Boso diena, minima spalio 16-ąją, Lietuvoje – „jaunas sodinukas“. Prieš penkiasdešimt metų ji pradėta minėti, pasiūlius vienai amerikietei, nes tą dieną buvo jos tėčio, o kartu ir darbdavio gimtadienis. Nors šią datą mini ne visi, daugelis juokauja: „Bent kartą metuose gerą žodelį galima pasakyti ir bosui.“
Ligita JUODVALKIENĖ
Boso diena, minima spalio 16-ąją, Lietuvoje – „jaunas sodinukas“. Prieš penkiasdešimt metų ji pradėta minėti, pasiūlius vienai amerikietei, nes tą dieną buvo jos tėčio, o kartu ir darbdavio gimtadienis. Nors šią datą mini ne visi, daugelis juokauja: „Bent kartą metuose gerą žodelį galima pasakyti ir bosui.“
Ligita JUODVALKIENĖ
Dviejų uždarųjų akcinių bendrovių „Optima 13 Auto“, „Optima 13 Pica“ bei individualios įmonės „Optima 13“ vadovė Zofija Varžgalienė prie įmonės vairo jau aštuoniolika metų. Ji prisipažino labai nenoriai prisiimanti sau boso vaidmenį. „Na koks aš bosas? Niekada nekalbu vienaskaita – dirbam trys šeimos, visų pareigos svarbios“, – moteris atkakliai kratosi šio vardo. „Esmė gal ta, kad traukiam savo vežimą viena kryptimi, o ne taip kaip Krylovo pasakėčioj – kas sau“.
Ar tu būsi geras mano bosas?
Ligitos Juodvalkienės nuotr.
Pavaldiniai jos niekuomet nėra sveikinę Boso dienos proga, bet moteris dėl to nenusimena – jai džiugu, kad nepamiršta pasveikinti su gimtadieniu. Ką, jos manymu, paprašyti apibūdinti vadovę pavaldiniai apie ją pasakytų? Z. Varžgalienė įtaria, kad vienas iš epitetų būtų „bjauri“. Prisipažįsta esanti iš tikrųjų reikli ir nujaučia, jog pavaldiniai jos privengia. Gal dėl to, kad rėžia tiesą į akis.
Z. Varžgalienės vadovaujamame kolektyve iš beveik šešiasdešimties darbuotojų dauguma vyrų. „Ir „valdiškame darbe“ yra tekę dirbti su vyrais. Vyrišką giminę kažkaip lengviau valdyti sekasi. Pokalbis su jais gali būti labai aštrus, bet tuo ir pasibaigia“, – pašnekovė sako, kad moteriškių ašaros ją sutrikdo.
Šešiasdešimt septynerių metų moteris prisipažino vis dažniau pagalvojanti, kad atėjo laikas ir pailsėti. Į savo vietą jau turi numačiusi kandidatą – sūnų Saulių.
Keturiasdešimt penkerius metus vadovaujantį darbą dirbantis Algis Raškevičius dabar – UAB „Ukmera“ direktorius. Nedideliame jo vadovaujamame kolektyve darbuojasi penki vyriškiai ir viena moteris. Pašnekovas sako niekuomet nepamirštantis, su kurios lyties atstovu bendrauja, kam išsako pastabas ar priekaištus. „Su moterim visada kitaip reikia“, – įsitikinęs jis.
Boso diena „Ukmeros“ kolektyve – „prigijusi“ šventė. Pavaldiniai savo viršininką pagerbia sveikinimais, linkėjimais. Direktorius, savo ruožtu, patikino žinąs visų savo pavaldinių gimtadienių datas. „Ne tik gimtadienius švenčiame. Sveikiname savo darbuotojus ir kitų šeimyninių švenčių proga – vestuvių, krikštynų“, – pasakoja A. Raškevičius.
Pašnekovas nelaiko savęs nei perdėm griežtu, nei nuolaidžiu: „Esu reiklus ir tiek.“ Nenuolaidžiauja darbo drausmės pažeidėjams – mėgstantiems taurelę ar darantiems pravaikštas jo vadovaujamoje įmonėje – ne vieta.
Kokia savybė yra gero boso arkliukas? „Svarbiausia – būti teisingu. Neužsipulti žmogaus be reikalo“, – sako vadovas. Jo vadovaujamojoje įmonėje dirba ir šeimos nariai – sūnus Vaidas su žmona Daiva. Jiems daugiausia „strėlių“ ir kliūva. Ne dėl pažeidimų, bet dėl iškeltos tėčio-boso reikalavimų kartelės.
