Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) poliklinikos vedėjos pareigas nuo šio ketvirtadienio pradeda eiti Gražina Zaikauskienė. Šias pareigas medikė užėmė laimėjusi skelbtą konkursą. Konkursas vedėjo pareigoms buvo paskelbtas nutarus sujungti tris lig šiol PSPC buvusius skyrius: Suaugusiųjų polikliniką, Vaikų polikliniką ir Moterų konsultaciją.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) poliklinikos vedėjos pareigas nuo šio ketvirtadienio pradeda eiti Gražina Zaikauskienė. Šias pareigas medikė užėmė laimėjusi skelbtą konkursą. Konkursas vedėjo pareigoms buvo paskelbtas nutarus sujungti tris lig šiol PSPC buvusius skyrius: Suaugusiųjų polikliniką, Vaikų polikliniką ir Moterų konsultaciją.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Lig šiol G. Zaikauskienė dirbo PSPC suaugusiųjų poliklinikos vedėja. Beje, į dabartines pareigas ji buvo vienintelė kandidatė: daugiau šeimos gydytojų, norinčių dalyvauti konkurse, neatsirado. G. Zaikauskienė, kaip ir lig šiol, dirbs ir šeimos gydytoja ir, bent jau kol kas, liks senajame savo kabinete.
Ukmergės PSPC vyriausioji gydytoja Janina Galiauskienė sako, kad dėl šios pertvarkos jų įstaigoje bus taupomos lėšos, o darbas taps efektyvesniu.
J. Galiauskienė neslepia, kad užklupęs sunkmetis finansiškai palietė ir jų įstaigą. Tačiau atnešė ir teigiamų permainų – būtent dabar pagaliau pavyko „prisivilioti“ taip ilgai ieškotų naujų šeimos gydytojų.
Anot vadovės, vasarą įstaigoje buvo juntamas didelis šeimos gydytojų stygius. Medikai atostogavo, sirgo. Vienu metu situacija buvo sudėtinga ir net kritiška. Tačiau, laimei, dabar ji stabilizavosi. Nuo rudens PSPC dirba dvi naujos gydytojos: Gintarė Kasparaitytė ir Irena Balsienė. Abi jos gyvena ne Ukmergėje – į darbą atvažiuoja iš gretimų rajonų.
Kaip sekasi naujoms medikėms? „Labai gerai. Pas jas užsirašiusiųjų sparčiai daugėja“, – sako vyriausioji gydytoja, mananti, kad puikus medikių darbas skatina pacientus iš lūpų į lūpas pernešti šią žinią.
Šiuo metu PSPC ligoniais rūpinasi 15 šeimos, 4 vaikų, 4 vidaus ligų gydytojai. Pasak vyr. gydytojos, tokios komandos lyg ir užtektų, tačiau iš visų gydytojų net 7 – pensinio amžiaus.
O ar yra ligonių, nuolat keičiančių juos gydančius medikus? „Tikrai yra tokia kategorija ligonių, kurie jau buvo užsirašę pas beveik visus gydytojus. Pabūna kiek, nepatinka – eina pas kitą. Kiti taip pat keičia ir gydymo įstaigas“, – pasakojo J. Galiauskienė. Vis dėlto, anot jos, daugiausiai žmonių savo pasirinktų gydytojų nekeičia, nes šeimos gydytojas – paciento sveikatos administratorius.
Prasidėjęs sunkmetis finansiškai smogė visoms gydymo įstaigoms. Taip pat – ir Ukmergės PSPC. Nors, anot jo vadovės, atlyginimai kol kas mokami laiku, skolų įstaiga neturi, finansavimas labai sumažėjo, o ateityje dar labiau mažės.
Įstaigai didelis smūgis – apdraustųjų socialiniu draudimu mažėjimas. Yra nemažai žmonių, kurie į medikus pastarąjį kartą kreipėsi prieš kelis ar net keliolika metų. Pagal tuometinius dokumentus jie drausti, tačiau patikrinus paaiškėja, kad – ne. Ligonių kasos Ukmergės PSPC nurodė patikrinti tam tikrą ligonių bylų skaičių. Paaiškėjo, kad apdraustųjų smarkiai sumažėjo.
J. Galiauskienė pasakojo, kad jiems teko imtis taupymo programos. Teko atleisti 25 žmones – daugiausiai pensinio amžiaus aptarnaujančio personalo darbuotojus. Šiuo metu įstaigoje dirba 213 darbuotojų.
Pasiteiravome, kaip keisis PSPC darbas įgyvendinant sveikatos reformą ir kaip tai pajus pacientai.
Anot įstaigos vadovės, šiuo metu ne visi pacientai užsirašę pas šeimos gydytojus: dalis – pas vidaus ir vaikų ligų gydytojus. Tuo tarpu Pirminės sveikatos priežiūros plėtros koncepcijoje skelbiama, kad ateityje neturėtų likti vidaus ir vaikų gydytojų, o turi būti skatinama užsirašyti pas šeimos gydytojus.
Įgyvendinant reformos planus, šeimos gydytojų atsakomybė didės, turėtų daugėti laboratorinių tyrimų. Aišku, turėtų būti skiriama ir daugiau lėšų. Visa sveikatos reformos esmė – plėsti šeimos gydytojų ribas, teises, įgaliojimus. Pavyzdžiui, yra ligų, kur kas pusmetį ligonis privalo apsilankyti pas gydytoją-specialistą, o to nereiktų – užtektų šeimos gydytojo apžiūros. Numatoma ir daugiau funkcijų bei savarankiško darbo slaugytojoms.
Numatoma atlikti ir nuostolingai dirbančių bendruomenės sveikatos punktų efektyvumo analizę. Pirminės sveikatos priežiūros plėtros koncepcija sudaryta 2009 – 2011 metams. Taigi, iki 2011-ųjų ji turėtų būti įgyvendinta.