Vilma NEMUNAITIENĖ
Ukmergės rajono savivaldybė svarsto, kaip mūsų senamiestį apvalyti nuo sukiužusių sandėliukų. Šią mintį pradėta rutulioti prieš trejus metus, tačiau viskas nėra taip paprasta, mat mediniai sandėliukai, kurių yra kelios dešimtys, turi savininkus.
Praėjusią savaitę rajono vadovai sukvietė į susitikimą miesto centre, Gedimino gatvėje, gyvenančius sandėliukų savininkus. Su jais tartasi dėl šių pastatų tvarkymo.
„Susitikimo metu Savivaldybės vicemeras Eugenijus Kuodelis, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Artūras Burneika bei Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistė Eglė Sedleckienė diskutavo su Gedimino gatvės gyventojais dėl senamiesčio teritorijoje esančių sandėliukų tolimesnės eksploatacijos bei teritorijos sutvarkymo galimybių“, – apie renginį informavo rajono savivaldybė, pažymėdama, kad gyventojai privalo prižiūrėti ir tvarkyti savo turtą taip, „kad jis netaptų senamiesčio teritorijos vizualine tarša“.
Vicemeras E. Kuodelis sako, kad pagrindinė Savivaldybės pozicija – kažkaip dabartinio vaizdo atsikratyti. Pasiūlymas gyventojams – sandėliukus nugriauti ir atlaisvintoje vietoje įsirengti automobilių parkavimo vietas.
Sutikus su šiuo pasiūlymu Savivaldybė galėtų padėti išgabenti aplinkai kenksmingas atliekas – seną šiferį. Tačiau, pasak vicemero, pačių griovimo darbų visiškai kompensuoti nežadama, nes tai – privatus turtas, tad juo pasirūpinti turėtų patys savininkai.
Pasak vicemero, Ukmergės senamiestyje, prie Gedimino gatvės daugiabučių, iš viso suskaičiuota 19 sandėliukų, kurie priklauso skirtingiems savininkams. Į praėjusią savaitę vykusią diskusiją dėl šių pastatų likimo susirinko dauguma iš jų.
Vicemeras sako, kad didžiausia bėda yra nesusikalbėjimas ir labai tikisi, kad galiausiai ši problema bus išspręsta, juolab, kad ir patys senamiesčio gyventojai pritaria, kad dabartinis vaizdas nėra gražus.
Apie senamiesčio vaizdą darkančius medinius pastatėlius diskutuojama jau ne vienus metus.
Dar 2021 metų pabaigoje ant senamiesčio kiemuose esančių sandėliukų durų buvo iškabinti skelbimai, raginantys savininkus atsiliepti. Tada ketinta juos pakviesti į bendrą susirinkimą ir kartu spręsti, ką daryti su objektais.
Vieni savininkai tada aiškino, kad sandėliukai jiems priklauso, bet nėra reikalingi. Esą, jei tik Savivaldybė imtųsi, tegul griauna. Kiti tikino, kad sandėliukais naudojasi.
Vieni juos įsigijo kaip statinius prie butų, kiti sako neturintys dokumentų, bet naudojasi jais nuo neatmenamų laikų.
Tada išsakyta Savivaldybės pozicija buvo, kad savininkai pasirūpintų savo pastatais. Tačiau per tą laiką berods nė vienas sandėliukas taip ir nebuvo nugriautas. Nebent kuris nuo laiko ir vėjo apgriuvo pats.
****
Savivaldybė skatina gyventojus prisidėti prie miesto istorinio paveldo išsaugojimo, todėl kompensuoja dalį senamiesčio, kultūros paveldo ir tarpukario modernizmo stiliaus pastatų tvarkybos bei puošybos darbų ir įsigytų medžiagų išlaidų.
Kaip ir kasmet, nuo balandžio 1 d. iki gruodžio 31 d. pastatų savininkai kviečiami teikti paraiškas kompensacijoms gauti.
Na va , nugriausite sandėliukus ką tada reiks fotografuoti, Ukmergės paveldas.