Kaip maitinamės, ar svaiginamės ir ar jaučiamės laimingi? Štai ką siekiama sužinoti, visoje šalyje atliekant gyventojų sveikatos ir gyvensenos tyrimą. Jam prasidėjus apklausą atliekančiųjų šią savaitę savo namuose sulaukė ir ukmergiškiai.
Pirmąkart Lietuvoje vykdomą suaugusiųjų sveikatos tyrimą rengia Higienos institutas. Pas žmones namuose nešini anketomis su klausimais lankosi visuomenės sveikatos biurų darbuotojai, kurių užduotis – surinkti duomenis ne vien apie jų sveikatą.
Pasak Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Vaidos Puodžiūnienės, į šį tyrimą „papuls“ anaiptol ne visi gyventojai. „Mums nurodyta apklausti 418 suaugusių žmonių. Ukmergės mieste – 251: 116 vyrų ir 135 moteris. Seniūnijose – 167: 77 vyrus ir 90 moterų“, – pasakojo ji.
Apklausėjų bus sulaukta Deltuvoje, Lyduokiuose, Pabaiske, Siesikuose, Liaušiuose, Taujėnuose, Vepriuose, Vidiškiuose, Želvoje, Žemaitkiemyje. „Seniūnijose bus apklausta po kokių 16–17 asmenų, gyvenančių pagrindinėse gatvėse, – sakė pašnekovė. – Mieste parinktos Pilėnų, Pušynų, Ramunių, Vienkiemio, S. Nėries, Vaitkuškio, Šviesos, Melisų, Deltuvos gatvės ir Maironio skersgatvis. Kiekviename name reikia apklausti po vieną asmenį. Jei yra daugiabutis mieste ar kaime – kas antro nelyginio buto gyventojus.“
Kodėl būtent taip, direktorė sako nė nežinanti: „Tiesiog mums šitaip nurodyta, tokia yra Higienos instituto metodika.“
Gyventojų prašoma atsakyti į 33 klausimus. Domimasi, ar naudojame ir kiek tabako gaminių, ar rūkome elektronines cigaretes, geriame alkoholį, ar buvome smarkiai apsvaigę. Teiraujamasi ir apie azartinius žaidimus.
Taip pat klausiama, kiek žmonės vartoja daržovių, vaisių, ar į paruoštus patiekalus papildomai deda druskos, kiek kartų per savaitę aktyviai mankštinasi. Teks paatvirauti ir apie tai, ar dažnai lankomės socialiniuose tinkluose, kaip vertiname savo gyvenimo kokybę ir ar jaučiamės laimingi.
Toks tyrimas, mano V. Puodžiūnienė, atliekamas išsiaiškinti tautiečių sveikatos būklę. „Renkami duomenys apie sergamumo rodiklius, kas lemia mirtingumą. Paaiškėjus rezultatams, galbūt bus siūlomos ir įgyvendinamos kokios nors programos“, – svarsto pašnekovė.
Ji pasakojo, kad biuro darbuotojos jau šią savaitę ėmė lankyti rajono gyventojus: „Atlikti apklausas skyrėm 2–3 žmones. Vaikščioti į namus jiems – nauja patirtis, anksčiau to daryti neteko. Kolegėms padeda rinkos tyrimų ir viešinimo paslaugas teikiančios UAB „Eurotela“ darbuotoja – ne sykį bendradarbiavom su šia įmone.“
Visuomenės sveikatos biuro specialistės gyventojus lanko po darbo valandų, joms už šią veiklą mokama papildomai.
Pašnekovė neslepia – ne visi pasiruošę atverti savo namų duris svetimiems: „Visko bus. Juk kiek žmonių, tiek nuomonių. Yra ir nepasitenkinimo šiuo tyrimu – gal kuris ir išvys, kai ateis. O senesni žmonės galbūt kaip tik norės daugiau pasikalbėti.“
Gyventojai bus anonimiškai apklausiami iki gegužės pabaigos. Atsakymai bus išsiųsti minėtam institutui, ir vasarą turėtų būti paskelbti apibendrinti visos šalies gyventojų sveikatos būklės ir gyvensenos duomenys.
Panašūs, susiję su mūsų rajono gyventojų sveikata, būna gaunami kas ketverius metus atliekant visų savivaldybių gyventojų sveikatos tyrimą. „Atskirai vien tik Ukmergės rajono neatliekamas – per brangiai kainuotų“, – sako V. Puodžiūnienė.
Anot jos, mūsų rajone didžiausias mirtingumas dėl širdies ir kraujotakos sutrikimų, onkologinių ligų. Deja, esame ir tarp savižudybėmis pasižyminčių rajonų.