Šią vasarą minėjome liūdną sukaktį – suėjo metai, kai Lietuvoje viešai pradėta kalbėti apie ekonominę krizę. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo vadovas Regimantas Baravykas mano, kad sunkmetis dugno dar nepasiekė, o pragiedrulių ekonominėje padangėje nematyti.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Taupydami verslininkai pirmiausia nurėžia nuo tos srities, kuri atrodo mažiausiai skausminga – tai mokymai, seminarai, įmonės reklama.
Šią vasarą minėjome liūdną sukaktį – suėjo metai, kai Lietuvoje viešai pradėta kalbėti apie ekonominę krizę. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo vadovas Regimantas Baravykas mano, kad sunkmetis dugno dar nepasiekė, o pragiedrulių ekonominėje padangėje nematyti.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo vadovas Regimantas Baravykas.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Verslininkų taupumas akivaizdžiai juntamas Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Ukmergės filialo veikloje – mokymų, konsultacijų, seminarų sumažėjo. Verslininkai „susispaudė“ ir šiems dalykams lėšas apkarpė. Nepaisant to, Rūmuose gyvenimas neapmirė: nuolat vyksta darbų saugos kursai, privalomojo sveikatos ir kiti mokymai. Ruošiamos paraiškos skelbiamuose viešuosiuose paslaugų pirkimuose.
Pernai Rūmai parengė Ūkio ministerijos „Viešosios paslaugos verslo“ programai skirtą paraišką, kurios vertė 95000 litų. Konkursą laimėjo. Tiesa, pinigų buvo skirta tik trečdalis – 35000 litų. Už juos sausio – birželio mėnesiais buvo surengti mokymų ciklai apie projektų rengimą ir valdymą, kūrybiškumą ir krizių valdymą. Verslininkai mokyti dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Vykdant šį projektą teiktos nemokamos verslo informavimo bei konsultavimo paslaugos, išleistas informacinis leidinys apie verslo paramos galimybes Lietuvoje.
Nors šie mokymai ir neįveikė krizės, tačiau verslininkams buvo naudingi, padėjo susiorientuoti pasikeitus ekonominei situacijai ir priimti teisingus sprendimus. Rūmų direktorius džiaugiasi, kad tokį rimtą konkursą jiems pavyko laimėti pirmą kartą.
Šiemet laimėti konkursai mokymams Ukmergėje ES Socialinio fondo, Lietuvos pramonininkų konfederacijos bei Lietuvos darbo biržos projektuose. Jų tikslas – dirbančiųjų kompiuterinio raštingumo ugdymas.
Paklaustas, ar sunkmečiu nesusiaurėjo Rūmų narių ratas, pašnekovas neslepia, kad tokia tendencija juntama. Pernai jų gretose buvo daugiau nei 90 mūsų rajono įmonių ir organizacijų, šiuo metu liko apie 70. Dažniausios Rūmų narių retėjimo priežastys – veiklos siaurėjimas ar stabdymas. Yra ir bankrutavusių įmonių. Kai kas nesumokėjo nario mokesčio, o dvejus metus mokesčių nesumokėjusias įmones Rūmų taryba šalina iš narių sąrašo.
Anot verslo įmones vienijančios organizacijos vadovo, šiuo metu Ukmergėje sąlyginai stabiliai laikosi metalo apdirbimo, baldų gamybos ir siuvimo įmonės, gaminančios bei eksportuojančios savo produkciją į užsienio šalis. Gaminančioms ją vietinei rinkai ar paslaugų teikimo įmonėms išlikti žymiai sunkiau – dėl sumažėjusių gyventojų pajamų krito vartojimo lygis.
R. Baravykas mano, kad jei ne neapgalvoti valdžios sprendimai, pergyventi sunkmetį būtų lengviau. „Krizė mūsų valdžios galvose, o Lietuvos ekonomikai dabar tiesiog sunkmetis“, – įsitikinęs jis. Vienas iš neapgalvotų valdžios sprendimų – mokesčių tarifų keitimai, kurie neduoda ir neduos naudos – nelaimės nei ekonominė, nei socialinė aplinka. “Nesitikėjau, kad valdžia bus tokia trumparegiška“, – sako pašnekovas.
Rūmų Ukmergės filialas, kaip verslo savivaldos institucija, pasak vadovo, vienija įvairių veiklos sričių įmones: pramonininkus, vietos prekybininkus, statybininkus, paslaugų teikėjus. Palaikomi ryšiai su rajono savivaldybe bei Vilniaus apskrities administracija, darbo birža, „Sodra“, valstybine mokesčių inspekcija. Tai padeda geriau suprasti ir vertinti rajono bei šalies ekonomikos pulsą.
Kaip rajono tarybos narys Regimantas Baravykas įsitikinęs, kad vietos valdžia turi dar daug ką nuveikti, kad padėtų ekonominio sunkmečio slegiamiems rajono gyventojams. Apie tai byloja nemažėjančios šilumos tiekimo kainos, tamsios miesto ir gyvenviečių gatvės.
R. Baravykas įsitikinęs, kad ekonominis sunkmetis Ukmergėje dugno dar nepasiekė. Nedarbas nuo dabar esančių 10,2 proc. gali pasiekti ir 15 proc. ribą…