Įprastų dokumentų poliklinikoje nebeliks

Autorius Vaidotė Šantarienė
Įprastų dokumentų poliklinikoje nebeliks / Gedimino Nemunaičio nuotr.

Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se po­pie­riz­mą kei­čia šiuo­lai­ki­nės tech­no­lo­gi­jos. Mo­der­ni sis­te­ma die­gia­ma ir VšĮ Uk­mer­gės pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cen­tre. Bus tei­kia­ma dau­giau elek­tro­ni­nių pa­slau­gų, prie ku­rių teks pra­tin­tis ne tik pa­cien­tams, bet ir me­di­kams.

Įstai­gos dar­buo­to­jai jau tu­rė­jo ga­li­my­bę iš­mė­gin­ti va­di­na­mą­ją e. svei­ka­tos pa­slau­gų sis­te­mą. „Ša­lia ban­do­mo­sios jau pra­dės veik­ti ir tik­ra pro­gra­ma“, – sa­ko cen­tro vy­riau­sio­ji gy­dy­to­ja Ja­ni­na Ga­liaus­kie­nė.

Pra­dė­jus tai­ky­ti sis­te­mą, daug kas bus tvar­ko­ma elek­tro­ni­niu bū­du. Tai – ir pa­cien­tų duo­me­nys, in­for­ma­ci­ja apie jų svei­ka­tos būk­lę, ty­ri­mų re­zul­ta­tai.

„Kom­piu­te­riu bus ra­šo­ma ir li­gos is­to­ri­ja, pil­do­mi do­ku­men­tai, nu­sta­tant ne­dar­bin­gu­mą. In­for­ma­ci­ja apie pa­cien­tą bus pri­ei­na­ma skir­tin­giems spe­cia­lis­tams. Po­pie­ri­nės jų kor­te­lės kol kas ne­pra­puls – žmo­nės te­gul ne­si­bai­mi­na. Ta­čiau il­gai­niui jų ne­liks – Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja yra nu­sta­čiu­si ter­mi­ną“, – pa­sa­ko­jo įstai­gos va­do­vė.

Pa­cien­tai, tu­rė­da­mi sa­vo elek­tro­ni­nius įra­šus cen­tri­nė­je sis­te­mo­je, tu­rės ga­li­my­bę in­ter­ne­te ma­ty­ti sa­vo svei­ka­tos is­to­ri­ją, siun­ti­mus, pa­žy­mas. Tam skir­tas ne­tru­kus pra­dė­sian­tis veik­ti in­ter­ne­ti­nis e. svei­ka­tos por­ta­las. 

„Šiuo me­tu vyks­ta duo­me­nų tvar­ky­mas in­ter­ne­tu, be­veik vis­kam pa­si­ruoš­ta. Po tru­pu­tį star­tuo­sim – sis­te­ma tu­ri pra­dė­ti veik­ti nuo lap­kri­čio“, – sa­kė J. Ga­liaus­kie­nė.

Dar­buo­to­jams te­ko to­bu­lin­tis, va­sa­rą jie da­ly­va­vo mo­ky­muo­se. Ta­čiau kur­suo­se gi­lin­ti ži­nias tu­rė­jo ga­li­my­bę ne vi­si. Anot gy­dy­to­jos, „tie, ku­rie pra­mo­ko, mo­kys ki­tus ko­le­gas“. 

Pa­šne­ko­vė vi­lia­si, kad, dir­bant pa­gal nau­ją tvar­ką, me­di­kų dar­be ar pa­cien­tams re­gist­ra­tū­ro­je pro­ble­mų ne­kils: „Aiš­ku, kai gy­dy­to­jai pra­dės vis­ką ra­šy­ti elek­tro­ni­niu bū­du, iš pra­džių bus šioks toks su­lė­tė­ji­mas, nes rei­kia įgū­di­mo. To­dėl iš pa­cien­tų ti­ki­mės kan­try­bės ir ge­ra­no­riš­ku­mo.“ 

Sa­ko, jog ne­be­liks ir po­pie­ri­nių siun­ti­mų pas spe­cia­lis­tus: „Da­bar siun­ti­mą ga­li­ma at­spaus­din­ti ir pa­duo­ti pa­cien­tui, o pas­kui jis bus nu­krei­pia­mas elek­tro­ni­niu bū­du. Bus ma­ty­ti, kaip veiks to­kie siun­ti­mai pas gy­dy­to­jus. Tai pri­klau­so nuo vi­sos sis­te­mos dar­bo.“

