Ekologiniai ūkiai skambina pavojaus varpais

Ekologiniai ūkiai skambina pavojaus varpais / Ekologiniai ūkiai jaučia spaudimą.

Ukmergėje šiuo metu ekologinio ūkio statusą turi 150 ūkių. Tačiau vargu ar jų tiek ir išliks, nes ekologiškai ūkininkauti tampa vis sudėtingiau.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis sako, kad situacija yra daugiau nei sudėtinga.

Didžiausio žemdirbių nepasitenkinimo sulaukė šį pavasarį staiga pakeistos ekologinio ūkininkavimo taisyklės, smarkiai varžančios ekologinį ūkininkavimą.

S. Daniulis pasakojo, kad pagal galiojančią tvarką nauji pareiškėjai, išskyrus uogų ir daržovių augintojus, negali dalyvauti 2014–2020 metų „Ekologinio ūkininkavimo“ programoje ir siekti joje numatytos paramos.

Žemdirbius piktina ir naujas reikalavimas nuo kitų metų atlikti privalomą dirvožemio tyrimą, kurio metu nustatomas dirvožemio rūgštingumas, humuso, kalio, fosforo ir kitų cheminių elementų kiekis dirvožemyje. Tai brangi paslauga: nuo kiekvieno hektaro – apie 15 eurų.

Negana to, ekologiškai ūkininkaujantieji yra kiršinami proteguojant tam tikras kultūras, o iš kitų finansavimą atimant: už baltyminius augalus pagal naują tvarką parama mažėja, o už cukrinius runkelius – smarkiai didinama.

Ūkininkai įtaria, kad proteguojama viena kultūra, kurią augina tik labai stambios, daugiausia Kėdainių krašto žemės ūkio įmonės.

S. Daniulis vardija ir kitokius suvaržymus ir sugriežtinimus būtent ekologiškai ūkininkaujantiesiems. Pavyzdžiui, norint gauti tiesiogines išmokas, ganyklinę pievą nuo šiol privalu šienauti nebe vieną kartą kaip lig šiol, o jau du.

Visus savo reikalavimus ūkininkai derina su aukščiausiomis šalies institucijomis, tačiau kol kas tai sekasi sunkiai.

Deltuvos seniūnijoje su šeima 1500 ha ūkį turintis S. Daniulis sako, kad, atstovaudamas ekologiškai ūkininkaujančiųjų interesus, nuo ankstyvo pavasario mina Žemės ūkio ministerijos, Žemės ūkio rūmų, Nacionalinės mokėjimų agentūros slenksčius. Kartais į susitikimus vyksta ir penkis kartus per savaitę.

„Veiklos labai daug, deja, ūkininkai nesuvokia, kad būtina vienybė. Niekas kitas, jei ne patys, už mus nepakovos“, – sako asociacijos vadovas.

Pieno, grūdų, daržovių, mėsinių galvijų, avių augintojų, pasirinkusių ekologinio ūkininkavimo kryptį, Lietuvoje yra daugiau nei 2600. Deja, anaiptol ne visi jie buriasi į Ekologinių ūkių asociaciją. Jai priklauso mažiau nei dešimtadalis – per 200 ūkininkų.

S. Daniulis mano, kad tai klaidingas požiūris.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *