Automobilis gali būti tiek pagrindinis, tiek pagalbinis verslo veiklos vykdymo įrankis, tik svarbu, kad jis netaptų finansine našta. Spręsdamas šį klausimą, verslas dažniausiai renkasi vieną iš dviejų būdų – mašiną perka arba nuomojasi.
Pastaruoju metu automobilių nuoma Vilniuje ir apskritai visoje Lietuvoje sulaukia vis daugiau susidomėjimo. Kokios yra šios paslaugos formos ir kaip ji gali padėti verslui sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko?
Automobilių nuoma Vilniuje ir Kaune plečiasi, apimdama vis didesnę Lietuvos dalį
Sėkminga ir efektyvi daugybės verslo atstovų veikla neįsivaizduojama be transporto priemonės, tad pirmiausia reikia atsakyti į klausimą – pirkti ar nuomotis automobilį? Tai gali priklausyti nuo įvairių aplinkybių. Jas būtina atidžiai įvertinti ir išnagrinėti, nes tai gali nulemti, ar automobilis verslui suteiks naudą ar bus tik papildoma finansinė našta.
„Verslas turi įvertinti, kiek automobilis svarbus veiklos vykdymui. Pavyzdžiui, jei teikiamos paslaugos, kur reikia automobilinio bokštelio ar kitos specialios įrangos, verta pirkti. Kitas pavyzdys – kirpykla. Jeigu ji stacionari, automobilio poreikis gali būti minimalus – jį patenkins trumpalaikės nuomos paslaugos.
Bet jei vykstama pas klientus į namus, šventes ir panašiai, išsiversti be automobilio gali būti sunku. Todėl visais atvejais reikia skaičiuoti, ar transporto priemonė sukurs vertę, ar jai skiriamos išlaidos atsipirks. Pavyzdžių gali būti labai daug ir įvairių, kaip ir vertinimo kriterijų“, – dėmesį atkreipia verslininkas ir investuotojas Žilvinas Butkevičius.
Vis daugiau verslo atstovų dėmesio renkantis automobilį sulaukia ilgalaikė mašinų nuoma, o dėl didėjančios tokių paslaugų teikėjų konkurencijos verslininkai gali rinktis iš lankstesnių ir patrauklesnių pasiūlymų. Pavyzdžiui, bendrovė „WeFleet“ siūlo ne tik nemenką automobilių modelių pasirinkimą, bet ir lanksčias nuomos sąlygas, nes trumpiausias nuomos terminas yra vos vienas mėnesis. Dar vienas išskirtinumas – pasikeitus poreikiams, verslas gali pasirinkti kitą automobilio modelį.
„Nuoma yra geras pasirinkimas pradedančiam verslui, kai galbūt dar nėra iki galo aiškūs poreikiai ir galimybės. Gal po kurio laiko reikės didesnio automobilio, gal pasikeitus finansinei situacijai reikės pigesnio varianto. Tokiais atvejais nuoma leidžia lanksčiau reaguoti į pokyčius ir neprisiimti ilgalaikių įsipareigojimų, nes jie gali tapti našta.
Vieni mano pažįstami turi įmonę, kurios veikla priklausoma nuo sutarčių kiekio, todėl jie automobilius nuomojasi. Tarkime, jie susitaria su klientu dėl metų trukmės kontrakto, tokiam pačiam laikotarpiui nuomojasi ir automobilį, nes žino, kad tiek laiko darbo tikrai bus. Jei transporto priemonę nusipirktų, o po metų nebūtų naujų sutarčių, ji taptų finansine našta, nes stovėtų nenaudojama, bet išlaidos niekur nedingtų“, – pavyzdį pateikia Ž. Butkevičius.
Ilgalaikė automobilių nuoma Vilniuje ir imant visą Lietuvą apskritai patraukli ne tik dėl lankstesnių sąlygų, bet ir dėl besiplečiančios veiklos geografijos. Tai reiškia, kad šia paslauga šiandien gali naudotis ne tik didieji miestai, bet ir kituose miestuose veikiantys verslai. Automobilių nuomos įmonės veikia visoje Lietuvoje, tad tai nėra tik atskirų didžiųjų miestų privilegija.
