Šią savaitę Kęstučio aikštėje kaukšėjo medžio skulptorių kalteliai. Pačiame miesto centre praeivių akivaizdoje sukurtos trys ąžuolinės skulptūros dovanojamos Ukmergei.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Tautodailininkų skulptorių (iš kairės) Sauliaus Lampicko, Adolfo Teresiaus bei Algirdo Judicko kūriniai puoš mūsų miestą.
Mūsų mieste vykęs pleneras – vienas iš parodos „Baltijos miškai 2012“ elementų. Trijų tautodailininkų skulptorių iš medžio išdrožtos skulptūros papuoš Ukmergės miesto stadiono teritoriją.
Plenero dalyviai – Adolfas Teresius iš Garliavos, Saulius Lampickas iš Alytaus bei Algirdas Judickas iš Pivašiūnų Alytaus rajone. Visi jie žinomi šalyje skulptoriai, surengę ne po vieną autorinę parodą.
Menininkus dalyvauti plenere pakvietė parodos „Baltijos miškai 2012“ organizatoriai – Ukmergės miškų urėdija ir žurnalas „Miškai“.
Tris ąžuolinius rąstus į miesto centrą atbogino Ukmergės miškų urėdija. Juos menininkai, prieš kibdami į darbą, pasidalijo burtų keliu. Kaip patys teigia, kad nė vienas nuskriaustas nepasijaustų, jei ąžuolo rąstas jo sumanymui nelabai tiktų. Tačiau šįkart visi trys kamienai parinkti labai panašūs.
Ąžuolinės trijų metrų aukščio skulptūros – vertinga dovana miestui.
Naktį klausosi mūzos
Medžio drožėjai sako, kad plenero metu darbas verda kur kas sparčiau nei dirbant savose dirbtuvėse. Kadangi žinai, jog neturi laiko medituoti prie kūrinio, susikoncentruoji ir dirbi.
„Šiandien, pavyzdžiui, atėjom į darbo vietą aštuntą ryto. Keletą rytų su gaidžiais kėlėmės. Pasiskubinti vis tiek reikia – kas gali žinoti, koks oras bus rytoj“, – A. Teresius sako, kad nors saulei šviečiant dirbti maloniau, darbas vis tiek nesustos.
Tačiau kūrybinis procesas – kur kas sudėtingesnis dalykas nei kalteliu ir kūjeliu darbuotis. Skulptoriai pripažįsta, kad net naktį nubudę apie savo kūrinius galvoja, mūzos balso klausosi…
Rūpinasi saugumu
Beveik per savaitę centriniame miesto skverelyje gimė trys 3 metrų aukščio skulptūros – „Darna“, „Švelnumas“ bei „Ne tik duona žmogus gyvas“.
A. Teresius sako, kad nors visi trys kaltelius miklino daugelyje rajonų rengtuose pleneruose, į Ukmergę atklydo pirmą kartą. Tačiau džiaugiasi, jog miestas ir žmonės prie širdies prilipo. Susipažinti su pagrindiniais objektais ir įstaigomis jau spėjo – kultūros centre lankėsi, mokesčių inspekcijoje verslo liudijimą teko išsiimti, Švč. Trejybės bažnyčia ne tik sužavėjo, bet ir tapo pagrindiniu orientyru.
Sykį prie besidarbuojančių menininkų priėjo du susirūpinę policininkai. Mat kažkas paskambino ir pranešė, kad kažkokie asmenys priekabiauja prie miesto centre skulptūras drožiančių skulptorių, darbą trukdo. Net patys drožėjai nustebo dėl tokio skambučio ir patikino policininkus, kad su chuliganais susidurti neteko…
Kaip žmonės reaguoja į miesto centre atidarytas laikinas kūrybines medžio dirbtuves?
„Apskritai, kukliai. Pro šalį praeidami pažiūri akies krašteliu. Savo nuomonę pareikšti norinčiųjų nedaug. Kaimynystėje gyvenanti garbaus amžiaus moteris vis rūpinasi, kad niekas nepavogtų mūsų skulptūrų. Kitas pilietis padarė pastabą, kad pievelę skiedromis užteršėm“, – pasakoja A. Teresius.
Pašnekovas tikisi, kad tapęs tradicija šis pleneras nieko taip nebestebintų, žmonės lengviau bendrautų. Užsimezgęs menininkų ir vietos gyventojų kontaktas būtų abipusis – vieniems kūrybinė vieta taptų savesnė, antrieji ne tik rezultatą, bet ir darbo procesą pamatytų.
Papuoš stadiono prieigas
Ukmergės rajono savivaldybės Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Lolita Gerulskienė pasakojo, kad vieta skulptūroms buvo rinkta labai atsakingai.
Pasitarime dalyvavo rajono valdžios atstovai, savivaldybės specialistai, įmonių bei įstaigų vadovai. Kadangi skulptoriai pageidavo visas skulptūras statyti vienoje vietoje, daug variantų neatsirado.
Nuspręsta papuošti erdves prie miesto stadiono, kad sportą pagyvintume menu. Drožiniams vietą rinko kartu su skulptoriais. Nutarta, kad skulptūros stovės šalia pagrindinio įėjimo į miesto stadioną.
Aplankys ir parodą
Šį savaitgalį šalia Pašilės vykstant parodai „Baltijos miškai 2012“, skulptūros keliaus į ją ir bus demonstruojamos lankytojams.
Skulptūros „Darna“, „Švelnumas“ ir „Ne tik duona žmogus gyvas“ į nuolatinę vietą bus atgabentos ir pastatytos iki birželio 16 dienos, kuomet Ukmergėje įvyks respublikinė buvusių politinių kalinių ir tremtinių šventė.
Materialinė dovanos vertė oficialiai neįvardijama. Tačiau manoma, kad jei savivaldybei reikėtų sumokėti už šiuos kūrinius, jie kainuotų ne mažiau kaip 10 tūkstančių litų.