Projektą remia:
Birželio 24-ąją Lietuva švęs Jonų ir Janinų varduves. Tai – šventojo Jono Krikštytojo diena, senuose lietuvių raštuose iki šiol vadinama Joninėmis. Ši nuo seno žinoma vidurvasarį pabrėžianti šventė išsaugojo daugybę lietuvių tikėjimų bei papročių, perduoda mums senolių patirtį ir išmintį.
Nuotrauka iš www.flickr.com/photos/r_h_hughes/
Daugybę metų šią dieną visi rinkdavę vaistingas žoles ir gėles, pindavę iš jų vainikus ar šiaip norėdavę sužinoti, kas ateityje laukia. Kaimuose ir miesteliuose kurdavę laužus tikėdami, kad ugnis apsaugos visus nuo piktųjų dvasių ir visokių negerovių: žmones ir jų gyvulėlius – nuo ligų ir nelaimių, namus – nuo negandų, pasėlius – nuo sausros.
Buvo tikima, kad naktį prieš švento Jono dieną žydi papartis. Kas suranda tą žiedą, prasiskleidžiantį patį vidurnaktį, tampa laimingas ir turtingas. Tik reikia neišsigąsti visokiausių baisybių, norinčių nubaidyti ir tą žiedą nutverti.
Dar 1889 metais viename pirmųjų lietuviškų laikraščių „Varpas“ buvo rašoma, kad norint rasti paparčio žiedą reikia vidurnaktį, prieš šventą Joną, nueiti vienam prie devynmečio paparčio krūmo, apsibrėžti ratą šermukšniniu pagaliu arba maršalkos lazda, patiesti šilkinę skepetėlę, užsidegti žvakę (grabnyčią) ir melstis nesižvalgant į visas piktybes. Neva žiedas, kaip aukso grūdelis, nukris ant skepetėlės…
Apie paparčio žiedą pasakojama įvairiausių dalykų: vieni sako, kad jis baltas kaip mėnulis ar žiba kaip žvaigždė, didelis kaip trys kumščiai ar yra visai mažas. Ne visi paparčiai žydi, o tik tam tikra jų rūšis arba tik vienas žiedas per metus visame pasaulyje.
Motiejus Valančius rašęs, kad ieškodami paparčio žiedo žmonės tikėdavo, jog radę taps didžiai protingi, galės kiaurai matyti, kur žemėje pinigai užkasti, akies mirksniu pažinsią visus negerus žmones ir ypač žmogui kenkiančias raganas, galės persikelti iš vienos vietos į kitą nežengdami nė žingsnio. Šitas žiedas duodąs ir galios žinoti savo ateitį. Visoje Lietuvoje buvo tikima, kad kas turįs paparčio žiedą, tas viską žino: ir kas pasaulyje darosi, ir ką kiti žmonės galvoja, ir visų gyvūnų, paukščių kalbas supranta, ir ką medžiai ūžia, ką bitelės zvimbia.
Švento Jono naktį rinkdavę ir šviečiančius švento Jono vabalėlius, kuriuos naudodavo vaistams, burtams ar pokštams. Švento Jono vabalėlį galima padėti ant baltos lėkštės ir šalia – mažą sliekelį. Jei tas vabalėlis persirita, persiverčia tris kartus per sliekelį, tai tikėta, kad tas žmogus bus laimingas ir jo norai išsipildys. Jei nepersirita – neturės laimės…