Ambulatorinės slaugos paslaugos namuose – licencijuojamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos paciento namuose, siekiant užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą.
Kokiais atvejais priklauso ambulatorinės slaugos paslaugos namuose ir kur reikia kreiptis dėl jų?
Jos gali būti teikiamos tik gavus šeimos gydytojo siuntimą (forma E-F027).
Gavėjai – asmenys, kuriems pagal Slaugos paslaugų poreikio vertinimo klausimyną (nustato šeimos gydytojo komanda) yra nustatytas mažas, vidutinis ar didelis slaugos poreikis (iki 52 apsilankymų per metus (15–29 balai), iki 156 apsilankymų (30–44 balai), iki 260 apsilankymų (45 ir daugiau balų).
Taip pat tai asmenys, kuriems po suteiktų dienos chirurgijos paslaugų išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis asmeniniu gyvenimu ir yra reikalinga pooperacinė slauga namuose.
Dėl ambulatorinių slaugos paslaugos namuose reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nusprendžia, ar yra poreikis paslaugoms gauti, ir išduoda joms siuntimą.
VšĮ Ukmergės PSPC, įvertindama pacientų patekimo pas šeimos gydytojus eiles, yra sudariusi galimybę dėl šių paslaugų organizavimo informacijos kreiptis tiesiogiai į Ambulatorinės slaugos paslaugų namuose skyrių. Jis įsikūręs dalyje buvusių Greitosios medicinos pagalbos skyriaus patalpų. Kreiptis darbo dienomis nuo 8 iki 15 val. arba telefonu 8 614 58573.
Kiek laiko trunka specialisto apsilankymas pas pacientą?
Trukmė nėra apibrėžta. Dažnai pacientai mano, kad apsilankymas turi trukti valandą. Pažymėtina, kad apsilankymas pas pacientą trunka tiek, kiek laiko reikia minėtoms paslaugoms suteikti, todėl gali trukti 20 min., gali – valandą.
Pacientai dažnai šias paslaugas painioja su socialinėmis paslaugomis, kurias teikia socialinių paslaugų tarnybos. Tačiau tai nėra tas pats.
Kokie specialistai sudaro ambulatorinių slaugos paslaugų namuose komandą ir kokios tai paslaugos?
Šią komandą sudaro slaugytojas, slaugytojo padėjėjas, kineziterapeutas.
Slaugytojas atlieka veninio kraujo ėmimo, elektrokardiogramos užrašymo, žaizdų perrišimo, dirbtinių angų ir drenų priežiūros, kateterio naudojimo ir priežiūros, medikamentų administravimo procedūras.
Slaugytojo padėjėjas atlieka pragulų profilaktikos paslaugas, užtikrina higienines asmens reik-mes: maudo ar padeda išsimaudyti, kerpa nagus, keičia sauskelnes, lašina lašus, prižiūri burnos ertmę ir pan. Pagal slaugytojo paskyrimą jis keičia šlapimo surinktuvus, padeda pacientui naudotis tualeto kėde.
Kineziterapeutas nustato, gydo ir kompensuoja judesių sutrikimą ir didina fizinį bei funkcinį pajėgumą. Tai padeda išvengti ligų, simptomų, pažeidimų progresavimo, funkcijos ribotumo ir neįgalumo. Jis įvertina ir gydo raumenų, sąnarių bei nervų sistemos funkcijų sutrikimus. Mankšta padeda lengviau judėti, gerina raumenų funkciją, mažina skausmą. Kineziterapeutas moko prisitaikyti aplinkoje, taip pat padeda kompensuoti dėl ligos ar traumos prarastas funkcijas.
Kokiam skaičiui pacientų šiuo metu teikiamos ambulatorinės slaugos namuose paslaugos?
VšĮ Ukmergės PSPC šias paslaugas namuose šiuo metu teikia maždaug 400 pacientų. Paslaugas teikia gydytojas chirurgas, slaugytojos, dvi slaugytojos padėjėjos, du kineziterapeutai. Pas pacientus darbuotojai vyksta keturiais įstaigos automobiliais.
Paslaugos teikiamos darbo dienomis, esant poreikiui, gali būti – šeštadienį ir sekmadienį pagal iš anksto sudarytą grafiką.
Pažymėtina, kad paslaugų teikimas vertinamas individualiai ir teikiamas pagal realų poreikį.
Į klausimus atsakė VšĮ Ukmergės PSPC Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose skyriaus koordinatorė, bendrosios praktikos slaugytoja Renata Šapranauskaitė.
Straipsnis publikuojamas Šeimų asociacijai „Ne vieni“ įgyvendinant projektą „Sveikatos raktai“.
Projektas finansuojamas Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.