Savivaldybės įkurtuose gyvūnų globos namuose jau apsigyveno pirmieji gyventojai. Ką tik įsteigtos VšĮ Ukmergės beglobių gyvūnų namai darbuotojai ieško gyvūnams naujų šeimininkų. Dviem keturkojams naujuosius namus jau pavyko rasti.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Šaukavoje prie garažo rastos gausios šeimynėlės, matyt, niekas nešėrė ir negirdė – šalia dubenėlio nebuvo.
Rūpintis gyvūnų globos namais pavesta savivaldybės įmonei UAB Ukmergės butų ūkis. Šios įmonės darbuotojų užduotis – pagauti valkataujančius gyvūnus ir nuvežti į Krikštėnuose esančias gyvūnų prieglaudos patalpas. Jos įrengtos iš šunų viešbučio savininkų išsinuomojus patalpas.
Atvežti gyvūnus į globos namus gali ir patys šeimininkai, apsisprendę, kad gyvūnas jiems nebereikalingas.
Globos namų gyventojų priežiūra rūpinsis trys asmenys – administratorius ir du darbininkai.
Darbai jau pajudėjo
UAB Ukmergės butų ūkio Beglobių gyvūnų tarnybos administratorius Aurimas Paliulis sako, kad išsinuomotos patalpos puikios – atitinka visus europinius gyvūnų globos namų standartus.
Pastangų ir lėšų teko įdėti įsirengiant kai kurias patalpas bei įsigyjant specialias gyvūnų gaudymui ir priežiūrai skirtas priemones. Katėms gaudyti pritaikė tvirtą žvejybai skirtą sietelį, šunų gaudymo priemones teko pasidaryti patiems.
Reikėjo rankas pridėti ir prie teritorijos aptvarkymo pagal savo poreikius – kai kur plyteles iškloti, kelią padaryti, teritoriją aptverti.
Pritaikė vežioti gyvūnams ir turimą automobilį, pažymėjo jį skiriamaisiais ženklais, apklijavo logotipais.
Pasak UAB Ukmergės butų ūkio direktoriaus pavaduotojo Sigito Oželio, darbui teko pasiruošti savo lėšomis – apyvartinių lėšų įmonei savivaldybė neskyrė. Kiek konkrečiai išleista tam pinigų, kol kas jis negalėjo atsakyti, nes visos išlaidos dar nesusumuotos.
Likimo nelepinti
Prieš porą savaičių pradėtos vykdyti veiklos rezultatai – pirmieji globos namų gyventojai. Šiuo metu čia apgyvendinti 7 šunys ir 2 katės. Viena kalytė atgabenta su visa šeimyna – penkiais šuniukais.
Keletas šunų – veisliniai: Kaukazo aviganis, vilkšunis, laika. Kiti, anot pašnekovo, – šeimininkams ištikimiausi ir sargūs „Lietuvos lenciūginiai“.
Kelias į prieglaudą visų gyvūnėlių skirtingas, tačiau likimas jų visų nelepino – vieni šeimininkų jau seniai iš namų išprašyti, kiti niekada nė neturėję namų.
7 metų vokiečių aviganio veislės patelę atvežė pats šeimininkas – gyvenimas privertė žmogų laimės užsienyje ieškoti.
O vienas šunelis į globos namus tiesiog… atskrido. Kaip kitaip gali pagalvoti, iš ryto lauko aptvare naują gyventoją radęs?
A. Paliulis sako, kad visi dabartiniai globos namų gyventojai taikūs ir problemų prižiūrėtojams dėl jų nekilo. Sunkiausia pagauti kates – be šeimininkų gyvenę šie, kad ir naminiais laikomi gyvūnai, sulaukėja ir žmonių baidosi.
„Svarbiausia, stengiamės kuo mažiau streso sukelti gyvūnams juos gaudydami. Kai jau pas mus patenka, po truputį apsipranta su aplinka ir nurimsta“, – sako specialiuose apmokymuose apie gyvūnų priežiūrą dalyvavęs administratorius.
Jis pats prisipažįsta neatsitiktinai patekęs į beglobių gyvūnų tarnybą – pats keletą šunų auginantis jaunuolis gyvūnus prižiūrėti moka ir juos myli.
Pas „kolegas“ – tik po karantino
Beglobių gyvūnų prieglaudoje įrengta 16 aptvarų šunims ir 3 aptvarai, pritaikyti katėms. A. Paliulis sako, kad vienu metu gali tilpti daugiau gyvūnų nei yra aptvarų, nes viename galima apgyvendinti ne po vieną. Aišku, jei dėl tokios priverstinės kaimynystės tarp gyventojų nekils riaušės.
Įrengta ir speciali karantinavimui skirta erdvė. Mat atvežus gyvūną, jis 14 dienų laikomas atskiroje patalpoje ir tik po to perkeliamas pas likimo draugus.
Šunys ne tik sugaunami ir laikomi garduose, šeriami. Kasdien juos reikia pavedžioti, gydyti susirgusius, vakcinuoti.
Kadangi ši veikla Ukmergėje – naujovė, administratorius sako dar nežinąs, kiek apytiksliai lėšų reikės skirti dienos maisto normai. Tai, aišku, priklausys nuo prieglaudukų skaičiaus bei dydžio. Gyvūnai šeriami du kartus per dieną.
Gyvūnų sveikatos būklę vertina, reikalingas veterinarines procedūras atlieka veterinarijos gydytojas. Atlygis jam mokamas už kiekvieną konkrečią procedūrą pagal nustatytus įkainius.
Ieškoma naujų namų
Ukmergės vicemeras Regimantas Baravykas įsitikinęs, jog šie savivaldybės įkurti globos namai gyvūnams taps tik laikina stotele. Viešoji įstaiga Ukmergės beglobių gyvūnų namai įsteigta specialiai tam, kad padėtų gyvūnėliams susirasti naujus šeimininkus.
Dėliojami paskutiniai dokumentacijos tvarkymo štrichai ir suderinus su notaru jie bus pateikiami Registrų centrui.
Informacija apie globos namuose gyvenančius gyvūnėlius, jų nuotraukos publikuojamos savivaldybės ir Ukmergės butų ūkio internetinėse svetainėse, spaudoje.
Savanorių pastangomis dviem šuniukams naujuosius šeimininkus jau pavyko rasti. Vienas iškeliavo į Gėlių rajoną, kitas tapo Šaukavos gyventoju.
Laukiama ukmergiškių paramos
Ši įstaiga dirbs visuomeniniais pagrindais. R. Baravykas viliasi, kad pavyks surasti ir rėmėjų, nes biudžete numatytų 50 tūkstančių litų metams nepakaks.
„Kadangi pradėjome veiklą nuo metų vidurio, tai šiemet tikimės su šia suma išsiversti. Tačiau kitąmet reikėtų 94 tūkstančių litų“, – sako vicemeras.
Anot jo, norintieji paremti šią veiklą gali tai padaryti ir pinigais, ir gyvūnams skirtu specialiu maistu.