Vasara daug kam asocijuojasi su atostogom, bet tikrai ne ūkininkams. Tačiau Lyduokių seniūnijoje ūkininkaujantis Aurimas Genys didįjį darbymetį šiuo laiku vadina dar ir malonumu.
„Nors vasaros parduotos, darbų rezultatai viską atperka“, – sako vyras, juos dabar derinantis dar ir su maloniais šeimos rūpesčiais.
Juodausių kaime įsikūręs 32 metų Aurimas – jaunasis ūkininkas, čia auginantis javus. Turi 425 hektarų ūkį, kurio daugiau nei 300 ha – nuosava žemė. Pagrindinės jo auginamos kultūros – rugiai, kmynai, pašariniai motiejukai.
Savo ūkį Aurimas pasakoja įkūręs 2007-aisiais, nuo 2010 metų jis – ekologinis. Šypsosi – jei ne tėtis Valentinas, galbūt viskas jo gyvenime ir kitaip būtų pasisukę. Mat nuo jaunystės tėčiui padėdavęs, dirbdavęs kartu, ir kokia nors kitokia veikla jam taip ir neprilipusi.
„Buvo visko: ir kitokių darbų norėjos, ir pašėlti reikėjo. Prasidėjus užsienio bumui, draugai, kurie patys išsilakstė, išvykti ragino… Bet taip ir likau prie žemelės – ji dabar yra mano pagrindinis darbas“, – sako jaunasis ūkininkas. Ir čia pat nuoširdžiai prisipažįsta: „Tėtis – ir pirmasis mano mokytojas, ir pats didžiausias patarėjas bei pagalbininkas.“
Ne mažiau svarbūs mamos Romos, taip pat ūkininkės, patarimai. „Mūsų šeimoj – visi ūkininkai, tik žmona – ne“, – šypsos su žmona Audra, istorijos magistre, pusantrų dukrą Augustę ir vos kelių mėnesių sūnų Armandą auginantis A. Genys.
Ūkyje jam padeda trys darbuotojai. Jais, anot pašnekovo, – puikiais vyrais, patikimais žmonėmis, – itin džiaugiasi. Mat gerų darbuotojų, neslepiąs, dabar ne taip ir lengva rasti.
Tiekia į Vokietiją
Ūkininkas pasakoja bendradarbiaujantis su Panevėžio rajone, Velžyje, įsikūrusia UAB „Agrolitpa“, kitomis įmonėmis. Tačiau didžioji jo ūkyje užauginamos produkcijos dalis – per 200 tonų rugių, apie 40 tonų kmynų – iškeliaujanti į Vokietiją. „Lietuvoje su ekologiška produkcija sudėtinga: užauginti ne taip ir lengva, bet kainos nėra, o juk ir nemažus kreditus reikia atiduoti, – sako jis. – Ekologiniam ūky sunkiau su žemės dirbimu, chemijos negali naudoti, derlius mažesnis nei chemizuotam ūky. Be to, daugiau nelabai ir išpeši mūsų regione.“
Vardija kultūrų kainas rinkoje litais. Kmynų – apie 6–7 už kilogramą, motiejukų – apie 6. Už toną rugių vokiečiai mokantys 550 litų, tačiau tiek, anot pašnekovo, – mažoka.
„O ir nuo ligų ekologiniuose ūkiuose nepabėgsi. Tenka sukti galvą, kaip kovoti su rugius pažeidžiančia skalse, į kmynus kandys iš kitų augalėlių atkeliauja…“ – pasakoja Aurimas.
Tiesa, šias problemas kitaip, anot jo, išsprendžiantys perpardavėjai. „Turi susipirkę valomąsias – išvalo ir išsiveža. Tik vėl – dėl ekologiškumo ir to, ką rašo ant pakuočių apie ekologišką produktą… Juk vilkikai išveža viską, grūdai pilami visi kartu, mūsų ekologišką produkciją maišo su chemizuota“, – apgailestauja ūkininkas.
