Velykinės atostogos Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviams, dalyvaujantiems folklorinėje programoje „Svetlyčia“, buvo neeilinės. Jie koncertavo San Salvaro miestelio šiaurinėje Italijoje Atvelykio šventėje.
Ukmergiškiai Italijoje.
Italų-lietuvių kultūros centro prezidentės Laimos Marijos Pangonytės pastangomis jau 14 metų Lietuvos moksleivių kolektyvai lankosi San Salvare. Kelionių tikslas – liaudies kultūros, papročių sklaida ir populiarinimas.
Italų-lietuvių kultūros centro prezidentė pastebi, kad italų folkloras kaimuose ir miesteliuose nunyko, savo folkloro kolektyvų jie neturi, mokyklose tautinio paveldo ugdymui laiko neskiriama. Todėl atvykę lietuviai turi ką parodyti ir kuo pasididžiuoti.
Tautiniais kostiumais pasipuošę gimnazistai dalyvavo šv. Velykų Mišiose Romoje šv. Petro ir Povilo aikštėje.
Italijoje Atvelykis švenčiamas ne praėjus savaitei po Velykų, kaip pas mus, o antrą Velykų dieną. Būtent šią dieną San Salvaro miestelio bendruomenė organizuoja mugę, traktorių paradą, koncertus, į kuriuos jau 14 metų atvyksta kolektyvai iš Lietuvos. Šiais metais – basanavičiukų „Svetlyčia“.
Gimnazistų grupė apsigyveno San Salvaro vienuolyne, įkurtame 1100 m. Dabar vienuolyne įsikūręs viešbutis.
Bažnyčios varpai ukmergiškius ir žadino anksti rytą. Bažnytėlėje į Atvelykio šv. Mišias susirinkusi bendruomenė labai šiltai sutiko jų koncertą. Parapijiečiams per šv. Mišias gimnazistus pristatė parapijos klebonas Don Adriano Vigolo. Visus pakylėjo „Tėve mūsų“, kurią visi kalbėjo susikibę už rankų.
Koncertinę valandos trukmės programą sudarė ir gimnazistus ruošė mokytojos Marija Barkauskienė ir Egidija Merenanu.
L. M. Pangonytė pristatė svečius, papasakojo apie Joną Basanavičių, kurio vardu pavadinta gimnazija, bei joje vykdomus pilietinio ir tautinio ugdymo projektus. Mokiniai taip susipažįsta su krašto folkloru, tradicijomis.
Folklorinius šokius, lietuvių liaudies dainas ir sutartines dainavę moksleiviai sulaukė plojimų, visus sujaudino Lauryno Sičiūno itališkai atlikta daina.
Po koncerto visi buvo pakviesti pasivaišinti lietuviška duona, sūriu, lašinukais. Mūsų rūkyti lašinukai italams atrodo saldūs, mat, jie lašinių nerūko – sūdo ir slegia po marmurinėmis plytomis. Vakare visi valgėme keptą paršiuką, dainavome, bendravome, o rytą išvykome į Veneciją, vėliau – į Lietuvą.
„Už šią prasmingą kelionę esame dėkingi pagrindiniams rėmėjams – mūsų tėveliams, bei kelionę parėmusiems Ukmergės rajono savivaldybės administracijai, UAB „Kretingos maistas“, UAB „Vilkmergės alus“ ir kitiems, prisidėjusiems prie jos organizavimo“, – laiške redakcijai pasakojo gimnazistai.
UŽ inf.