Gripas kasdien apima vis daugiau šalies regionų. Antradienį epidemija paskelbta visoje Lietuvoje. Įsibaiminę ligoniai vaistinėse šluoja vaistus nuo karščiavimo, gerklės skausmo, kosulio bei kitų gripo simptomų. Medikai ramina – užteks ir vaistų, ir vietų ligoninėse.
Ligita JUODVALKIENĖ
Dauguma Ukmergės vaistinių apsirūpinusios antivirusiniais vaistais, kuriais kovojama su naująja gripo viruso atmaina A(H1N1)v. Kai kuriose vaistinėse šią savaitę jų pristigta, bet, kaip patikino vaistinių darbuotojai, – laikinai.
Gripas kasdien apima vis daugiau šalies regionų. Antradienį epidemija paskelbta visoje Lietuvoje. Įsibaiminę ligoniai vaistinėse šluoja vaistus nuo karščiavimo, gerklės skausmo, kosulio bei kitų gripo simptomų. Medikai ramina – užteks ir vaistų, ir vietų ligoninėse.
Ligita JUODVALKIENĖ
Kai kas nuo gripo tikisi apsisaugoti, dėvėdami medicinines kaukes.
Autorės nuotr.
„Gausime rytoj, gausime po dviejų dienų“, – teko išgirsti keliose iš jų. Kai kuriose yra arba „Tamiflu“, arba „Relenza“, nors farmacininkai sako, kad pastarasis nėra toks populiarus. „Pirmiausia teiraujasi „Tamiflu“ – gal dėl paprastesnio vartojimo – tereikia nuryti kapsulę. „Relenza“ yra purškiama“, – svarsto vienos vaistinės darbuotoja.
Deja, šie vaistai įkandami tikrai ne kiekvienam – pakuotė medikamentų kainuoja apie 120 litų.
Ukmergės rajono savivaldybės gydytojas Vytautas Motiejūnas sako, kad savivaldybė laukia nemokamų antivirusinių vaistų, skiriamų iš valstybės rezervo fondo.
Vaistų skirta trims procentams rajono gyventojų ir jie bus padalinti visoms šešioms rajono gydymo įstaigoms. „Šie vaistai skirti tik gydymui, o ne profilaktikai. Manau, kad tokio kiekio vaistų pakaks per akis. Gal net ir liks“, – sako jis. Tačiau gydytojas mano, kad vaistai neliks nesuvartoti – praėjus pandeminio gripo protrūkiui, laukiama dar ir sezoninio gripo bangos.
Ketvirtadienio rytą nemokamų antivirusinių vaistų Ukmergės savivaldybė dar nebuvo gavusi. „Maniau, kad gausime anksčiau, bet dabar paaiškėjo, kad vaistai Ukmergės ligoninę pasieks penktadienį. Dabar gausime 70 pakuočių, bet tai dar ne viskas – kiti bus vėliau“, – kalbėjo V. Motiejūnas.
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė sako, kad dar anksti kalbėti apie situacijos gerėjimą, bet pacientų poliklinikos koridoriuose šią savaitę kiek mažiau. Tiesa, gydytoja teigia, kad nemažai blogai pasijutusių žmonių konsultuojasi su gydytojais telefonu, kviečia gydytojus į namus.
Pagal įstatymą, norint gauti nedarbingumo lapelį, apsilankyti poliklinikoje būtina. Supaprastinta nedarbingumo lapelių išdavimo tvarka dar tik svarstoma, ji nėra oficialiai patvirtinta.
„Manau, kad ne vienas šeimos gydytojas, gydantis šeimą ir ją pažindamas, neatsisako pakonsultuoti savo pacientą telefonu, kaip elgtis pajutus gripo požymius, o nedarbingumo lapelio siūlo ateiti pasveikus“, – svarsto vyriausioji gydytoja.
Šiuo metu iš dvidešimt keturių PSPC dirbančių gydytojų nedirba tik trys. Jie serga, tačiau vyriausioji gydytoja patikino, kad ne kiaulių gripu. „Iš Vilniaus universiteto pasiprašėme keleto gydytojų internų, taigi aiškesnius atvejus perleidžiame ir jiems“, – J. Galiauskienė sako, kad medikų trūkumo nejaučia.
Daugelis epidemiją įsivaizduoja taip: ligoninės užgrūstos, ligoniai nebetelpa palatose, lovomis nustatyti koridoriai. VšĮ Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Algimantas Velička patikino, kad palatose pilna laisvų lovų.
„Gripas – ne ta liga, kuria susirgus guldoma į ligoninę. Pacientai gydomi ambulatoriškai – namuose geria vaistus, stiprina imunitetą, vartoja daug arbatų. Į ligoninę guldome tuos, kuriems yra pogripinės komplikacijos“, – sako jis.
Šiuo metu Ukmergės ligoninės Anesteziologijos-reanimacijos skyriuje nuo plaučių uždegimo gydoma vidutinio amžiaus moteris, kuriai įtariama gripo sukelta komplikacija.
Pirmadienį Ukmergės ligoninės reanimacijos skyriuje mirė 38 metų ukmergiškis. Mirties priežastimi medikai laiko abipusį plaučių uždegimą. Abejonių tokia diagnozė sukėlė ne tik mirusiojo artimiesiems. „Dar neturime gydytojo patanatomo išvadų, ar tai galėjo būti pandeminio gripo sukelta komplikacija. Kai jas gausime, jei kils kokių įtarimų, atliksime auditą“, – teigia vyriausiasis gydytojas.
Šią savaitę dėl epidemijos pamokos nevyko daugumoje Ukmergės rajono mokyklų. Kai kurios mokyklos, pirmadienį sukvietusios moksleivius į pamokas, greitai savo sprendimą pakeitė ir karantiną pratęsė. Suskaičiavus susirinkusiuosius paaiškėjo, kad serga apie trečdalis mokinių.
Nors ekstremali padėtis šalyje dar neskelbiama ir masiniai renginiai nedraudžiami, Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba rekomenduoja jų atsisakyti. Ukmergiškiai šių raginimų laikosi nevienodai. Vieni renginiai atšaukiami, kitų organizatoriai to daryti neskuba ir net kviečia žmones į paskaitą apie gripą, kurioje greičiausiai ir bus kalbama apie tai, kad viena iš prevencinių priemonių – vengti masinių žmonių susibūrimo vietų…