Europos Sąjungos institucijų darbas daugeliui lietuvių – gana nuobodi ir neįdomi tema. Greičiausiai todėl ES parlamento rinkimai mūsų šalyje vyksta bene vangiausiai iš visų bendrijos valstybių. Siekiant, kad kuo daugiau žmonių iš arti susipažintų su ES institucijų darbu ir suvoktų jų svarbą, Europos Komisija bei patys parlamentarai kasmet rengia pažintines keliones į Briuselį. Neseniai tokia kelionė buvo organizuota regioninės žiniasklaidos atstovams ir žurnalistikos studentams.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Regioninės žiniasklaidos atstovai turėjo progos pabendrauti su Europos Komisijos nariu A. Šemeta.
Pirmas žmogus, Briuselyje pristatęs Europos Sąjungos istoriją, institucijų veiklą ir struktūrą, buvo kraštietė, dabartinę Antano Smetonos gimnaziją baigusi Žydra Bakutytė.
Šiuo metu ji dirba Europos Komisijos Generaliniame vertimų raštu direktorate Komunikacijos ir informacijos skyriuje. Eina mėnraščio, skirto vertėjams, redaktorės pareigas. Ukmergiškė pasakojo, kad vertėjų poreikis Europos Komisijoje – didžiulis.
Didelę darbo patirtį turinti žurnalistė detaliai išdėstė Europos Sąjungos institucijų veiklą, papasakojo bendrijos kūrimosi istoriją, apibrėžė kertinius jos siekius.
2004 metais ES Komisijoje pradėjusi dirbti kraštietė pasakojo, kad šiuo metu jos kolegos yra keli šimtai lietuvių. Siekiant susirasti aukščiausio lygio specialistus, sukurta ES personalo atrankos tarnyba.
Apie pagrindinius ES siekius iki 2020-ųjų metų papasakojo kita Briuselyje dirbanti lietuvė – Audronė Balkytė.
Per dvi dienas įvyko ir daugiau susitikimų su įvairiais ES institucijų pareigūnais, kurie papasakojo apie regionų politiką, ES lėšų skirstymą ir jų įsisavinimą. Įdomiai pristatyta žemės ūkio politika ir aktualiausios šios srities problemos bei jų sprendimo būdai.
Susitikimas su europarlamentaru…
ES institucijos Briuselyje turi per 60 pastatų. Lietuvių susitikimai ir paskaitos vyko svarbiausiuose iš jų.
Europos Parlamento rūmuose įsimintiniausias susitikimas – su mūsų šalies europarlamentaru, Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos biuro nariu Leonidu Donskiu.
Vystymosi komiteto Žmogaus teisių pakomitečio narys papasakojo apie savo veiklą, santykius su kitų partijų nariais bei santykius su kolegomis iš Lietuvos. Europos parlamente tarp 754 narių – 12 lietuvių politikų. Priklausomai nuo savo pažiūrų jie dirba skirtingose frakcijose. Didžiausias parlamente – konservatorių blokas, tačiau skirtingai nei mūsų Seime valdančioji koalicija Europos Parlamente neformuojama. L. Donskis pasakojo daugiausiai dirbantis žmogaus teisių pažeidimų klausimais ne tik ES valstybėse, bet ir už jos ribų.
… ir ambasadoriumi
Dar vienas išskirtinis vizitas buvo surengtas Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje. Turėjome progos pabendrauti su ambasadoriumi Raimundu Karobliu ir ministru patarėju Vykintu Pugačiausku.
Ambasadorius suteikė daug žinių apie tai, kaip rengiamasi mūsų šaliai ypač svarbiam momentui – Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai.
Lietuva pirmininkaus ES 2013 metų antrąjį pusmetį. Pirmininkavimas – kiekvienos bendrijos narės pareiga. Ir mažesnės, ir didesnės šalys turi parodyti, kad jų valstybės tarnautojai ir diplomatai sugeba visą didelį Europos Sąjungos mechanizmą palaikyti besisukantį.
Tai didelė atsakomybė, sunkus darbas, o kartu ir galimybė pristatyti savo šalį. Ambasadorius pasakojo, kad Lietuva ypač atsakingai rengiasi po metų laukiantiems iššūkiams.
Mūsų šalis pusę metų, nuo 2013 metų liepos 1 d. iki gruodžio 31 d., bus atsakinga už tai, kad 27 valstybės narės sutartų dėl bendrų sprendimų. Šiuos sprendimus siūlys Europos Komisija, o savo žodį pakeliui tars ir Europos Parlamentas – su abiem šiomis institucijomis ir su daugeliu kitų partnerių Lietuvai, kaip pirmininkei, teks glaudžiai bendradarbiauti.
Dirba sudėtingu laikotarpiu
Paskutinis susitikimas Briuselyje buvo surengtas su Europos Komisijos nariu Algirdu Šemeta. Jame dalyvavo ir Kabineto narė, atsakinga už kontaktus su Lietuvos žiniasklaida, Karolina Štelmokaitė.
