Stambiųjų atliekų priėmimo naujojoje aikštelėje tvarka aiški ne visiems. Gyventojai pasigenda nurodymų, kaip elgtis aikštelėje, o kai kuriuos piktina reikalavimas deklaruoti atliekas.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė Gerseniškių gatvėje veikia antras mėnuo. Per tą laiką jos paslaugomis pasinaudojo daugiau kaip šimtas gyventojų. Į konteinerius čia dažniausiai keliauja padangos, statybinės atliekos, baldai, stiklas.
Atliekų, kurias per metus gali pristatyti vienas asmuo, kiekis ribotas. „Statybinių atliekų galima atvežti tiek, kiek telpa automobilio priekaboj – ne daugiau kaip 250 kilogramų per metus. Baldų – irgi tiek. Duženų – 40 kilogramų arba penkis rėmus su stiklais. Per metus nuo vienos mašinos priimamos keturios padangos. Po naujų metų tas pats asmuo galės vėl atvežti keturias“, – pasakojo aikštelės operatorius Eugenijus Rimydis.
Apribojimai taikomi ir į aikštelę patekti galinčiam transportui. „Būna – įmonės, servisai lenda, bet daugiau kaip 3 tonas sveriantys automobiliai neįleidžiami“, – sako jis.
Tuo metu ne visi ukmergiškiai žino, kaip elgtis, atvažiavus į aikštelę. Kai kuriems dėl to tekę atsidurti nemalonioje situacijoje. Žmonės pasakojo nuvažiavę tiesiai prie konteinerių, todėl buvo gerokai „paauklėti“ aikštelės darbuotojo. Apgailestauja supykdę jį, susinervinę patys ir stebisi, kodėl nėra atitinkamos informacijos.
E. Rimydžio teigimu, atvykstantieji dažnai iš tiesų nežino tvarkos. „Įvažiavę pro vartus, turi sustoti prie namelio – turiu išeiti apžiūrėt, ką atvežė“, – aiškina jis. Svarsto, kad būtų mažiau nesusipratimų, jei atsirastų „Stop“ ženklas.
Pašnekovas pasakojo pirmiausia patikrinantis, kokios medžiagos pristatytos: „Čia atliekos nerūšiuojamos, todėl atvežtos turi būti jau sutvarkytos. Tada pasirašo įmonės saugumo technikos žurnale, nes važiuoja aikštelės teritorijoje. Po to pildoma atliekų deklaracija.“ Pildant nurodoma adresas, automobilio numeris, pasirašoma. Susiruošus vežti atliekas, reikia nepamiršti asmens dokumento.
Tačiau tokias procedūras kiti laiko gaišatimi. „Susikrauna atliekas, atveža, o kai sužino, kad reikės deklaruoti, nusikeikia ir atgal išvažiuoja, – stebisi aikštelės operatorius. – Arba atvažiuoja su sunkvežimiu: aiškini, kad tik su lengva mašina galima – pyksta, numerio reikalauja aikštelės viršininkams skambinti…“
Šioje aikštelėje kol kas nepriimamos pavojingomis vadinamos atliekos – dienos šviesos lempos su gyvsidabriu, cheminių medžiagų turintys seni televizoriai, šaldytuvai, kuriuose yra freonų. „Tai – ir dažai, lakai, akumuliatoriai, acetonai, tepalai ir jų filtrai. Taip pat kol kas nepriimam kompiuterių“, – sakė E. Rimydis.
Stambiųjų atliekų surinkimo aikštelė Ukmergėje – ne savivaldybės, o uždarosios akcinės bendrovės „VAATC“, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro, nuosavybė.
Anot šios įmonės aplinkosaugos specialisto Mariaus Banaičio, dar tebesirūpinama pavojingų atliekų tvarkymo licencijos gavimu. Pateikti dokumentus ir galutinai įgyvendinti visus reikalavimus, jo teigimu, kiek trukdantys „biurokratiniai mechanizmai“.
Viliamasi, kad tokios paslaugos ukmergiškiai sulauks greitu laiku. Galbūt – jau kitą mėnesį.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