Į Ukmergės grūdų sandėlius jau keliauja pirmasis šių metų derlius. Šiemet pirmųjų rapsų priimta daugiau nei tokiu pačiu laiku pernai, tačiau grūdų supirkimo kainos gerokai atsilieka nuo pernykščių. Prognozuojama, kad grūdai gali dar labiau pigti.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Grūdų kainos šiemet nedžiugina ūkininkų.
AB „Jonavos grūdai“ Ukmergės grūdų sandėliai iš augintojų grūdų patys nesuperka – tik priima saugojimui iš ūkininkų ir yra sudarę sutartis su javus superkančiomis įmonėmis bei bendrovėmis.
Šiųmečio derliaus gausa supirkėjai nesiskundžia, tačiau prieš javapjūtę nusistoję lietingi orai menkina grūdų kokybę.
Ukmergės grūdų sandėlių vedėjas Alfredas Čekanavičius teigia, kad pirmosiomis dienomis į sandėlius atvažiavo gerokai drėgnumo normas viršijantys grūdai.
Rapsų bazinis drėgnumas neturi viršyti 8,5 procento. Tačiau į džiovyklas keliauja beveik 18 procentų drėgnumą siekiantys javai. Šiukšlinių priemaišų taip pat kur kas daugiau nei nustatyta riba.
Šiuo metu į grūdų sandėlius pristatyta apie 1900 tonų žieminių rapsų. Pernai tokiu pat laiku į aruodus buvo suberta mažiau – 1500 tonų.
Priimti džiovinimui, valymui ir saugojimui Ukmergės grūdų sandėliuose planuojama rapsus, IV klasės kviečius, rugius bei miežius.
Pasak pašnekovo, šie metai žemdirbiams nėra labai palankūs kainų atžvilgiu – javapjūtė derliumi nenuskriaudė, tačiau kainos gerokai žemesnės už pernykštes.
„Pernai iki supirkimo kainos ne tik buvo aukštesnės, bet jos dar labiau kilo prasidėjus paruošų laikotarpiui. Šiemet jaučiama kitokia tendencija – supirkimo kainos kol kas linkusios mažėti“, – sako A. Čekanavičius.
Šiuo metu IV klasės kviečiai supirkėjų įvertinti 475, I klasės rugiai – 390, miežiai – 725, žieminiai rapsai – apie 1100 litų už toną.
Pernai paruošų laikotarpio pradžioje IV klasės kviečių kaina buvo 710, rugių – 690, miežių – 500, rapsų – 1630 litų už toną.
Palieka savo pasekmes ir lietingi orai – nukenčia grūdų kokybė, plinta ligos. A. Čekanavičius sako, jog šiemet jau pastebėta, kad javus „nuskriaudė“ varpinių javų liga – varpų fuzariozė. Mat šiluma ir drėgmė – tinkamos sąlygos plisti šiai ligai.
Varpų fuzariozės pažeisti grūdai įgauna pilką arba rausvai oranžinę spalvą, dažnai būna daug smulkesni už sveikuosius, kaupia toksines medžiagas. Pagal nustatytas normas šios ligos pažeistų grūdų negali būti daugiau nei 1 procentas.
Ukmergės grūdų sandėlių aruodai talpina 12 tūkstančių tonų grūdų. Tačiau per visą javapjūtės laikotarpį priimama gerokai daugiau – mat išdžiovinti ir išvalyti grūdai iš karto išvežami į Jonavos elevatoriaus sandėlius, o į jų vietą sandėliuojami priimtieji.
Šiemet Ukmergės grūdų sandėliai paruošų laikotarpį pradėjo atsinaujinę – buvo modernizuotas džiovyklos šilumos generatorius. Investuota apie 100 tūkstančių litų.
Tikimasi, kad darbai eisis ne tik sparčiau, bet ir ekonomiškiau bus naudojamos dujos. Sandėlių vedėjas džiaugiasi, kad ypač svarbus šių investicijų efektas – beveik nulinė aplinkos tarša. Įdiegus šias naujoves į grūdų džiovinimo procesą, dujų ir oro santykį reguliuoja automatinė įranga.
Ukmergės grūdų sandėliai javus ir rapsus iš ūkininkų priims nuo 7 iki 19 valandos kasdien išskyrus sekmadienį.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