Nau­jo­vės die­gia­mos, įgy­ven­di­nant vie­ną iš e. svei­ka­tos sis­te­mos plėt­ros eu­ro­pi­nių pro­jek­tų „SANTA-HIS adap­ta­vi­mas am­bu­la­to­ri­nei gran­džiai“. Jo pa­reiš­kė­jas – vie­šo­ji įstai­ga Šeš­ki­nės po­li­kli­ni­ka, o Uk­mer­gės PSPC pro­jek­te da­ly­vau­ja kar­tu su dar sep­ty­nio­mis gy­dy­mo įstai­go­mis. Pro­jek­to ver­tė be­veik 580 tūkst. eu­rų. Tai – tęs­ti­nis pro­jek­tas, jo­se įgy­ven­di­na­mas eta­pais.

Ku­riant e. svei­ka­tos sis­te­mą, iš vi­so ša­ly­je ES struk­tū­ri­nių fon­dų lė­šo­mis vyk­do­mi 29 pro­jek­tai – 16 na­cio­na­li­nių bei 13 re­gio­ni­nių.

Sis­te­mą Uk­mer­gės pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cen­tre die­gia UAB „Nor­tal“. Ne­se­niai įstai­go­je lan­kė­si įmo­nės at­sto­vai, tik­ri­no pro­gra­mą, ap­mo­kė dar­buo­to­jus. Dir­bant su nau­ją­ja pro­gra­ma, pa­sak J. Ga­liaus­kie­nės, tin­ka­ma da­bar tu­ri­ma įran­ga: „Vi­si mū­sų ka­bi­ne­tai kom­piu­te­ri­zuo­ti. Pa­pil­do­mai rei­kės spaus­din­tu­vo, gal dar – an­tro kom­piu­te­rio slau­gy­to­jams.“

Pro­gra­ma, pa­šne­ko­vės tei­gi­mu, nė­ra su­dė­tin­ga, rū­pes­čių, pil­dant pa­žy­mas, ki­tus do­ku­men­tus, ne­tu­rė­tų kil­ti: „Kai ku­rios for­mos jau ir taip bu­vo ra­šo­mos kom­piu­te­riu ir įkli­juo­ja­mos į as­mens svei­ka­tos is­to­ri­jos kor­te­lę.“

Įstai­gos dar­buo­to­jai ir pa­cien­tai jau su­si­pa­ži­nę su kai ku­rio­mis elek­tro­ni­nė­mis nau­jo­vė­mis. Mat dau­gu­mo­je ša­lies po­li­kli­ni­kų įdieg­ta elek­tro­ni­nė iš­anks­ti­nė re­gist­ra­ci­ja pas gy­dy­to­ją. „Gy­ven­to­jai pas mus in­ter­ne­tu re­gist­ruo­ja­si jau nuo bir­že­lio. Keb­lu­mų dėl to ne­ky­la, nu­si­skun­di­mų ne­su­lau­kėm. To­kiu bū­du re­gist­ruo­ja­si vis dau­giau žmo­nių, ne­ma­žai gar­baus am­žiaus pa­cien­tų – jiems tur­būt kas nors pa­de­da“, – svars­to gy­dy­to­ja.

Uk­mer­gės PSPC, ku­ris yra pri­si­jun­gęs prie ben­dros re­gist­ra­ci­jos sis­te­mos, ga­li­ma re­gist­ruo­tis ir te­le­fo­nu 1815. Ta­čiau tai kai­nuo­ja. 

At­ei­ty­je ne­be­liks ir po­pie­ri­nių re­cep­tų, ku­riuos pa­keis elek­tro­ni­niai. „Ta­čiau jų pas mus dar ne­bus, nes kol kas pro­ble­mos su kai ku­riom vais­ti­nėm – jo­se ir­gi tu­ri bū­ti sis­te­ma, nors pas mus tas ry­šys jau yra. Be to, ne­ga­lė­sim ra­šy­ti to­kių re­cep­tų, kol ne­su­ve­sim vi­sų pa­cien­tų li­gos is­to­ri­jų duo­me­nų“, – sa­kė ji. 


Reklama: adoc dokumentų tikrinimas

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *