Šveicarijoje, Ženevoje, įsikūrusi Europos branduolinių tyrimų organizacija traukia viso pasaulio mokslininkus. Fizikų meka vadinamame centre pirmą sykį viešėjo grupė Lietuvos pedagogų. Iš čia sugrįžęs Senamiesčio pagrindinės mokyklos mokytojas Giedrius Vidžiūnas sako, jog pamatyti šį centrą – kiekvieno fiziko svajonė.
Asmeninio archyvo nuotr. Pamatyti 100 metrų gylyje po žeme esantį didįjį dalelių greitintuvą buvo vienas Giedriaus Vidžiūno kelionės tikslų.
Dvylika Lietuvos fizikų į savaitės laiko stažuotę Šveicarijoje, aplankant Europos branduolinių tyrimų organizaciją CERN, atrinko Ugdymo plėtotės centras. Stažuotės tikslas – suteikti unikalią galimybę mokytojams apsilankyti mokslinių tyrimų organizacijoje, kurioje įprastos ekskursijos nerengiamos. Ji vadinama didžiausia pasaulyje elementariųjų dalelių fizikos laboratorija.
Viename labiausiai vertinamų mokslinių tyrimų centrų dirba įvairiausių tautybių mokslininkai. Šveicarijos ir Prancūzijos pasienyje įsikūręs CERN‘as, veiklą pradėjęs 1954-aisiais, šiemet švenčia 60-ąjį jubiliejų. Anot G. Vidžiūno, būtent su šia organizacija siejami svarbiausi moksliniai išradimai.
Tarp jų – ir magnetinis rezonansas, chemoterapija, pasaulinio žiniatinklio – WWW – sistema, ką paprastai vadiname internetu. „Šis institutas – kaip pradmuo: iš ten atliekamų tyrimų gaunami atsakymai į visus chemijos, biologijos klausimus, aiškinamasi apie mediciną, maistą ir visus kitus kasdienius dalykus“, – pasakoja ukmergiškis.
Centrą, anot jo, įkūrė susivieniję dvylikos šalių mokslininkai, išsikėlę šūkį „Mokslas taikai“.
Miestas mieste
Šiandien jame dirba apie 3000 darbuotojų, o organizacijai priklauso 21 valstybė: JAV, Didžioji Britanija, Indija ir kitos. Tarp jos narių mūsų šalies nėra, tačiau ten dirba keletas mokslininkų iš Lietuvos.
Mokytojas pasakojo, jog CERN‘as – tarsi atskiras miestas mieste, turintis net savo banką. Jame įrengti viešbučiai, restoranai, yra ir vaikų darželis CERN‘e dirbančių mokslininkų atžaloms. Ketvirtadaliui Ukmergės savo dydžiu prilygstanti laboratorijos teritorija yra aptverta ir saugoma, o be specialaus leidimo čia neįeisi.
Mokslo stebuklą pamatė iš arti
Viena įspūdingiausių pedagogams čia buvusi pažintis su didžiausiu ir brangiausiu žmonijos sukurtu fizikos prietaisu – galingu subatominių (mažesnių už atomą) dalelių greitintuvu. Šis mokslo instrumentas dar vadinamas didžiuoju hadronų priešpriešinių srautų greitintuvu. Pasitelkę jį, mokslininkai aiškinasi visatos kilmę ir ieško kitų atsakymų apie žmoniją dominančias paslaptis.
Greitintuvas pradėjo veikti 2008 metais. G. Vidžiūnas pasakoja, jog šis galingas prietaisas sumontuotas 100 metrų gylyje po žeme, kad būtų apsaugotas nuo kosminių spindulių. Vamzdžio formos detektorius, kuriame skrieja dirbtinai sukurti protonai ir mokslininkai gauna norimą rezultatą, sveria 14 tūkst. tonų. Jo ilgis – 27 kilometrai, skersmuo – 15 metrų. Temperatūra jame – minus 270 laipsnių.
Eksperimentai greitintuve stebimi kompiuteryje. Protonai į detektorių patenka iš gamyklos, kurioje sukuriami. Jame šias daleles įgreitina didžiuliai magnetai, kuriais teka 15 000 amperų srovė. Srautais lekiančios dalelės, anot fiziko, greitinamos metai iš metų.
