Šaltis – tikras vargas duobkasiams. Amžinojo poilsio vietą ruošiantys vyrai tokio gilaus įšalo neatmena. Suakmenėjusią žemę įveikti duobkasiams padeda pneumatinė įranga.
VILMA NEMUNAITIENĖ
Miesto seniūnas Stasys Jackūnas pasakojo, kad anksčiau žiemos metu kapinėse dažnai degdavo laužai. Taip duobkasiai bandydavo įveikti įšalą. Tačiau laužų kūrenimas kapinėse nėra labai jau akiai mielas reginys. Tad prieš porą metų nutarta laidojimo paslaugas teikiančias įmones įpareigoti nusipirkti kompresorius. Žiemos metus jais pavyksta įveikti įšalą.
Šaltis – tikras vargas duobkasiams. Amžinojo poilsio vietą ruošiantys vyrai tokio gilaus įšalo neatmena. Suakmenėjusią žemę įveikti duobkasiams padeda pneumatinė įranga.
VILMA NEMUNAITIENĖ
Dėl įšalo neatlaiko ne tik rankos, bet ir pneumatinė įranga.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Duobkasiai sako, kad priklausomai nuo grunto sudėties, šiuo metu įšalas siekia nuo 80 iki 120 centimetrų. Kai darbas šitoks sunkus, duobė velioniui kasama iš vakaro. Trys vyrai ją įveikia per pusdienį. Duobkasiai sako, kad per patį speigą nepadeda net turima pneumatinė įranga – ji dyla genda, nes žemė yra kieta lyg akmuo.
Miesto seniūnas puikiai žino, kokio ploto mirusiajam skiriama kapavietė: 2,50 x 2,80 metro – tik tiek mums bus skirta po mirties. Kapo duobė turi būti ne seklesnė kaip 2 metrų gylio.
Seniūnas mena tuos laikus, kuomet ištikus bėdai duobkasius samdėsi kas kokius norėjo. Duobę kasdavo ir velionio bičiuliai, artimieji, kaimynai. Tačiau mieste tokia tvarka seniai pakeista.
Ukmergėje įsikūrusios keturios laidojimo paslaugas teikiančios firmos. Tik jų darbuotojams ir leidžiama kasti kapo duobes. „Dabar daug paprasčiau: jei kaimyninio kapo gėles užvertė ar tvorelę apgadino, yra iš išsireikalauti, kad sutvarkytų“, – esama tvarka patenkintas seniūnas.
Iš pernai rajone mirusių 724 žmonių 399 palaidoti Ukmergės miesto kapinėse. Pastebima, kad žmonių mirtingumas pastaraisiais mažėja. 2007 metais miesto kapinėse buvo palaidoti 456 žmonės.
Mieste esančios Stačiatikių, Sentikių, Pašilės, Vaižganto ir Dukstynos kapinės užima 14 ha plotą. Pačios didžiausios – Dukstynos kapinės. Žmonės iš kitų rajonų sako: tai ir vienos gražiausių Lietuvos kapinių.
Iš visų miesto kapinių vietos naujiems kapams įrengti nebėra tik Vaižganto kapinėse. Čia žmonės laidojami tik šeimos kapuose. Tuo tarpu „populiariausiose“ Dukstynos kapinėse mirus žmogui jo artimieji gali pasirinkti vienoje ar kitoje siūlomos vietos takelio pusėje laidoti žmogų. Didesnio pasirinkimo nėra.
Šalies didmiesčiuose greitu laiku gali nelikti vietos laidoti žmonėms, nes nėra galimybės plėsti miestų kapines. Gal tas pats laukia ir mūsų? Seniūnas ramina, kad Ukmergės mirusiesiems vietų kapinėsi nepristigs: vietų numatyta dar penkeriems metams.
Nepaisant to, kad vietų amžino poilsio vietose tikrai užteks visiems, atsiranda žmonių, norinčių rezervuoti kapavietę, ja rūpintis, pasistatyti paminką. Seniūnas tikina, kad tokios svajonės gal ir įgyvendinamos, bet tik ne mūsų mieste. Rezervuoti žemės plotą čia nėra galimybės, nes tokia paslauga tiesiog neteikiama.