Praėjus mėnesiui nuo to laiko, kai Ukmergės rajono apylinkės teisme buvo rastas didelis kiekis gyvsidabrio, ši grėsminga situacija pagaliau svarstoma aukščiausiu valstybės lygiu. Trečiadienį klausimą svarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ukmergės valdininkams galvos skausmą kelia teismo istorija.
Posėdyje rekomenduota Ukmergėje skelbti ekstremalią situaciją. Komitetas taip pat nusprendė kreiptis į Vyriausybę dėl lėšų skyrimo šiai situacijai likviduoti.
„Mūsų išvada, kad ekstremali situacija yra, pagal nustatytus kriterijus ir nepaskelbus ekstremalios situacijos žingsnius, aišku, bus galima daryti, bet nebus galima to daryti efektyviai, priimtas sprendimas ir kreiptis į Vyriausybę, numatant tam reikalui lėšas“, – po komiteto posėdžio žurnalistams sakė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas.
Komiteto posėdyje dalyvavo ir Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Juozas Varžgalys. Jis trečiadienį tvirtino, jog ekstremali situacija mieste nepaskelbta, nes iki trečiadienio savivaldybė neturėjo išvadų dėl taršos lygio.
Apnuodyti gyvsidabriu
Šią savaitę sulaukta ir dar vienos grėsmingos išvados – Ukmergės teismo darbuotojų organizmai apnuodyti gyvsidabriu. Tai patvirtino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto neurotoksikologijos laboratorijoje atlikti visų teisme dirbančių žmonių tyrimai.
Ukmergės rajono apylinkės teismo laikinoji pirmininkė Edita Zarembienė sako, kad kažkaip apibendrinti šių sveikatos tyrimų rezultatų nesiimtų – kiekvienam darbuotojui jie įteikti asmeniškai.
Dėl sveikatos būklės visi teismo darbuotojai toliau bus konsultuojami Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centre. Jau sudarytas grafikas, pagal kurį į centrą Vilniuje kasdien vyks po 6–7 darbuotojus. Ukmergės rajono apylinkės teisme iš viso dirba 26 asmenys.
Pastato likimas neaiškus
Aptikus teismo pastate nuodingų garų, buvo atlikti oro taršos, grunto, nuoplovų nuo baldų, kompiuterinės technikos tyrimai. Nustatyta, kad tarša salėse yra ypač didelė. Nuodais užteršti ir darbuotojų kabinetai, mantijos, kompiuteriai ir net susegtos bylos.
Tačiau kol kas padariniai dar nėra likviduojami, nes tokiems darbams reikia skelbti viešojo pirkimo konkursą. Pasak laikinosios teismo pirmininkės E. Zarembienės, artimiausiu metu bus sprendžiama, ką daryti su šituo pastatu, kaip jį demerkurizuoti.
Greičiausiai šios veiksmus koordinuos Nacionalinė teismų administracija.
Svarstys, kur prisiglausti
Ukmergės teisėjai ne tik negali grįžti į savo įstaigą, bet ir neturi galimybės ilgesniam laikui likti dabartiniuose kabinetuose.
Šiuo metu teisėjai, nagrinėjantys administracines ir baudžiamąsias bylas, dirba Ukmergės rajono policijos komisariato patalpose, o raštinė ir teisėjai, nagrinėjantys civilines bylas, persikėlė dirbti į Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centrą.
„Taip, kaip dabar, ypač verslo centre, mes ilgai likti negalime. Tikrai yra sudėtingos sąlygos. Be to, ir verslo centro darbuotojai turi savo darbus, planus ir tik laikinai suteikė patalpas, kad neišeitume į gatvę“, – sakė teisėja.
Beje, apie galimybę statyti naują teismo pastatą svarstyta dar tuomet, kai apie gyvsidabrio nuodus nebuvo žinoma. Prieš ekonominę krizę buvo planuota statyti naują teismo pastatą. Dabartinis, statytas 1800 metais, užimantis 690 kvadratinių metrų, yra per mažas, neatitinka tokioms institucijoms keliamų reikalavimų.
Naujajam teismo pastatui Ukmergėje, Deltuvos gatvėje, net skirtas sklypas. Tačiau prasidėjęs sunkmetis šiuos planus sujaukė.
Vyksta ikiteisminis tyrimas
Du kilogramai gyvsidabrio teisme buvo rasti pernai gruodį, darbininkams gręžiant sieną teismo patalpose.
Policijos komisariate vyksta ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo stipriai veikiančiomis ar nuodingosiomis medžiagomis.
Teisėjai įsitikinę, kad itin nuodinga medžiaga pastate galėjo būti išpilta tik dėl piktavališkų kėslų.
Tai jau ne pirmas kartas, kai Ukmergės teismo pastate randama gyvsidabrio. Beveik prieš dešimtmetį čia taip pat buvo aptikta daugiau nei pusė kilogramo šio metalo.
Gyvsidabris – bene nuodingiausias sunkusis metalas, kuris gali smarkiai paveikti kepenis, nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimų. Žmogui yra kenksmingi jo garai. Apie 80 proc. įkvėptų gyvsidabrio garų patenka į kraujotaką ir nusėda organizme. Jo likučiai lėtai pašalinami su šlapimu, seilėmis ir prakaitu.
Posėdis buvo uždaras
Kaip ir buvo rekomenduota trečiadieniniame Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete, Ukmergėje nutarta skelbti apie ekstremalų įvykį.
Šį ketvirtadienį ryte rajono savivaldybėje buvo skubiai sušauktas ekstremalių situacijų posėdis. Tačiau į jį atėję spaudos atstovai iš salės buvo išprašyti lauk – posėdis buvo paskelbtas uždaru.
Ekstremalaus įvykio paskelbimas atvers kelius rajono vadovams kreiptis į Vyriausybę dėl papildomo finansavimo problemai spręsti.
Beje, Ukmergė šiuo metu ir taip gyvena ekstremaliai – tokia situacija rajono savivaldybėje buvo paskelbta dar 2010 metų rudenį.
Ekstremalią situaciją tuomet teko skelbti dėl konflikto su šilumos tiekėjais. Tokia situacija neatšaukta iki šio laiko.