Eršketai į Šventąją grįš suaugę

Autorius Ukmergės žinios

Penk­ta­die­nį į Šven­to­sios upę iš­leis­ta 2 tūkst. ašt­riaš­ni­pių erš­ke­tų jau­nik­lių. Žu­vi­nin­kys­tės tar­ny­bos prie Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jos vyk­do­ma pro­gra­ma sie­kia­ma at­kur­ti ka­dai­se Bal­ti­jos jū­ro­je gy­ve­nu­sių šių žu­vų po­pu­lia­ci­ją.

4 straipsnio 1 nuotr.10-23

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Žuveles į Šventąją leido ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Giedrius Pocius.


 

Is­to­ri­niai šal­ti­niai by­lo­ja, jog erš­ke­tai nuo­la­tos at­plauk­da­vo nerš­ti į Šven­tą­ją.

Į Uk­mer­gę at­ke­lia­vę erš­ke­tų jau­nik­liai iš­veis­ti iš ik­rų, pa­au­gin­tų Žu­vi­nin­kys­tės tar­ny­bos fi­lia­luo­se – Rus­nės (Ši­lu­tės r.) ir Lau­kys­tos (Kai­šia­do­rių r.) ga­my­bi­niuo­se po­sky­riuo­se. Juo­se bu­vo in­ku­buo­ti Šv. Lau­ry­no upė­je Ka­na­do­je pa­gau­tų erš­ke­tų ik­rai. Anot moks­li­nin­kų, bū­tent čia ap­tin­ka­mų žu­vų ge­nai la­biau­siai ati­tin­ka se­niau mū­sų kraš­tuo­se gy­ve­nu­sių­jų. 

Žu­vų jau­nik­lius at­ve­žė ir į Šven­tą­ją juos pa­lei­do Žu­vi­nin­kys­tės tar­ny­bos di­rek­to­rius Vy­tau­tas Gru­šaus­kas, Žu­vi­vai­sos sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Bro­nius Dauk­šys, ki­ti dar­buo­to­jai. Tri­jų mė­ne­sių žu­ve­lės, sve­rian­čios 3–4 gra­mus, per mė­ne­sį tu­rė­tų pa­siek­ti Kur­šių ma­rias, vė­liau – Bal­ti­jos jū­rą. Su­bren­dę erš­ke­tai į mū­sų upes grįš nerš­ti po 20 me­tų.

At­vy­kę spe­cia­lis­tai pa­sa­ko­jo, jog ašt­riaš­ni­piai erš­ke­tai gy­ve­na šim­tą me­tų ir il­giau, o už­aug­ti ga­li net iki 400 ki­log­ra­mų. 

Šios žu­vų rū­šies rein­tro­duk­ci­jos dar­bai vyk­do­mi Žu­vi­nin­kys­tės tar­ny­bos ir Gam­tos ty­ri­mų cen­tro ini­cia­ty­va. Erš­ke­tų iš­tek­lių at­kū­ri­mo pro­gra­ma įgy­ven­di­na­ma tre­ti me­tai. Pa­si­rink­tos Šven­to­sios ir Ne­ries upės – čia ka­dai­se jie na­tū­ra­liai ner­šė. 2011-ai­siais šio­se upė­se pir­mą kar­tą Lie­tu­vos is­to­ri­jo­je bu­vo iš­leis­ta 30 jau­nik­lių, ku­riuos do­va­no­jo Len­ki­jos moks­li­nin­kai. Tais me­tais pra­dė­ti ir erš­ke­tų pa­au­gi­ni­mo bei įvei­si­mo dar­bai.

Ir šie­met ke­lio­nę į Bal­ti­ją erš­ke­tu­kai pra­de­da ne vien Šven­to­jo­je. Iš vi­so šį ru­de­nį į pla­čiuo­sius van­de­nis iš­lei­džia­ma apie 8 tūkst. žu­ve­lių. 

Ašt­riaš­ni­pis erš­ke­tas – vie­na la­biau­siai nyks­tan­čių erš­ke­ti­nių žu­vų rū­šių. Se­niau ši rū­šis gy­ve­no Len­ki­jos, Lie­tu­vos, Vo­kie­ti­jos upė­se, įte­kan­čio­se į Bal­ti­jos jū­rą. Ny­ki­mo prie­žas­ti­mis moks­li­nin­kai įvar­di­ja van­dens tar­šą, upių tven­ki­mą, me­lio­ra­vi­mą, ne­kon­tro­liuo­ja­mą žve­jy­bą. To­dėl mi­nė­ta pro­gra­ma skir­ta at­kur­ti jų po­pu­lia­ci­ją, iš­lai­ky­ti bio­lo­gi­nę įvai­ro­vę ir su­da­ry­ti są­ly­gas at­sta­ty­ti bei pa­gau­sin­ti ki­tų mig­ruo­jan­čių žu­vų iš­tek­lius. 

Da­lis į upes pa­leis­tų erš­ke­tų jau­nik­lių pa­žy­mė­ti spe­cia­liais žy­mek­liais, kad bū­tų ga­li­mi jų mig­ra­ci­jos ty­ri­mai. Su­ga­vus erš­ke­tą, žve­jų pra­šo­ma žu­vį ge­ra­no­riš­kai pa­leis­ti į lais­vę ar­ba net pra­neš­ti apie ją ap­lin­ko­sau­gi­nin­kams, žu­vi­nin­kams.

Autorė: Vai­do­tė ŠANTARIENĖ 

4 straipsnio 2 nuotr.10-23

 

Žuvivaisos specialisto Broniaus Daukšio rankose – eršketų jaunikliai.


 

4 straipsnio 3 nuotr.10-23

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *