Buitinės atliekos – šiuo metu galvos skausmas ir gyventojams, ir jų vežėjams, ir savivaldybės tarnautojams. Gyventojai pyksta, kad į konteinerius draudžiama dėti žaliąsias atliekas, valdininkai suka galvą, kaip išspręsti problemą, o buitinių atliekų vežėjas pareiškė šios veiklos norintis atsisakyti.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Atliekų vežimas Ukmergėje tapo nuostolingas.
Gyventojai jau kelias savaites pasipiktinę dėl to, kad buvo kategoriškai uždrausta į konteinerius mesti žoles, šakas, velėną. Iš kiemų nebeimami konteineriai, jei juose pūpso augalai ar jų liekanos. Spaudoje jau rašėme, kad ši tvarka labai sugriežtėjo po to, kai nukentėjo patys atliekų vežėjai – į Kazokiškių sąvartyną nebuvo įleisti jų savivarčiai, nes juose buvo žalienų.
Draudimai – ne naujiena
Gyventojų skundų atakos dėl draudimų sulaukė rajono savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vilija Grabauskienė. Tačiau ji primena – tokia tvarka tikrai nenukrito iš dangaus. Ji prieš trejus metus buvo įrašyta sutartyse su gyventojais dėl atliekų vežimo. Tvarkoje skelbiama, kad į komunalinių atliekų konteinerius draudžiama pilti gruntą, statybos atliekas, chemines medžiagas, želdinių priežiūros ir gatvių tvarkymo, biologiškai skaidžias žaliąsias atliekas.
Žaliąsias sodo, daržo, vejų ir kitokias atliekas privalu tvarkyti patiems: kompostuoti, šerti gyvuliams, panaudoti energijai gauti. Kitas pasiūlymas – patiems vežti jas į Sargeliuose esančią kompostavimo aikštelę.
Tačiau žmonės nepatenkinti – už ką tuomet turi mokėti pinigus, jei konteinerių turinys griežtai tikrinamas.
Pyksta ir dėl maišelių
Pasak V. Grabauskienės, praėjusią savaitę kompromisas buvo rastas – su atliekų vežėju sutarta, jog žaliąsias atliekas, sudėję į maišus, gyventojai paliktų prie savo konteinerių. Vežėjas jas paims ir pats išveš į Sargelius.
Bet, anot vedėjos, ir toks pasiūlymas patiko ne visiems – senyvo amžiaus žmonės priekaištavo, kad dabar turės pirkti šiukšlių maišus, kurių, pasirodo, lig šiol nepirkdavo…
V. Grabauskienė pastebi ir teigiamų pokyčių – atsiranda žmonių, kurie į dumblo aikštelę šakas ir žoles atveža patys. Apie tai informavo UAB „Ukmergės vandenys“ dumblo apdorojimo ir valymo įrenginių meistras Grigorijus Malčanovas.
Jei bus finansuotas projektas, kompostavimui skirtų konteinerių turėtų įsigyti Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC). Jei taip įvyks, tokių konteinerių gautų ir mūsų savivaldybė, o jiems būtų numatytos atskiros vietos mieste.
Aikštelės atidarymas atidėtas
Dar viena problema, susijusi su galimybe ukmergiškiams atsikratyti nereikalingų daiktų – stambiagabaričių atliekų aikštelė. Jos įrengimas vyksta su kliūtimis. Aikštelė Žiedo gatvėje turėjo būti atidaryta balandį, tačiau dėl finansinių problemų baigti darbus numatyta tik liepos pabaigoje. Aikštelės įrengimo projektą vykdo VAATC. Praėjusią savaitę savivaldybei šį įmonė atsiuntė raštą dėl pabaigtuvių datos nukėlimo.
Beje, liepą turėtų būti baigtas ir dar vienas „šiukšliškas“ projektas – buvusio Kopūstėlių sąvartyno rekultivavimo darbai. Visas sąvartyno turinys jau sustumtas į krūvas, atlikti kiti rekultivacijos darbai. Belieka užpilti gruntu ir apsėti žole.
Nori nutraukti sutartį
Tačiau bene rimčiausia su buitinėmis atliekomis susijusi problema – UAB „Ukmergės paslauga“ kreipimasis į rajono savivaldybę su prašymu šalių sutarimu nutraukti atliekų vežimo sutartį. Motyvuojama tuo, kad daugiau nei 70 procentų pabrangus sąvartyno „vartų“ mokesčiams, ši paslauga įmonei – nuostolinga.
Sutartis tarp savivaldybės ir jungtinės veiklos partnerių UAB „Ukmergės paslauga“, UAB „Zarasų komunalininkas“ ir UAB „Ukmergės versmės“ Langų centras buvo pasirašyta 2010 metais ir turėjo galioti iki 2015 metų.
Gavus atliekų vežėjų pareiškimą, savivaldybė bandė aiškintis, ar, pasikeitus situacijai, galima už paslaugą nustatyti didesnį mokestį. Bet Viešųjų pirkimų tarnyba neleido už paslaugą brangiau mokėti dabartiniam vežėjui, tad išeitis vienintelė – skelbti naują konkursą.
Tik panašu, kad jokia kita įmonė už mažesnę nei dabar kainą atliekų neveš – tai nuostolinga.
Taigi, dabartinė situacija reiškia viena – buitinių atliekų išvežimo paslauga gyventojams brangs.