Įvykius Ukrainoje stebintys gyventojai svarsto, kur patys galėtų slėptis karo atveju. Viena iš tokių vietų – daugiabučių namų rūsiai, tačiau, deja, neretai jų bendro naudojimo patalpos užverstos įvairiu šlamštu.
UAB Ukmergės butų ūkis administruoja apie 240 daugiabučių namų mieste ir kaimuose. Bendrovės direktorius Raimondas Baltaduonis sakė, kad daugumos namų rūsiai neatitinka nei priešgaisrinių, nei sanitarinių, nei civilinės saugos reikalavimų. Šiuo metu namų, kur nieko netvarkius būtų galima laikinai slėptis karo atveju, – vos vienas kitas.
Nemažai gyventojų bendro naudojimo rūsių patalpose laiko įvairius savo daiktus. „Į rūsius suneša baldus, plytas, padangas, dėžes ir kitus daiktus, kurių nenaudoja, bet galbūt laiko vertingais.
Užstato jais praėjimus. Kartais kaupia degius ar pūvančius daiktus, šiukšles. Tai kelia pavojų visam namui“, – sakė R. Baltaduonis.
Direktorius informavo, kad įmonė rengia rekomendacijas, kaip sutvarkyti rūsius. Namų vadybininkai tikrina, kurių namų rūsius reikia tvarkyti. Artimiausiu metu tų daugiabučių namų skelbimų lentose bus iškabinti raginimai susitvarkyti, nurodant terminą.
„Jei namai iki nurodyto laiko nesusitvarkys, tų namų bendro naudojimo patalpas sutvarkysime mes, organizuosime atliekų išvežimą ir utilizavimą. O gyventojai gaus sąskaitas už suteiktas paslaugas“, – pranešė R. Baltaduonis.
Manoma, kad tvarkingame daugiabučio namo rūsyje nelaimės atveju, jei tektų slėptis, galėtų sutilpti to namo gyventojai.
Kai kurie namai turi bendras patalpas – sales, kur vyksta susirinkimai. Tačiau – ne visi. Daugelyje namų patalpos išdalytos sandėliukais ir privatizuotos. Tai – gyventojų nuosavybė, o į privataus turto tvarkymą ir naudojimą įmonė nesikiša.
Beje, šlamštu apkrauti daugiabučių namų rūsiai – didelė grėsmė ir gaisro atveju.
Ukmergės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Dainius Vyšniauskas priminė, kad pagal bendrąsias gaisrinės saugos taisykles daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose draudžiama bendrojo naudojimo laiptinėse, koridoriuose, avariniuose išėjimuose laikyti degias medžiagas ir daiktus, trukdančius žmonių evakavimuisi gaisro atveju; savavališkai įrengti pertvaras; užtverti, užkrauti praėjimus rūsiuose.
Tarnybos viršininkas akcentavo, kad rūsiuose ir cokoliniuose aukštuose draudžiama laikyti degias medžiagas ir preparatus, sprogstamąsias ir kitas pavojingas medžiagas.
Iš rūsių langų prieduobių turi būti išvalytos šiukšlės.