Žymus mūsų kraštietis skulptorius Leonas Strioga Ukmergės kraštotyros muziejui padovanojo unikalią dovaną – savo skulptūrų kolekciją. Muziejui tai – pirma tokia vertinga dovana. Autoriui – taip pat pirma dovanojama kolekcija.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Leonas Strioga savo skulptūrų kolekciją patikėjo saugoti Ukmergės kraštotyros muziejui ir jo direktorei Vaidutei Sakolnikienei.
Kaune gyvenantis ir kuriantis Leonas Strioga praėjusiais metais buvo surengęs savo aštuoniasdešimtmečiui skirtą jubiliejinę kūrybos parodą. Ji apkeliavo ne vieną Lietuvos miestą. Taip pat buvo eksponuojama ir Ukmergėje. Dalis šios parodos eksponatų nuo šiol priklauso Ukmergės kraštotyros muziejui. L. Strioga sako taip dovanojantis širdį savo gimtinei, atiduodantis skolą savo tėvams.
20 skulptūrų kolekcija kurta maždaug aštuoniolika metų, nuo 1993-iųjų. Visi drožiniai atlikti panašia technika – drožti iš beržo. Pasak autoriaus, į dovanojamą kolekciją jis stengėsi įtraukti pagal tematiką ir stilistiką kuo įvairesnius darbus. Aktualiausios jo kūryboje liečiamos temos – žmoniškumas, siekis, kad žmogus liktų žmogumi, dažnai liečiama ir mūsų santykio su gamta tema. Skulptorius prisipažįsta nesistengiantis nugludinti medžio, o atvirkščiai – siekiantis išryškinti jo natūralumą.
L. Striogos darbai yra pabuvoję ne vienoje užsienio šalyje, kai kurios kolekcijos į Lietuvą taip ir nebesugrįžo.
Drauge su vyru atvykusi skulptoriaus žmona Dalia prisipažino, kad vyras rūpinasi savo kūrybiniu palikimu: sudarė grupę vertingiausių darbų, kuriuos nutarė būtinai išsaugoti Lietuvai. Atrinko ir tuos, kurie gali būti skirti pardavimui. Ateityje S. Strioga mano padovanoti savo kūrinių ir kitiems Lietuvos muziejams. Šio Ukmergėje gimusio ir užaugusio skulptoriaus kūryba yra labai vertinama. Jo darbų jau pasirodė ir šalies antikvariatuose.
Leonas Strioga ir jį atlydėjusi žmona Dalia drauge su Ukmergės kraštotyros muziejaus kolektyvu.
Kraštotyros muziejaus direktorė Vaidutė Sakolnikienė pripažįsta, kad tai – pirmoji tokia vertinga kolekcija, dovanota muziejui. Tai jiems didžiulė garbė. Iki šiol mūsų muziejus buvo įsigijęs penkis L. Striogos darbus.
Nors dovana pinigine išraiška dokumentuose yra įkainota nemaža suma, vertintojai tvirtina, kad realiai tai – simbolinė kaina: dovaną įkainos laikas, nes tokių kūrinių vertė visada kyla.