visos sistemos darbo.“
Naujovės diegiamos, įgyvendinant vieną iš e. sveikatos sistemos plėtros europinių projektų „SANTA-HIS adaptavimas ambulatorinei grandžiai“. Jo pareiškėjas – viešoji įstaiga Šeškinės poliklinika, o Ukmergės PSPC projekte dalyvauja kartu su dar septyniomis gydymo įstaigomis. Projekto vertė beveik 580 tūkst. eurų. Tai – tęstinis projektas, jose įgyvendinamas etapais.
Kuriant e. sveikatos sistemą, iš viso šalyje ES struktūrinių fondų lėšomis vykdomi 29 projektai – 16 nacionalinių bei 13 regioninių.
Sistemą Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre diegia UAB „Nortal“. Neseniai įstaigoje lankėsi įmonės atstovai, tikrino programą, apmokė darbuotojus. Dirbant su naująja programa, pasak J. Galiauskienės, tinkama dabar turima įranga: „Visi mūsų kabinetai kompiuterizuoti. Papildomai reikės spausdintuvo, gal dar – antro kompiuterio slaugytojams.“
Programa, pašnekovės teigimu, nėra sudėtinga, rūpesčių, pildant pažymas, kitus dokumentus, neturėtų kilti: „Kai kurios formos jau ir taip buvo rašomos kompiuteriu ir įklijuojamos į asmens sveikatos istorijos kortelę.“
Įstaigos darbuotojai ir pacientai jau susipažinę su kai kuriomis elektroninėmis naujovėmis. Mat daugumoje šalies poliklinikų įdiegta elektroninė išankstinė registracija pas gydytoją. „Gyventojai pas mus internetu registruojasi jau nuo birželio. Keblumų dėl to nekyla, nusiskundimų nesulaukėm. Tokiu būdu registruojasi vis daugiau žmonių, nemažai garbaus amžiaus pacientų – jiems turbūt kas nors padeda“, – svarsto gydytoja.
Ukmergės PSPC, kuris yra prisijungęs prie bendros registracijos sistemos, galima registruotis ir telefonu 1815. Tačiau tai kainuoja.
Ateityje nebeliks ir popierinių receptų, kuriuos pakeis elektroniniai. „Tačiau jų pas mus dar nebus, nes kol kas problemos su kai kuriom vaistinėm – jose irgi turi būti sistema, nors pas mus tas ryšys jau yra. Be to, negalėsim rašyti tokių receptų, kol nesuvesim visų pacientų ligos istorijų duomenų“, – sakė ji.
Reklama: adoc dokumentų tikrinimas