Estijos kapitalo technologijų įmonė „Soldera“ ėmėsi užduoties palengvinti žaliosios elektros energijos kilmės garantijų administravimą. Startuolis sukūrė platformą, kurioje žaliosios elektros energijos gamintojai gali lengvai valdyti kilmės garantijas. Platforma jau prieinama ir Lietuvos gamintojams.
Europos Sąjungoje energijos kilmės garantijų sistema buvo sukurta siekiant skatinti švarios energijos vartojimą ir gamybą.
Kilmės garantijos leidžia vartotojams įsitikinti, kad žalioji elektros energija yra tikrai pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių, o gamintojams už ją gauti didesnes pajamas.
„Vis daugiau įmonių bei vartotojų nori naudoti 100 proc. atsinaujinančią energiją, tačiau elektros tinkle neįmanoma nukreipti elektronų nuo konkretaus gamintojo konkrečiam vartotojui. Tokiu atveju reikia dokumento – kilmės garantijos, kuris suteikia pasitikėjimą elektros energijos kilme tiek gamintojui, tiek vartotojui“, – sako ilgametę patirtį energetikos sektoriuje turintis „Soldera“ verslo plėtros vadovas Artūras Zatulinas.
Pasak jo, šiuo metu didžiausia kilmės garantijų importuotoja Europoje yra Vokietija, tačiau Žaliojo kurso skatinamos tendencijos vis labiau įsitvirtina ir kitose šalyse. Startuolio įkūrėjai įžvelgia daug potencialo kilmės garantijų platformai ir Lietuvos rinkoje.
„Šiuo metu didieji šalies žaliosios elektros energijos gamintojai jau žino, kas yra energijos kilmės garantijos ir kodėl jų reikia. Tačiau apie 30–40 proc. rinkos dalyvių dar stokoja žinių, kaip gauti ir valdyti kilmės garantijas. Mūsų tikslas – palengvinti šių garantijų administravimą, nes pasirūpiname tiek kilmės garantijos gavimu, tiek jos pardavimu“, – sako A. Zatulinas.
Vienas iš kilmės garantijos privalumų – papildomos pajamos žaliosios elektros energijos gamintojams. Šiuo metu kilmės garantijos gali sudaryti iki 5 proc. papildomos elektros energijos kainos.
„Skaičiuojame, kad mažesni ar vidutiniai elektros energijos gamintojai per metus gali prarasti ir dešimtis tūkstančių eurų. Savo ruožtu, vartotojai taip pat yra linkę susimokėti simbolinę kainą už patvirtinimą, kad jų pasirinkta elektros energija tikrai yra žalia – to gali reikalauti tiek reguliaciniai apribojimai, tiek tvarumo strategijos, kai organizacijos matuoja ir deklaruoja anglies dioksido (CO2) emisijas“, – aiškina „Soldera“ verslo plėtros vadovas.
Pasak A. Zatulino, energijos kilmės garantijų poreikį diktuoja ir pastaraisiais metais sparčiau augusi atsinaujinančios energetikos plėtra: „Žaliosios elektros energijos pasiūla nuosekliai auga ir tik laiko klausimas, kada paklausa viršys pasiūlos galimybes. O tai reiškia, kad kartu auga ir kilmės garantijų rinka.“
Estijoje veiklą pradėję „Solderos“ įkūrėjai planuoja vėliau plėstis ir į kitas šalis – Lenkiją, Švediją, Vokietiją ir kt. Šiuo metu „Soldera“ jau valdo didesnį nei 200 gigavatvalandžių (GWh) gamintojų portfelį Lietuvoje. Kuriant energijos kilmės garantijų platformą startuolis konsultavosi su „TGS Baltic“ teisininkais. Šiuo metu į „Solderą“ yra investavę gerai žinomi „Taavet+Sten“, „Greycroft“ ir „Lemonade Stand“ rizikos kapitalo fondai.