Nežiūri pro pirštus
Tikina pats savo realizuojamas kultūras tyrimais tikrinantis kasmet: „Man labai svarbūs ekologijai taikomi reikalavimai. Tuo labiau, kad ir pirkėjų užsienyje atsiranda vis naujų. Naktimis tikrai miegu gerai dėl savo produkcijos ekologiškumo.“
Pasidalija ir patirtim, lygindamas rinkos galimybes pas mus ir svetur. „Pavyzdžiui, Vokietijoje, Anglijoje kitaip žiūrima į patį ūkininką. Kol nesuvartoja savuose regionuose užaugintos produkcijos, tol svetimų jie neįsileidžia“, – pastebi Aurimas.
Pasakoja, jog ūkininkų tiekiamus kmynus vokiečiai itin vertinantys. Tiesa, tyrimų rezultatai jiems turintys būti nepriekaištingi. „Kmyno eteris jei geras, vokiečiai labai perka. Naudoja juos ir kosmetikoje, ir medicinoje“, – pasakoja jis. Paties virtuvėje, šypsosi pašnekovas, pirktinių kmynų jau seniai nebėra. Beje, lietuviai pagal užauginamą šią produkciją, teigia Aurimas, – vieni pirmaujančiųjų.
Planuose – spelta
Jaunasis ūkininkas džiaugiasi, jog šioje veikloje jam labai pravertusios Europos Sąjungos išmokos. Įsigijo technikos – traktorių, sėjamąją, skutiką. „Bet gi ir pradėti ūkininkauti lengviau, kai jau yra sandėliai, tėčio technika – įdirbis juk buvo“, – neslepia jis. Darbe taip pat praverčia seminaruose, parodose, kuriose neretai dalyvauja, įgytos žinios.
Laiko atostogoms vasarą vyras neturi. „Nuo ankstyvo ryto leki į ūkį – reikia viską apžiūrėti, o ir atsitinka vis kažkas: tai lietus darbus pagadino, tai technika sulūžo… Per kūlimus ant kombaino perdien būni… Jei orai palankūs, darbuojamės ligi spalio“, – pasakoja A. Genys. Maža to, veiklą planuoja plėsti – auginti ketina dar ir speltą.
Sėkminga darbų baigtis, anot jo, verta visų tų rūpesčių: „Viską atperka, kai į savo laukus pasižiūri, kai produkcija sugula į aruodus, o žemė, ekologiškai dirbama – be jokios chemijos, atsidėkoja.“
Atostogos palauks
Aurimas ir nesigaili, kad vasarą laiko atostogų pramogoms nelieka. „Bet jų ir nereikia, nes pats didžiausias džiaugsmas, malonumas ir pramoga – šeima, vaikai, kuriems ir darbymečiu stengiuos atiduoti visą įmanomą laiką ir dėmesį, o žiemą visi į šiltus kraštus nulėksim, – atvirauja dviejų mažamečių tėtis. – O dabar pas mus, patikėkit, tikrai yra ką veikti, ypač – kai kūdikis ant rankų. Dabar tėvukas, kuris pats dirba apie 900 hektarų, daugiau įdarbintas, kad pavadovautų. Aš apvažiuoju laukus, ir reikalus labiau telefonu pakoreguojam.“
Na, nebent, prasitaria Aurimas, laisvesnę valandžiukę mielai pažaistų nuo mažens taip mėgstamą krepšinį, pažvejotų ar kartu su tėčiu leistųsi į medžioklę. Pasirodo, jis – dar ir neblogas kulinaras, šiuo savo pomėgiu virtuvėje neretai nustebinantis žmoną.
Skirtingai nei politikos ragavęs, Ukmergės rajono savivaldybės taryboje dirbęs jo tėtis Valentinas, Aurimas tikina apie tai net negalvojantis. „Politikos nemėgstu. Geriausiai jaučiuosi ir atsipalaiduoju savo laukuos, gamtoje“, – atviras jis.