Europos Parlamentas pritarė prieglobsčio prašytojų paskirstymui

Autorius Ukmergės žinios

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) skubos tvarka pritarė Italijoje, Graikijoje ir Vengrijoje prisiglaudusių 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymui po kitas ES šalis. Į Lietuvą siūloma papildomai perkelti 780 asmenų.

Rezoliucijai šiuo klausimu pritarė 372 EP nariai, nepritarė 124, o susilaikė 54. Šis sprendimas papildo jau anksčiau EP pritarimo sulaukusį siūlymą per ateinančius dvejus metus iš Italijos ir Graikijos į kitas ES šalis perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų. Pagal pastarąjį sprendimą į Lietuvą bus perkelti 255 asmenys.

Pagal antrąjį Europos Komisijos pasiūlymą per ateinančius dvejus metus iš Italijos į kitas ES šalis būtų perkelta 15 600 asmenų, iš Graikijos – 50 400, o iš Vengrijos – 54 000. Taigi kartu su pirminiu siūlymu planuojama paskirstyti 160 tūkst. prieglobsčio prašytojų. Galutinį sprendimą šiuo klausimu, tikėtina, priims rugsėjo 22 d. besirenkanti neeilinė ES Teisingumo ir vidaus (TVR) taryba.

Europarlamentarai pritarė vienkartinėms privalomoms paskirstymo kvotoms, kurios nustatytos pagal keturis kriterijus: gyventojų skaičių, BVP, vidutinį prieglobsčio prašytojų skaičių praeityje ir nedarbo lygį. Į Lietuvą siūloma papildomai perkelti 780 asmenų.

Už kiekvieną perkeltą asmenį priimančioji valstybė galės tikėtis 6000 eurų paramos, o Italija, Graikija ir Vengrija – 500 eurų (perkėlimo išlaidoms padengti). Europos Komisijos pasiūlyme taip pat numatyta, kad jei dėl pateisinamų ir objektyvių priežasčių (pvz., stichinės nelaimės) valstybė negalės priimti perkeliamų prieglobsčio prašytojų, ji turės perkėlimo schemai skirti iki 0,002 proc. šalies BVP.

Trečiadienį vykusiose diskusijose dėl TVR tarybos rezultatų europarlamentarai smarkiai kritikavo ES vidaus reikalų ministrų nesugebėjimą iki šiol susitarti dėl 120 tūkst. prieglobsčio prašytojų paskirstymo. EP nariai kvietė valstybes susivienyti ir skubiai spręsti aštrėjančią pabėgėlių krizę, taip pat kurti ilgalaikę Europos prieglobsčio ir migracijos sistemą.

Diskusijose dalyvavęs Liuksemburgo imigracijos ir prieglobsčio reikalų ministras Jean Asselborn, atstovavęs ES Tarybai, informavo, kad „[Europos Komisijos] pasiūlyme bus svarbus pakeitimas – Vengrija nesutinka, kad ji yra paribio valstybė, todėl neplanuoja dalyvauti perkėlimo mechanizme”.

EP Piliečių laisvių, komiteto pirmininkas Claude Moraes (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė) pažymėjo: „Šis balsavimas parodo Tarybai, kad Europos Parlamentas pasirengęs dirbti nepaprastai greitai, siekdamas stipraus ES atsako į pabėgėlių krizę. Tikimės, kad Taryba įsitrauks į konstruktyvų dialogą.“

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *