Ligita JUODVALKIENĖ
Pasibaigus šildymo sezonui, savivaldybės administracija surengė seminarą „Šildymo sezono apžvalga ir problemos“. Jis vyko Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre. Po pranešimų planuota laiko skirti diskusijai, kurios metu su šilumos ūkiu susijusių įmonių vadovai bei savivaldybės specialistai atsakytų į gyventojų klausimus.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Tačiau šis renginys ukmergiškių dėmesio nepatraukė – auditoriją suskaičiuoti užteko rankų pirštų.
Tarybos narys Mindaugas Tamošiūnas priekaištavo, kad spaudoje pateiktoje savivaldybės informacijoje apie įvyksiantį seminarą gyventojai jame dalyvauti kviečiami nebuvo. Jam kilo įtarimų, kad iš tikrųjų savivaldybės administracija taip pasielgė sąmoningai, norėdama išvengti nepatogių jai klausimų.
Rajono mero pavaduotojas Regimantas Baravykas pasidžiaugė, kad jau du sezonus šilumą ir karštą vandenį tiekianti savivaldybės įmonė UAB „Ukmergės šiluma“ dirba be pertrūkių, šilumą tiekia sistemingai. Tiesa, jis pripažino, kad šilumos ūkyje du sezonus galiojo ne tik ekonominiai, bet ir politiniai veiksniai.
Išsisprendus ginčams su šilumos ūkio nuomininku UAB „Miesto energija“, į pirmą planą iškyla esminiai klausimai. Tai efektyvus šilumos ūkio valdymas, mažesnės išlaidos, alternatyvūs šilumos gamybos būdai.
Apie šio sezono ypatumus kalbėjo UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Raimondas Ragauskas. Jis informavo, kad šį sezoną šilumos pagaminta beveik 75 tūkstančiai MWh. Tinkluose patirti nuostoliai beveik 14 tūkstančių MWh. Tai sudaro 18,4 procentų pagamintos šilumos.
Pasitelkęs vaizdinę medžiagą, direktorius parodė, kaip kinta šilumos ir gamtinių dujų kaina nuo praeitų metų pradžios. Anot jo, „gamtinės dujos dar neišsėmė savo kainos augimo galimybių“.
R. Ragauskas teigia, kad šilumos kaina Ukmergėje tarp šalies savivaldybių užima 27 vietą.
Kalbėdamas apie problemas, su kuriomis susiduria įmonė, vadovas paminėjo gyventojų nedeklaruojamą vandenį ir vandens vagystes. Nuostolinga įmonei tiekti karštą vandenį Šventupės gyvenvietei – svarstoma galimybė įrengti gyventojams karšto vandens ruošimo katilus.
Apie Ukmergės daugiabučių namų būklę, šilumos suvartojimą, vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrą kalbėjo UAB Ukmergės butų ūkio direktorius Jonas Rinkevičius.
Pasak jo, pirmiausia reikia galvoti, kaip kuo mažiau sunaudoti šilumos. O neatlikus daugiabučių renovacijos, klausimas apie šilumos taupymą lieka atviras.
Įmonės darbuotojai nuolat susitinka su gyventojais ir aiškina apie pastatų renovacijos neišvengiamumą. „Gal tai ir galima pavadinti agitacija, bet tą daryti reikia“,– teigia vadovas.
Dar vienas ne tik administruojančiai įmonei, bet ir patiems gyventojams problemų sukeliantis reiškinys – savavališkas vamzdynų bei šildymo įrenginių keitimas. Besirūpindami savo butais, gyventojai dažniausiai nepaiso visos sistemos ir ji išbalansuojama.
Teisės aktus savo pranešime gvildeno UAB „Komforta“ direktorius tarybos narys Vydas Paknys.