Tai kas vis dėlto yra pigiau: automobilių nuoma ar automobilio įsigijimas?
Verslui automobilis yra įrankis, kuris turi atlikti atitinkamas užduotis. Kaip ir bet kuris įrankis, taip ir automobilis, turi savo piniginę vertę, o jo įsigijimo bei priežiūros išlaidos užima ne vieną eilutę įmonės buhalterijoje. Svarstyklės šiuo atveju gali svyruoti: iš pradžių jas į savo pusę nusveria automobilio pirkimas, tačiau, įvertinus visus nuomos privalumus, padėtis gali pasikeisti.
Štai „WeFleet“ skaičiuoklėje nurodoma, kad perkant 24 tūkst. eurų vertės automobilį lizingo būdu, mėnesio įmoka siekia apie 280 eurų, tuo metu pigiausias transporto priemonės nuomos abonemento pasiūlymas mėnesiui kainuoja 330 eurų. Tačiau tarp tokių pasirinkimų yra esminių skirtumų, kurie galiausiai svarstykles nusveria nuomos naudai, nes automobilio nuoma su abonementu įskaičiuoja ir automobilio techninę priežiūrą, padangas, civilinį ir KASKO draudimą bei visą parą veikiančią techninę pagalbą, be to, nuomojantis automobilį nereikia mokėti pradinio įnašo. Automobilį perkant lizingo būdu, šiais dalykais tenka rūpintis savarankiškai.
„Tikrai yra įmonių, ypač nedidelių, kurios neturi savo automobilių priežiūros skyrių, todėl visi rūpesčiai užgula automobilio valdytojo pečius. Bet ar jis turi pakankamai žinių, kaip ir kuo reikia pasirūpinti? Dar vienas dalykas – laiko sąnaudos. Iš čia atsiranda ilgalaikės nuomos pridėtinė vertė, nes visus klausimus išsprendžia nuomotojas, o klientui, verslui nereikia gaišti laiko“, – pastebi Ž. Butkevičius.
Ilgalaikės automobilių nuomos abonementas suteikia galimybę rinktis iš skirtingų modelių, atsižvelgiant į verslo poreikius. Pavyzdžiui, jei veikla vykdoma mieste, galima pasirinkti nedidelius miesto automobilius „Citroën C3“ ar „Peugeot 208“, o jei reikia didesnio arba solidesnio modelio, yra galimybė nuomotis „Nissan Qashqai“, pirmosios serijos BMW, „Peugeot 308“.
„Kokį automobilį išsirinkti gali priklausyti ne tik nuo finansų. Sakykime, jei verslas taikosi į aukštesnės klasės klientus, tai ir automobilis turi būti reprezentatyvus, nes reikia sukurti atitinkamą įvaizdį. Į susitikimą atvykus su pigiu, biudžetinės klasės modeliu potencialiems klientams gali kilti klausimų, ar tikrai šis verslas dirba toje pačioje sferoje. Atvirkštinė situacija, jei dirbama su mažesnio biudžeto klientais: atkakus pas juos su aukštos klasės automobiliu, gali kilti abejonių, ar jie nepermoka“, – dėmesį atkreipia Ž. Butkevičius.
Dar vienas privalumas, kuriuo pasižymi ilgalaikė automobilių nuoma, – žymiai paprastesnė sutartis, nei įsigyjant automobilį lizingo būdu. Pavyzdžiui, „WeFleet“ pateikiamos sąlygos yra paprastos ir aiškios, o pasirašyti sutartį užtrunka gerokai trumpiau, nei sudaryti lizingo sutartį.
Tai leidžia verslui greičiau įsibėgėti ir gauti norimą automobilį, savo laiką skirti veiklai vykdyti, o ne sudėtingoms sutartims nagrinėti, detalėms derinti ir skaičiuoti.
Daugiau: lizingas