Likus savaitei iki Tarptautinio būgnų ir perkusijos festivalio, jo organizatoriai skambina pavojaus varpais. Katastrofiškai trūkstant lėšų, šis Ukmergę garsinantis festivalis gali būti paskutinis. Labiausiai organizatorius glumina valdžios abejingumas šiam išskirtiniam renginiui.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Tarptautinio būgnų ir perkusijos festivalio finansavimas Sauliui Augliui – didžiulis galvos skausmas.
Vienuoliktas Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis jau seniai sustyguotas. Jis vyks kitą savaitę. Tačiau festivalio siela Saulius Auglys-Stanevičius tikina esąs visiškoje neviltyje.
Maždaug prieš penkerius metus įkūręs viešąją įstaigą „Perkusijos festivalis“, finansinius reikalus jis prisiėmė sau. Iki šių metų, nors sunkiai, juos ir vykdydavo.
Tačiau šiemet pamačius, kiek pinigų skiriama renginiui, pagrindiniam organizatoriui nusviro rankos.
Paaiškėjo, kad Ukmergės rajono savivaldybė festivaliui numatė dvigubai mažesnę nei pernai sumą – 15 000 litų, Kultūros ministerija – beveik tris kartus mažiau nei pernai – 6000 litų. Pinigų dar numatyta ir iš kitų šaltinių, jų taip pat bus surinkta iš parduotų bilietų. Nepaisant to, įsipareigojimams įvykdyti trūksta mažiausiai 20 000 litų.
S. Auglio-Stanevičiaus paskaičiavimu, minimali suma, su kuria būtų įmanoma išsiversti organizuojant tokį festivalį, – 60 000 litų. Į šią sumą įeitų honorarai pasaulinio garso muzikantams, įgarsinimas, apšvietimas, apgyvendinimo, kelionės bei kitos išlaidos.
Beje, užsieniečių apgyvendinimą organizatorius įvardina taip pat kaip didelę problemą, nes vienintelio tam tinkančio Ukmergės viešbučio kainos esą yra neįperkamos.
Festivalis skiriamas Kovo 11-ajai
Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis kasmet rengiamas tuo pačiu metu ir skiriamas Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Ukmergėje tai – vienintelis tokio aukšto profesionalumo lygio renginys, garsinantis mūsų miestą toli už respublikos ribų.
Apie tai, kad Kultūros ministerija šiemet žiauriai apkarpė festivaliui skirtą finansavimą, paaiškėjo sausio pabaigoje. Tuomet dar viltasi, kad renginį tinkamai parems savivaldybė. Tačiau pamatęs, kokia suma skiriama, S. Auglys-Stanevičius sakė nebeišmanąs, kaip teks išsiversti. Svarsto ir tokią galimybę – šiemet žūtbūt surinkti būtinas lėšas ir garbingai baigti šią Ukmergės tradiciją. Juolab, kad turi pasiūlymų rengti tokį renginį kitame Lietuvos mieste.
Marimba atkeliaus iš Meksikos
Kad ir nelinksma gaida pristatydamas tarptautinį renginį, kitą savaitę organizatorius visiems jo žiūrovams žada nepakartojamas akimirkas ir aukštą profesionalumo lygį.
Šiųmetinio festivalio akcentas – meksikiečio Zeferino Nandayapa garbės vardo ansamblio, kuriam vadovauja S. Auglys-Stanevičius, pasaulinė premjera.
Šis ansamblis buvo sukurtas specialiai festivaliui. Specialiai festivaliui iš Meksikos šiomis dienomis turi atkeliauti ir unikalus vienintelis toks Lietuvoje instrumentas – meksikietiška marimba. Instrumentas ypatingas tuo, kad juo drauge groja 4–5 muzikantai, o garsas yra visai kitoks nei tradicinės marimbos. Su šiuo instrumentu ketinantys groti lietuviai jau yra numatę koncertus kitose šalyse.
Gros visa salė
Kita renginio „vinis“ – kovo 8 dieną numatytas koncertas neįgaliesiems. Tokio koncerto, kur išdalintais instrumentais grotų visa salė, Ukmergėje dar nebuvo. Lenkų kilmės atlikėjas Piotr Sutt kaip tik tokius koncertus visame pasaulyje rengia jau daugelį metų. Organizatoriai jau ne vienus metus planavo prisišaukti šią scenos įžymybę į Ukmergę. Ir štai pagaliau tai pasisekė.
Festivalio metu Ukmergės meno mokyklos Muzikos skyriuje bus surengtas mušamųjų ansamblių konkursas. Jame dalyvaus Trakų, Pabradės, Šiaulių ir kitų miestų moksleiviai, M. K. Čiurlionio menų gimnazijos auklėtiniai – apie penkiolika moksleiviškų kolektyvų. Pasak S. Auglio, tokio konkurso Lietuvoje dar niekas nerengė.
Moksleiviai planuoja pasirodyti ir Kovo 11-osios renginyje miesto centre prie Laisvės paminklo.
Griaudės visą dieną
Tarptautinis festivalis Ukmergėje griaudės keturias dienas Jis prasidės kovo 8-ąją, o baigiamasis renginys vyks sekmadienį, kovo 11-ąją. Iš viso numatyti keturi mokami koncertai kultūros centre ir nemokami – Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje ir Meno mokyklos Muzikos skyriuje.
Šiais metais festivalyje dalyvaus Javier Nandayapa (Meksika), Linda Maxey (JAV), Igor Lesnik (Kroatija), Katrine Druyts (Belgija), Chin Cheng Lin (Taivanis), Ludwig Albert (Belgija), Piotr Sutt (Lenkija), taip pat Lietuvos atlikėjai: Pavel Giunter, Salvijus Žeimys, Tomas Kulikauskas, Andrius Rekašius, Gediminas Mačiulskis, Aleksandras Šimelis ir, žinoma, pats festivalio organizatorius.
Po nelaimės – didžiuliai pokyčiai
Praėjęs, dešimtasis, Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis buvo pažymėtas nelaimės ženklu – avarijos metu buvo sužalotas S. Auglys-Stanevičius. Labai sunkias traumas patyrė ir lig šiol iš komos nepabudo jį vežęs kultūros centro vairuotojas Gediminas Graužinis.
Kaip ši nelaimė pakeitė Sauliaus gyvenimą? Ką jis atsimena apie praėjusių metų kovo 10-osios rytą?
Vyras pasakojo jokių avarijos detalių nepamenantis. Po tos akimirkos, kai įsėdo į automobilį, iš atminties viskas išsitrynė.
Po avarijos ligoninėje gydėsi daugiau nei mėnesį. Patyrė didelių sužalojimų, keturiose vietose jam buvo sulaužytas žandikaulis. Neigiamas sveikatos pasekmes junta lig šiol.
Skaudi nelaimė apvertė visą žymaus kraštiečio gyvenimą. Kad galėtų visiškai atsiduoti kūrybai ir daryti tai, kas jam mieliausia, apsisprendė palikti valdišką darbą Muzikos ir baleto teatre. Jame jis dirbo 24 metus.
Po sukrėtimo pasikeitė ir požiūris į gyvenimo vertybes – visiškai atsisakė alkoholio, rūkalų, propaguoja jogą.
Tačiau bene svarbiausi pokyčiai asmeniniame muzikanto gyvenime – vedė mylimą moterį pianistę Eleną Stanevičienę ir net įgyvendino seną sumanymą – pakeitė pavardę.