Už mokesčius, muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu atsakingas Europos Komisijos narys A. Šemeta pabrėžė, kad Komisija dirba itin atsakingu ir sunkiu laikotarpiu, kuomet tenka nagrinėti ekonominės krizės sprendimo klausimus. „Per pastaruosius dvejus su puse metų buvo priimta sprendimų, kurių anksčiau niekas nė neįsivaizdavo“, – akcentavo A. Šemeta. Jis pasidžiaugė, kad Lietuva laikoma pavyzdžiu kitoms šalims, kaip reikia spręsti su krize susijusias problemas.
Šį vizitą regioninės žiniasklaidos atstovams ir žurnalistiką studijuojantiems studentams organizavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje ir Komunikacijos generalinis direktoratas.
Faktai, kuriuos įdomu žinoti
ES plotas – daugiau kaip 4 mln. kv. km, joje gyvena 495 mln. žmonių. ES yra trečia pasaulyje pagal gyventojų skaičių po Kinijos ir Indijos. Pagal plotą didžiausia ES šalis yra Prancūzija, o mažiausia – Malta.
***
45 proc. ES biudžeto lėšų skirta ES ekonomikos konkurencingumui didinti ir skurdesnių šalių (regionų) vystymuisi skatinti. 31 proc. lėšų atitenka ES ūkininkams subsidijomis. Kitaip nei anksčiau, kai pagalba buvo skiriama siekiant išvengti perteklinės produkcijos, dabar rūpinamasi patikimu saugaus maisto tiekimu prieinamomis kainomis, pakankamomis ūkininkų pajamomis ir aplinkos apsauga. 11 proc. biudžeto skirta kaimo plėtrai.
***
Metinis Europos Sąjungos biudžetas yra beveik 142 mlrd. eurų (2011 m. duomenys). Nors suma neabejotinai didelė, ji sudaro tik 1 proc. ES šalių kasmet sukuriamos ekonominės gerovės.
***
Euro ženklą (€) išrinko Europos Komisija. Finaliniame rinkimų etape buvo pateikti du ženklų variantai. Išrinktą ženklą sukūrė belgų dizaineris Alain Billiet. Šis ženklas kildinamas iš graikų abėcėlės raidės Epsilon. Dvi ženklą kertančios gulsčios linijos simbolizuoja Europos ir euro stabilumą.
***
Dėl politinių ir istorinių priežasčių Vokietija įstojo į ES du kartus: Vakarų Vokietija yra viena ES įkūrėjų ir priklausė jos pirmtakei Europos anglių ir plieno bendrijai nuo 1951 m., o Rytų Vokietija prisijungė tik 1990 m., po Vokietijos susivienijimo.
***
ES institucijose dirba per 32 tūkst. darbuotojų.
***
Visų Europos Sąjungos valstybių narių kalbos pripažįstamos oficialiomis sąjungos kalbomis. Šiuo metu ES priklauso 27 šalys, tačiau oficialių kalbų yra tik 23. Priežastis paprasta – kai kurių šalių gyventojai kalba ta pačia kalba: vokiškai šneka ir austrai; prancūziškai – ne tik Prancūzijos, bet ir Belgijos, Liuksemburgo gyventojai; graikų kalba vartojama ir Kipre; anglų kalba vartojama tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek Airijoje.
***
1973 m. sausio 1 d. į ES įstojus Airijai, Danijai ir Jungtinei Karalystei, ES sudarė devynios valstybės narės. 1979 m. ES piliečiai pirmą kartą tiesiogiai rinko Europos Parlamento narius.
***
Europos Sąjunga nuolat auga ir plečiasi, ypač pastarąjį dešimtmetį. Tačiau kartą ji yra ir sumažėjusi – 1986 m. atsiskyrė autonomiją turinti Danijos dalis Grenlandija.
***
Pirmasis ir antrasis pagal dydį uostai Europoje yra netoli vienas kito: Roterdamas Nyderlanduose ir Antverpenas Belgijoje.
***
ES pagrindas yra bendroji rinka, kuri iš esmės baigta kurti 1992 metais. Europos valstybių rinkų sujungimas į bendrąją rinką reiškia, kad žmonės, prekės, paslaugos ir kapitalas gali pasiekti bet kurią Europos Sąjungos vietą nevaržomi valstybių sienų ir kitose šalyse taikomų taisyklių. Dėl bendrosios rinkos sustiprėjo konkurencija, paskatinusi siūlyti geresnės kokybės prekes ir paslaugas mažesnėmis kainomis. Ypač krito kelionių oro transporto ir komunikacijų kainos.
***
Europos Sąjunga – didelis ir sudėtingas organizmas. Vienas jos tikslų – skatinti atvirą ekonominę ir verslo aplinką, palankią naujoms idėjoms. Dėl to 2007 metais ES panaikino apie 300 teisės aktų – tai palengvino daugelio įmonių darbą ir padėjo joms ir ES sutaupyti apie 500 mln. eurų.
***
ES planuose numatyta iki 2020 metų 20 proc. sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, 20 proc. energijos išgauti iš atsinaujinančių šaltinių ir vartoti 20 proc. mažiau energijos.
***
2009 m. gruodžio 1 d. įsigaliojo Lisabonos sutartis. Šia tarptautine sutartimi siekiama atnaujinti ES veikimo mechanizmą, kuris buvo reglamentuotas 15 ES šalių sukurtomis taisyklėmis ir tapo neveiksmingas Europos Sąjungai išsiplėtus iki 27 šalių narių.