Šiemet pirmoji vasara, kai Ukmergės grūdų sandėlis dirba trimis pamainomis. Tai gerokai palengvino ūkininkų dalią – javus atvežusiems vairuotojams dabar nebereikia lūkuriuoti milžiniškose eilėse.
AB „Jonavos grūdai“ Ukmergės grūdų sandėlių vedėjas Alfredas Čekanavičius sako, kad šiemet priimta 7 tūkstančiai tonų javų. Pernai tokiu pat metu grūdų į sandėlius jau buvo atvežta 9 tūkstančiai tonų.
Gerokai mažiau nei praeitais metais ūkininkai prikūlė žieminių rapsų. Šios kultūros pasėliai neatlaikė žiemos išbandymų – iššalo. Nuo gamtos nukentėjo ir rugiai. Jie pažeisti varpų fuzariozės, labiausiai „mėgstančios“ plisti javų laukuose drėgnu ir šiltu oru. Šią vasarą šiai ligai buvo tinkamos sąlygos.
Rugių šiemet Ukmergės sandėliai saugojimui nepriima. Vedėjas sako, kad sprendžiant iš to, kiek ūkininkų apie jų priėmimą teiravosi, jų būtų susidarę tik keli šimtai tonų, o tokiam mažam kiekiui laikyti sąlygų nėra.
Miežių į sandėlius priimta tūkstantis tonų, rapsų, kviečių bei kvietrugių – po 2 tūkstančius.
Ukmergės grūdų sandėliai praėjusią savaitę paskelbė vasarinių rapsų priėmimą – juos ūkininkai pradeda kulti vėliausiai. Šią kultūrą pradėta priimti savaite anksčiau nei praeitą vasarą. Į aruodus planuojama suberti apie 4 tūkstančius tonų.
Ūkininkai džiaugiasi, kad grūdų supirkimo kainos, palyginti su javapjūtės pradžia, šiek tiek padidėjo.
Už toną IV klasės kviečių supirkėjai moka po 480, miežių – 490 litų, kvietrugių – 405, rapsų – 1060 litų. Nuo paruošų laikotarpio pradžios šių kultūrų tonos supirkimo kainos padidėjo apie 10 litų.
Tačiau bene geriausia žinia javų augintojams – išnykusios eilės prie grūdų sandėlio.
Net ir miesto žmonės pastebi, kad šiemet išvengta didelės ūkininkų apgulties prie sandėlių vartų. Transporto eilė vinguriavo tik porą dienų, kuomet visi ūkininkai suskubo pjauti žieminius rapsus.
„Paskui priėmimas vyko tolygiai, be spūsčių. Šiemet pirmi metai, kuomet pradėjome dirbti trimis pamainomis“, – pasakojo vedėjas.
Trijų pamainų praktika pareikalavo daugiau darbuotojų. Jei pernai paruošų metu sandėliai išsiversdavo su 17 darbuotojų, šiemet čia dirba 21. Iš jų – 14 nuolatinių ir 7 sezoniniai.
Pasak A. Čekanavičiaus, grūdų priėmimas į Ukmergės sandėlius vyks ir rugsėjį. Išdžiovinus ir išvalius javus, dalis jų išvežama į kitus elevatorius. Aruoduose atsilaisvinusi vieta užpildoma nauju derliumi.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