Staiga užplūdę šalčiai šokdina nuo oro sąlygų priklausančias tarnybas ir verslininkus. Tuo tarpu mokiniams suteikia laisvadienių.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šventąją sukaustė šaltis.
Ukmergės meteorologijos stoties duomenimis, ketvirtadienio rytą termometro stulpelis mūsų mieste buvo nukritęs rekordiškai žemai – iki minus 29,8 laipsnio šalčio.
Iki aštuntos ryto temperatūra kiek pakilo ir siekė 29 laipsnius šalčio. Meteorologijos stoties darbuotojai sakė, kad ketvirtadienio rytą jų tarnyboje telefono skambučių labai daug nesulaukta. Užtat trečiadienio rytą telefonai netilo – tėveliai domėjosi, kokia oro temperatūra, nes dvejojo, ar leisti vaikus į mokyklą.
Ketvirtadienį tokių dvejonių jau buvo mažiau – matyt, dauguma pasikliovė ir savo turimais termometrais, kurie rodė, kad šalčio tikrai daugiau nei 25 laipsniai. Beje, priminsime, kad Ukmergės meteorologijos stotis nuo šių metų pakeitė darbo laiką ir naktimis nebedirba. Darbą pradeda tik nuo pusės aštuntos ryto.
Pamokų nebuvo
Šaltis mokiniams – didžiausias džiaugsmas. Vadovaujantis Švietimo ir mokslo ministerijos nurodymu esant 20 laipsnių šalčio temperatūrai pamokos gali būti neorganizuojamos visų tipų bendrojo lavinimo mokyklų I–V klasėse.
Temperatūrai nukritus iki 25 laipsnių šalčio, pamokos nevyksta bendrojo lavinimo mokyklų VI–XII klasių mokiniams bei bendrąjį lavinimą teikiančių profesinių mokyklų moksleiviams. Šios dienos įskaičiuojamos į mokymosi dienų skaičių.
Šią savaitę apie tai buvo kalbėta ir savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus susitikime su rajono ugdymo įstaigų vadovais.
Ukmergės meteorologijos stoties duomenimis, trečiadienio rytą oro temperatūra Ukmergėje buvo daugiau nei 26 laipsniai šalčio, tad teoriškai visi mokiniai nuo pradinuko iki abituriento į pamokas galėjo neiti. Tačiau taip tikrai nebuvo. Trečiadienį į vidurines mokyklas ir gimnazijas susirinko iki 30 procentų mokinių, kaimo mokyklose buvo gerokai tuščiau. Pradinukų buvo vos vienas kitas, vyresniųjų – iki 19 proc.
Ketvirtadienį pamokos jau nebevyko nė vienoje rajono mokykloje.
Į kaimus nevažiavo
Didelis rūpestis per šalčius – vairuotojams. Trečiadienio ir ketvirtadienio rytą anaiptol ne visiems vairuotojams pavyko užvesti savo automobilius. Taksistai pasakojo, kad jiems nuo to gerokai padaugėjo darbo. Rytais į darbą skubančių klientų buvo daugiau nei įprastai.
Pasak Ukmergės autobusų stoties viršininkės Audronės Gvozdienės, Ukmergės mieste autobusai trečiadienį ir ketvirtadienį kursavo be didesnių trikdžių. Tiesa, ryte kūrėsi ne visos transporto priemonės, tačiau „užsiožiavusios“ buvo pakeistos rezervinėmis.
Rimtesnė bėda miesto maršrutiniuose autobusuose – stringančios durys.
Tuo tarpu priemiestinių maršrutų reisai į kai kuriuos kaimus buvo atšaukti. Į kaimus neišvažiavo tie maršrutiniai autobusai, kurių pagrindiniai keleiviai – mokiniai.
Neatlaikė vamzdžiai
UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas sako, kad paprastai per didelius šalčius neatlaiko seni vamzdynai. Iki ketvirtadienio ryto magistralinėse vandentiekio linijose įvyko viena avarija.
Trečiadienį šalčio atakos neatlaikė vandentiekio vamzdynai Dariaus ir Girėno gatvėje. Magistralinė trasa trūko ankstyvą rytą. Be vandens keletui valandų liko Vilniaus g. 98 namo gyventojai. Apie pietus gedimas buvo pašalintas.
Dariaus ir Girėno gatvėje vandentiekio linija buvo nutiesta daugiau nei prieš trisdešimt metų. Iš viso mūsų mieste eksploatuojama 185 kilometrai vandentiekio linijų. Pasak direktoriaus, senų linijų dar likę apie 130 kilometrų.
Šiomis dienomis du kartus vandentiekio darbuotojai gelbėjo užšalusius individualių namų vamzdynus Smėlių ir Vėjų gatvėse. R. Arlinskas perspėja, kad namo sistema gali užšalti palikus atvirą langą rūsyje ar nepasirūpinus prie šaltos sienos esančių vamzdžių apšiltinimu. Sinoptikams prognozuojant didesnius šalčius, apie tai įmonė primena vartotojams SMS žinutėmis.
Senamiesčio skauduliai
UAB Ukmergės butų ūkio direktorius Jonas Rinkevičius sako, kad per šalčius daugiausia problemų kelia krosnimis kūrenami negyvenami butai. Tokių daugiausia yra senamiestyje.
Butus įsigiję asmenys, bet juose neapsigyvenę, nesivargina ir krosnių kūrenti. Tuomet, užšalus vamzdynams viename bute, nukenčia ir kaimynai.
Paprastai kiekvieną žiemą atsiranda apie dešimt butų, kuriuose per stiprius šalčius įmonės avarinė tarnyba turi atšildyti vamzdynus. Kai kurių taip ir nepavyksta atšildyti – belieka vamzdžiuose „užsikonservavusį“ ledą palikti iki pavasario.
Vadovei nešalta
Ankstų trečiadienio rytą Ukmergės turgavietės halėje pirkėjų laukė ir nuo šalčio gūžėsi keliasdešimt prekiautojų. Nešildomame daugiau nei 640 kvadratinių metrų ploto pastate esantys termometrai rodė 3 laipsnius žemiau nulio.
Veltiniais apsiavę, į kailinius įsisupę žmonės tikino, kad turgavietės administracija, taupydama elektros energiją, šią žiemą dar nė karto nebuvo įjungusi virš dvejų slankiųjų halės durų esančių elektrinių šildytuvų.
Viena pardavėja kasos aparatą nuo šalčio bando saugoti įvyniojusi į storą rankšluostį, kita ant medžiagos audeklu apdengto įrenginio uždedanti dar ir plastikinį butelį su šiltu vandeniu.
Trečioji buvo bene originaliausia – ji išsitraukė plaukų džiovintuvą ir ėmė juo pūsti šilto oro srovę į kasos aparatą.
Po aštuntos valandos pirkėjų halėje buvo vos keli. „Nuo šeštos valandos turėjau tik vieną pirkėją – ji pirko gabalėlį lašinukų zylutėms“, – guodėsi mėsa prekiaujanti Regina. Šalia jos stovinti Vida pritarė kolegei ir patikino, kad per šalčius prekyba sumažėjo perpus.
„Išsikvietėme elektriką ir šiandien įjungsime kaloriferius. Anksčiau nereikėjo jų jungti. Kiek čia to šalčio buvo“, – aiškino netikėtai pasirodžiusi turgavietės administratorė Marija Savanevičienė.
Įspėjo pareigūnus
Dėl ypatingų gamtinių sąlygų įspėti rajono policijos komisariato darbuotojai.
Pasak policijos komisariato atstovės spaudai Astos Krogertienės, patruliai, apylinkių inspektoriai šią savaitę buvo įspėti, kad atkreiptų didesnį dėmesį, dažniau aplankytų žmones, gyvenančius atokiose sodybose bei priklausančius rizikos grupėms.
Pasirengimas šaltajam metų periodui kasmet aptariamas Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje. Šiai komisijai priklauso kelios dešimtys gyvybiškai svarbių institucijų: UAB „Ukmergės vandenys“, VĮ „Vilniaus regiono keliai“, UAB „Ukmergės šiluma“ , UAB Ukmergės butų ūkis, rajono policijos komisariatas, Aplinkos apsaugos agentūra, gydymo įstaigos, priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba bei kitos.
Institucijų veiksmus koordinuoja savivaldybės administracijos vyresnysis civilinės saugos specialistas Valdas Rabazauskas.
Kadangi speigas šiomis dienomis trauktis neketina, su minėtų tarnybų vadovais palaikomas ryšys, o avarinių tarnybų specialistai įspėti savaitgalį neišvykti iš namų ir būti pasirengus darbui.
Parengė Vilma Nemunaitienė, Ligita Juodvalkienė, „Lietuvos ryto“ korespondentė Daiva Zimblienė