A. Raškevičius įsitikinęs, kad daugelio darbuotojų požiūris į darbą priklauso nuo požiūrio į savo bosą.
Dvidešimt metų Ukmergės „Šilo“ vidurinėje mokykloje direktoriaujantis Leonas Žuklys sako tik girdėjęs apie Boso dieną. Jų kolektyve ši šventė šaknų neįleido. „Šventė amerikoniška, bet ir mums ne pro šalį tokią turėti. Juk vadovo pareigos ir darbas pirmiausia susiję su atsakomybe ir rūpesčiu dėl kitų. Bet ir mes žmonės, ir mes dėmesio norime – nors kartą metuose…“, – šypsosi direktorius.
Jis sako, kad dažniausiai pavaldinių akyse bosas nėra labai teigiamas asmuo, o vadovavimas tapatinamas su prievarta. „Vadovas nuolat stebi, žiūri, vertina. Na, ir dar algą moka“, – direktorius sako, kad šiame apibrėžime slypi tik viena pusė tiesos. Mat vadovas reikalingas ir tam, kad amortizuotų kartais nutolusias nuo realybės įstatymų instrukcijas ir kodekso straipsnius.
Mokyklos direktoriaus vadovavimo metodika turėtų būti ypatinga, nes jo vadovaujamas kolektyvas labai specifiškas. Direktorius – tarsi tarpininkas tarp beveik aštuoniasdešimties mokytojų ir daugiau kaip aštuonių šimtų mokinių. Pavaldiniais mokinių nepavadinsi, tačiau direktorius – ir jiems mokyklos galva. Svarbiausias ir įtakingiausias asmuo. L. Žuklys sako, kad neretai tenka gludinti tarp šių dviejų grupių iškilusius konfliktus. „Jau susitaikiau su tuo, kad vadovas atlieka ir savotišką kempinės, sugeriančios neigiamas kolektyvo nuotaikas, vaidmenį“, – sako jis. Sunkiausia jam diskutuoti su „visuomet ir visur teisiais“.
Mokyklos darbuotojų kolektyvą galima vadinti moterišku – vos vienas kitas vyriškis. Direktorius abejoja, ar pats turėtų spręsti apie savo vadovavimo kokybę, bet tikina, kad tai jo visai netrikdo, nes su kai kuriais vyrais rasti bendrą kalbą sunkiau nei su moterimis.
Labiausiai vadovauti L. Žukliui trukdo jo gerosios charakterio savybės. Ne visi žmonės supranta atlaidumą ir nuolaidumą ir vertina tai kaip direktoriaus nesugebėjimą pastebėti trūkumų. „Vis tiek žmogaus požiūrio į darbą nepakeisi. Jei, gavęs pastabą, rytoj jis dirbs geriau, tai poryt – vis tiek taip pat“.
Beveik prieš trejus metus vadovo pareigas užėmęs UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas sako žinojęs, kad lengva nebus: „Nesitikėjau, kad vadovavimas didelei įmonei – tai tarsi lengvas pasivaikščiojimas“.
Anksčiau jis dirbo valymo įrenginių viršininku toje pačioje įmonėje – taip pat bosu, tik „mažesniu“. Turėjo ne per šimtą, kaip dabar, o dvidešimt pavaldinių. Taigi prisidėjo ir atsakomybės, ir būtinybės priimti greitus, bet pamatuotus sprendimus.
„Anksčiau daugiau dėmesio žmonėms galėjau skirti. Juk dvidešimt žmonių gali ir pakalbinti, ir palabinti. Su šimtu – sudėtingiau“, – direktorius sako, kad norint perduoti naujienas dabar jau tenka kviesti visus į susirinkimą. Tačiau patikino, kad žino beveik visų pavaldinių vardus, o žmogiškus vadovo ir pavaldinių santykius laiko etalonu. Koks mikroklimatas kolektyve, dažnai priklauso ir nuo vadovo, o bendradarbių santykiai turi tiesioginę įtaką darbo kokybei.
Per trejus vadovavimo metus gailėtis, kad ėmėsi šių pareigų jam neteko. „Tokia mintis niekuomet nešmėkštelėjo“, – sako R. Arlinskas.