Per vieną sekundę greitintuve įvyksta bilijonas dalelių susidūrimų, tačiau tik vienetai tų susidūrimų mokslininkams padeda pasiekti tikslą. Dalelės įrenginį per sekundę apskrieja daugiau nei 11 000 kartų.
„Tai – pats gudriausias kūrinys, kokį tik žmogus yra sukūręs“, – sako pašnekovas. Detektoriaus montavimas užtruko 15 metų, tai darant, dirbo daugiau kaip 2000 fizikų. Anot jo, CERN‘o mokslininkai turi ambicijų statyti ir 100 kilometrų ilgio greitintuvą.
Tuo metu pastarasis jiems padeda atskleisti ne vieną svarbų atradimą. Tarp jų – ir susijusįjį su viena didžiausių fizikos mįslių – Higso bozonu, vadinamu „dieviškąja dalele“. Joje slypi dar daugiau atsakymų apie mus supantį pasaulį.
„Ypatinga mokslo dvasia“
Stažuotėje Ženevoje pedagogų nuo ryto ligi vakaro laukdavo įvairi veikla. Vyko paskaitos, kurias skaitė mokslininkai iš Australijos ir kitų šalių, dirbta grupėse su stažuotę taip pat atliekančiais studentais, užsiimta praktiniais tyrimais. G. Vidžiūnas dalyvavo konferencijoje, viešėjo Lietuvos Respublikos nuolatinėje atstovybėje prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų, susitiko su ambasadoriumi Ryčiu Paulausku.
Taip pat apsilankė protonų gamykloje, šalia laboratorijos esančiame etnokosmologijos muziejuje, turėjo galimybę apžiūrėti įvairius prietaisus.
Stažuotės metu apsistojęs CERN‘e, ukmergiškis išbandė ten gyvenančių ir dirbančių mokslininkų gyvenimo sąlygas. „Kambariukai kuklūs, be jokių televizorių, tik – lova ir stalas darbui. Visur – didelio susikaupimo atmosfera. Kabinetuose – vien kompiuteriai, visi dirba 24 valandas per parą. Ten – ypatinga mokslo dvasia“, – sako fizikas.
Anot jo, ten net šiukšliadėžės išmaniosios: kai prisipildo iki tam tikro lygio, išsiunčiama SMS žinutė, ir šiukšlių išvežėjai prisistato jomis pasirūpinti.
Iš kelių tūkstančių mokslininkų, dirbančių Europos branduolinių tyrimų organizacijoje, – 22 procentai moterų. Vos jai atsidarius, čia jų buvo dvigubai mažiau.
Sugrįžo į mokyklą
Viešnagę fizikų mekoje, kurioje gimsta moksliniai tyrimai, pagrindžiamos įvairiausios teorijos, pedagogas vadina nepamirštama. O pats, kurį laiką ragavęs kiek kitokios duonos, vėl sugrįžo į mokyklą. Fiziką dėsto Senamiesčio pagrindinėje mokykloje.
Pasakoja pustrečių metų dirbęs leidybos ir informacinių technologijų įmonėse Vilniuje, Kaune, teikdavęs konsultacijas, vesdavęs seminarus, virtualias pamokas, pristatinėdavęs interaktyvius projektus. Tačiau kasdieninės kelionės gerokai išvargino.
Žiniomis ir dabar dalijasi su kolegomis. Jam konsultuojant, Siesikų gimnazijoje buvo įrengta moderni klasė, kurioje ugdymas organizuojamas naudojantis interaktyvia sistema „Promethean“. Ją sudaro interaktyvi lenta, planšetinis kompiuteris, aktyvaus atsako sistema, balsavimo pulteliai. Tokia klasė – viena iš nedaugelio visoje šalyje.
Pirmajai savo darbovietei – „Šilo“ mokyklai – mokytojas atidavė aštuoniolika metų, Užupio – penkiolika. 21 metų pedagogo stažą turintis fizikas šypsosi, jog mokslų bei žinių jam ir pačiam vis negana. Lietuvos edukologijos universitete siekia švietimo vadybos ir lyderystės magistro diplomo, jis taip pat – nuotolinio mokymo dėstytojas universitete Vengrijoje.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