Nuo balandžio 1 dienos šalyje įsigalioja nauja nedarbingumo pažymėjimų išdavimo tvarka: popierinius pažymėjimus pakeis elektroniniai. Tačiau Ukmergės sveikatos priežiūros įstaigos kol kas tam nepasiruošusios.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai eilių poliklinikose nesumažins.
Asmens sveikatos priežiūros įstaigos nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus nuo balandžio 1-osios galės išduoti tik per Elektroninių nedarbingumo pažymėjimų bei elektroninių nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimų tvarkymo sistemą.
Procesas stringa
Ukmergėje šis procesas kol kas stringa. „Sodros“ Ukmergės skyriaus vyriausioji specialistė nedarbingumo kontrolei gydytoja Nastė Armanavičienė sako, kad iš aštuonių sveikatos priežiūros įstaigų, turinčių sudaryti sutartis su „Sodra“ dėl elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimo, jas pasirašė tik dvi.
Elektroniniu būdu nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus draudikams nuo vasario perduoda UAB „Teragida“ bei UAB „Laimutės šeimos gydytojo centras“.
Anot N. Armanavičienės, yra pasirengusios ir dar kelios sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose dirba po vieną gydytoją. Tačiau procesą stabdo reikalavimas sutartį su „Sodra“ sudarančioje įstaigoje turėti iš trijų gydytojų susidedančią gydytojų konsultacinę komisiją. „Mažos sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose dirba po vieną gydytoją, laukia, kol sutartį su mumis sudarys tos įstaigos, su kuriomis jos susitarusios dėl gydytojų konsultacinės komisijos paslaugų“, – sako ji.
Laukia nepatogumai
VšĮ Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė patikino, kad iš jų pusės viskas kaip ir sustyguota. „Prieš tris savaites perdavėme duomenis Registrų centrui, kuris turi patvirtinti kiekvieno gydytojo elektroninius parašus. Tik tuomet galėsime sudaryti sutartį su „Sodra“, – vadovė sako mananti, kad iki nustatyto laiko Registrų centras suskubs patvirtinti elektroninius parašus.
J. Galiauskienė nerimauja, kad ir įvaldžius šią elektroninę nedarbingumo pažymėjimų perdavimo sistemą, gydytojų darbas nevyks taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Kad duomenis perduotų elektroniniu būdu, kiekvienas gydytojas savo kabinete turi naudotis kompiuteriu. „To nėra ne tik pas mus. Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos vykdyta gydymo įstaigų vadovų apklausa rodo, kad iš šešiasdešimties įstaigų kompiuteriai kabinetuose yra tik vienoje“, – sako ji.
Anot jos, tikriausiai ši problema bus sprendžiama įrengus vieną kabinetą, į kurį turės ateiti gydytojai, norėdami persiųsti duomenis apie išduotus nedarbingumo pažymėjimus. Tai gaišatis ne tik medikui, bet ir prie kabineto laukiantiems pacientams.
J. Galiauskienė nėra įsitikinusi, kad elektroninis pažymėjimų perdavimo būdas pradžiugins ir darbdavius. „Manau, kad jie susidurs su didesne problema. Ypač mažų įmonių, kurios gal net kompiuterių neturi“, – svarsto vyriausioji gydytoja.
Trūksta kompiuterių
VšĮ Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Algimantas Velička sako, kad jų įstaigos gydytojų elektroniniai parašai turėtų būti parengti šią savaitę.
Jis taip pat mano, kad elektroninė sistema sukels nepatogumų ir gydytojams, ir pacientams. Mat kompiuterių ir ligoninė turi tik tiek, kad juos galima ant rankų pirštų suskaičiuoti. „Šiandien įstaiga nepajėgi nusipirkti tiek kompiuterių, kad jį turėtų kiekvienas gydytojas savo kabinete. Svajojame bent jau kiekviename ligoninės skyriuje įsirengti duomenų perdavimo vietas. Pradžioje šią sistemą įdiegsime viename kompiuteryje, esančiame Konsultacijų poliklinikoje“, – sako A. Velička.