Šalia Žirnajų ežero, Žuklių kaime, netrukus pradės veikti pirmoji Ukmergės rajone saulės energijos elektrinė. 30 kW galios elektrinę sumontavo į naujus veiklos vandenis neriantys UAB „Statybos montavimo darbai“ specialistai.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Verslininko Valdo Petronio sodyboje – pirmoji rajone saulės elektrinė.
UAB „Statybos montavimo darbai“ vadovas Valdas Petronis pasakojo, kad saulės jėgaines ant stogų jie stato sostinėje bei Panevėžyje. Tačiau mūsų rajone tai pirmasis toks projektas. Direktorius džiaugiasi jį įgyvendinęs savo paties gyvenamoje sodyboje.
„Šienaudamas žolę dažnai pagalvodavau, kaip priversti šį sklypą užsidirbti“, – pasakojo jis.
Verslininkas įsitikinęs: jeigu valstybė laikysis savo įsipareigojimų, investicijos į objektą atsipirks per šešerius metus.
Šalia namų
Saulės jėgainės baterijos Žukliuose sumontuotos atvirame 10 arų sklype. Jų plotas užima 210 kvadratinių metrų. Per metus jėgainė planuoja pagaminti apie 28000 kWh energijos.
Tiesa, nei patys Petroniai, nei jų kaimynai tos energijos nenaudos – visą ją valstybės dotuojama kaina įsipareigojusi supirkti LESTO.
Vyriausybė įsipareigojusi dotuoti energijos supirkimą net 12 metų.
Analogiškų elektrinių statyba skatinama, nes Lietuva yra įsipareigojusi ES iki 2020 metų pasigaminti 20 proc. elektros energijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių.
Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija yra patvirtinusi atsinaujinančių energijos išteklių gamintojams skatinamuosius tarifus šiems metams tokio tipo elektrinėms – 1,44 Lt, o 2013-iesiems – 1,25 Lt (be PVM).
Kaupė žinias
V. Petronis alternatyvia ekologiška energija domisi seniai. Ir kaip inžinerinių sistemų statybos darbus atliekančios įmonės vadovas, ir kaip žmogus, manantis, kad į ateitį reikia žengti kartu su naujausiomis technologijomis. Pozityvus pavyzdys jam – pažangiausia šioje srityje šalis Vokietija.
Kad savo sumanymą paverstų realybe, ukmergiškis rengėsi daugiau nei metus. Užmezgęs kontaktus su Vokietijos įmonėmis bei verslo partneriais Lietuvoje, kaupė žinias, dalyvavo specializuotose parodose, seminaruose.
„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai nėra labai sudėtingas statinys. Tačiau kai įsigilini, jog tik teisingai sumontavus jis gali tarnaut daug metų, kyla aibė klausimų“, – pasakojo verslininkas.
Džiaugiasi, kad pavyko surasti patikimus tiekėjus, tiekiančius aukščiausios kokybės produkciją. Be to, savo vadovaujamos įmonės veikla ir perspektyvomis sudomino didelę patirtį turintį specialistą, kuris tokius projektus ne vienerius metus vykdė Vokietijoje. Vokietijos saulės elektrinių konstrukcijų gamintoja „Schletter“ yra suteikusi atestatus UAB „Statybos montavimo darbai“ montuoti jų gaminamą įrangą.
Svarbiausia – kokybė
Ką V. Petronis patartų kiekvienam, norinčiam statyti saulės elektrinę?
Pirmiausia – tinkamas pasirinkimas, kokybė, patikimas rangovas ir garantijos. Elektrinių įrangos pasiūla yra didžiulė – atitinkamai platus ir kainų diapazonas.
„Konstrukcijos elementai turėtų būti labai aukštos kokybės ir labai preciziškai sumontuoti. Nuo to didžia dalimi priklauso, kiek elektros energijos pavyks pagaminti ir kiek lėšų pareikalaus elektrinės eksploatacija“, – pasakoja į šią sritį įsigilinęs pašnekovas.
Pasak jo, nepatikimas rangovas – didelė klaida ir rizika. Tyrimai rodo, kad nekokybiškas darbas ir įranga gerokai sutrumpina elektrinės gyvavimo laiką. Po kelerių metų neišvengiamai prireikia papildomai lėšų remontui. Tai ilgina elektrinės atsipirkimo laiką.
Gali gyvuoti 20 metų
Lietuvoje pastaruoju metu steigiamos laikinos įmonės, kurios siūlo pigią prastos kokybės įrangą. Galima spėti, kad pareikalavus vykdyti garantinius įsipareigojimus, tokios įmonės bus likviduojamos, o statytojas liks su savo problemomis ir įsipareigojimais valstybei, nes pasirašydamas sutartį, įsipareigoja elektrą patiekti 12 metų.
Tuo tarpu pasirinkus kokybišką įrangą ir įgūdžių turinčius konsultantus, saulės elektrinė gali gyvuoti ir elektrą gaminti 20 metų ir ilgiau.
UAB „Statybos montavimo darbai“, pasak vadovo, planuoja verslą, susijusį su saulės energijos elektrinėmis, plėtoti.
Nedidelėmis saulės elektrinėmis, V. Petronio įsitikinimu, galėtų susidomėti ne tik verslininkai ar ūkininkai, bet ir daugiabučių bendrijų gyventojai. Investavus ir įsirengus tokią elektrinę, kompensuotųsi elektros bei šildymo sąnaudos. Tokių pavyzdžių apstu Vokietijoje ir kitose valstybėse.