70 metų sukaktį šį pavasarį minintis Ukmergės kraštotyros muziejus jubiliejų pasitinka su laukiančiomis permainomis ir ambicingais planais. Pasidalinti ateities vizijomis šią savaitę rajono vadovai pakvietė rajono Kultūros tarybos bei tarybos Švietimo komiteto narius.
Autorės nuotr. Apie muziejaus ateitį diskutavo rajono meras V. Paknys ir vicemeras R. Janickas.
Muziejaus pastatų pritaikymo klausimams spręsti yra sudaryta ir Darbo grupė. Tai paskatino investicijas – 1 mln. 295 tūkst. litų – skirti buvusio „Draugystės“ kino teatro, priklausančio Ukmergės kraštotyros muziejui, rekonstrukcijai.
Muziejui – ir dvaras, ir miškas
Muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė pasakojo, kad šiuo metu įstaigoje – 14 darbuotojų. Iš jų 8 – muziejininkai. Tuo tarpu muziejui priskirti pastatai užima šimtus kvadratinių metrų.
Pagrindiniame pastate Kęstučio aikštėje, užimančiame daugiau kaip 600 kvadratinių metrų, įrengtos ekspozicijos, priimami lankytojai, rengiamos parodos. Lankytojai gali apžiūrėti ir dar vieną muziejaus objektą – gaisrinės bokštą. Įstaigos administracija įsikūrusi buvusio „Draugystės“ kino teatro priestato antrame aukšte.
Du muziejaus filialai veikia kaimuose – Vepriuose ir Užugiryje.
Veprių krašto muziejaus iniciatorius – mokytojas Jonas Žentelis. Jo iniciatyva surinkti autentiški eksponatai. Pabrėžiama – eksponatai savivaldybei nekainavo nė lito.
Užugiryje – taip pat entuziastų surinkti būtent šio krašto žmonių buityje naudoti daiktai.
Užugiryje Ukmergės kraštotyros muziejui priklauso visas statinių kompleksas: prezidento Antano Smetonos gimtinės namo pamatai, mokykla, kurią kraštui padovanojo A. Smetona, Užulėnio kapinaitės bei prezidento vasaros rezidencija – Užugirio dvaras su žeme. Jos yra 80 hektarų, iš kurių 10 – miško.
Muziejaus planuose – atstatyti gimtąjį A. Smetonos namą, įrengti ten ekspoziciją.
Dabar jau nebeveikiančioje mokykloje norima įrengti prieškario laikus menančias klases, ekskursantams vesti edukacines čia jau tradicines „Lino kelio“, „Duonos kelio“ pamokas. Prie mokyklos net norima įrengti daržą…
Atgaivins partizanų takus
Patys artimiausi planai susiję su šiemet baigtu restauruoti dvaru. Čia gyvenimas smarkiau tekėti turi pradėti jau netrukus. Galės vykti konferencijos, norintieji apžiūrės prezidento darbo kabinetą, miegamąjį, prezidentienės Sofijos kambarį, nuotraukas.
Pramogos planuojamos ir mokiniams, ir suaugusiesiems. Svajojama apie žirgyną, kuriame gydymo tikslais galėtų jodinėti ir neįgalieji. Ateityje norima restauruoti pirtį, joje turistai galėtų garintis ir gaivintis žolelių arbatomis, po maudynių plaukioti plaustu…
Ambicingi ir planai, susiję su miško panaudojimu turizmui. Galvojama jame įrengti partizanų bunkerius, prie kurių galėtų vakaroti jaunimas. Norima turistus vilioti signatarų giraite, Smetonienės riešutų alėja ir net bitynu.
Priestatą planuoja griauti
Beveik prieš dešimtmetį muziejui buvo priskirtas ir dar vienas pastatas – buvęs „Draugystės“ kino teatras, užimantis 800 kvadratinių metrų.
Ukmergė jau seniai laukė finansavimo parengtiems šio pastato renovavimo projektams. Pagaliau šiemet pinigų sulaukta. Žinoma, suma, lyginant su planuojamais nuveikti darbais, yra nedidelė. Kultūros ministerijos skirtas milijonas bus panaudotas projektavimo darbams ir fasado remontui.
Tikima, kad projektas bus tęstinis. Jau numatyta, kuriose erdvėse bus įrengtos ekspozicijos, kas vyks didžiuliuose rūsiuose ir erdviame balkone, kur bus rengiamos edukacinės pamokos.
Tiesa, muziejaus laukia ne tik statybų, bet ir griovimo darbai. Jau beveik galutinai prieita prie išvados, jog teks griauti priestatą, kurio antrame aukšte dabar Ukmergės muziejininkai įsirengę darbo kabinetus. To priežastis – avariniu tapęs statinio pirmas aukštas. Ekspertai nustatė, kad jo pritaikyti patalpoms neįmanoma, nes dėl statybų broko nuolat šlampančias sienas suniokojo pelėsis. Esą apskaičiuota – renovuoti statinio neapsimoka.
Kur glausis muziejininkai – nežinia
V. Sakolnikienė pasidžiaugė dar vienomis patalpomis, kuriomis įstaiga naudojasi, – Gedimino g. 11, skirtomis muziejaus saugykloms. Eksponatai pagaliau turi tinkamas laikymo sąlygas. Ilgai jie buvo laikyti tam visai netinkamose drėgnuose rūsiuose po pagrindiniu muziejaus pastatau. Šiuo metu muziejus turi per 45 000 eksponatų, o muziejų per metus aplanko 8000 lankytojų.
Nors dėl eksponatų dabar ramu, direktorei neramu dėl kitko – kur teks pasidėti patiems šios įstaigos darbuotojams. Ilgą laiką kentę prastas darbo sąlygas palyginti neseniai jie įsikraustė į dabartinius kabinetus, o čia vėl galvojama apie priestato, kuriame jie dirba, griovimą…
Kol kas dar nenutarta, kur kraustysis muziejininkai. Nuogąstaujama, kad, nors ir erdviame, „Draugystės“ pastate vietos jų kabinetams gali neužtekti. Direktorė norėtų, kad administracija įsikurtų dabartiniame muziejaus pastate, bet rajono vadovai planuoja šį statinį panaudoti savoms reikmėms.
Derins su verslu
Rajono meras Vydas Paknys ir vicemeras Rolandas Janickas pristatė viziją, kaip A. Smetonos dvaro istorinė, kultūrinė, šviečiamoji vizija bus derinama su verslu.
Kad dvaras taptų gyvybišku traukos objektu, jame būtina teikti maitinimo, apgyvendinimo paslaugas. Manoma iš 27 dvaro teritorijoje esančių statinių maždaug 20 išnuomoti.
„Tai tik kelio pradžia, rezultatas laukia ateityje“, – apie sumanymo perspektyvas kalbėjo rajono vadovai.
V. Paknys pabrėžė, jog idėjos bus įgyvendintos, jei su verslu pavyks suderinti savo norus, veiksmus ir galimybes. Nes verslo siekiu visada išliks pinigai, o muziejaus – istorija.
Atsigręš į sovietmetį?
Kalbėdami apie kito muziejaus objekto – „Draugystės“ – pritaikymą, susirinkusieji akcentavo gerų idėjų svarbą. Ketinama skelbti idėjų konkursą ir laukti pasiūlymų, kaip sutvarkyti priešais statinį esančią erdvę. Jau dabar sumanymų yra įvairių.
Dėl to, kad „Draugystėje“ įsikurs muziejus ir rajono reprezentacinė erdvė, diskutuoti, pasak V. Paknio, jau neverta: lėšos skirtos būtent šiam projektui. Kita vertus, pastatas – paveldo objektas, anaiptol ne kiekvienam verslui jį butų buvę įmanoma pritaikyti, nes yra tam tikri apribojimai.
Posėdyje taip pat diskutuota, kokia kryptimi ateityje suks Ukmergės kraštotyros muziejus. Viena iš idėjų – sovietmečio muziejus, kokio Lietuvoje dar nėra. Jame galėtų būti eksponuojami 1945–1990 metais buityje ir gyvenime naudoti daiktai. Beje, šią pakraipą diktuoja ir pats sovietmečio laikų statinys.
Jau dabar svarstoma, kaip reikės pavadinti naujoje vietoje įsikūrusį muziejų: Rotuše, Vilkmergės rūmais, Miesto rūmais, o gal Ukmergės muziejumi „Draugystė“?
Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Muziejui priklauso „Draugystė“…
Muziejaus direktorė V. Sakolnikienė.
…ir Užugirio dvaras.