Dėl nemokumo bendrovė eina bankroto keliu

Dėl nemokumo bendrovė eina bankroto keliu /

UAB „Grosso Moda Lithuania“ įsteigtai drabužių mažmeninės prekybos bendrovei „Textilite“ pradėtas neteisminio bankroto procesas.

Sprendimus dėl tolimesnių veiksmų ir dėl darbuotojų likimo priims bankroto administratorius.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie Finansų ministerijos duomenimis, gruodžio 20 dieną UAB „Textilite“ kreditorių susirinkimo nutarimu priimtas sprendimas vykdyti bankroto procesą ne teismo tvarka.

Tarnybos Analizės skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Jūrienė paaiškino, kad teismo ir ne teismo bankroto procesus reglamentuoja Juridinių asmenų nemokumo įstatymas. „Teisminis procesas skiriasi nuo neteisminio proceso tuo, kad pastarasis įsiteisėja tą pačią dieną, kai būna priimtas sprendimas, tuo pačiu ir būna išrinktas nemokumo administratorius“, – sakė ji. Tarnybos duomenimis, šio proceso nemokumo administratore išrinkta Tatjana Geglienė.

Viešoje erdvėje pasirodžiusiuose pranešimuose skelbta, kad neteisminis bankrotas pradėtas norvegų kapitalo įmonei UAB „Textilite“.

Paprašius plačiau pakomentuoti situaciją, UAB „Grosso Moda Lithuania“ ir UAB „Textilite“ direktorė Ala Guzova patikslino, kad bendrovės „Grosso Moda Lithuania“ akcininkai yra ne norvegai, kaip skelbta viešai, o Nyderlandų verslininkai.

Prieš pusmetį jie atskyrė mažmeninę prekybą ir praėjusių metų birželį įsteigė atskirą dokumentaliai lietuviško kapitalo įmonę UAB „Textilite“, turėjusią vykdyti trijų fizinių ir elektroninės parduotuvių pardavimus. „Prekes gaminame mažomis partijomis. Turime komandą, kuri jas kuria. Siekiant pelningumo, reikėjo parduotuvių“, – pasakojo A. Guzova.

Šiuo metu įmonės fizinės parduotuvės Vilniuje ir Kaune uždarytos, paskutinė jų darbo diena buvo praėjusių metų gruodžio 23-ioji. Parduotuvės Ukmergėje veikla ir internetinė prekyba tęsiama.

Pasiteiravus apie priežastis, A. Guzova sakė, kad pagrindinė priežastis – smukę pardavimai. Tai esą pasaulinė tendencija. „Kauno parduotuvėje 2022-ieji metai buvo geri, ieškojome galimybės nuo 2023-iųjų atidaryti parduotuvę ir Vilniuje. Tačiau ją atidarius prekybos centre „Europa“, pardavimai buvo labai maži. Pernai Ukmergėje apyvarta mažiausiai krito, o Vilniuje vykdyta tik 20 proc., Kaune – apie 30–40 proc. planų. Parduotuvės nepasiteisino. Nors ir nėra didelių įsiskolinimų, trūko pinigų mokėti darbuotojams ir kreditoriams.“

Pasak direktorės, svarstyta galimybė daryti įmonės restruktūrizaciją, bet prekybininkai Vilniuje ir Kaune nenori nutraukti sutarčių, kurios sudarytos trejiems metams, o baudos už sutarčių nutraukimą labai didelės. Akcininkai šiuo metu negali investuoti daugiau, o partnerių ar kitų investuotojų nepavyko pritraukti. Pasikonsultavus su advokatais buvo nutarta eiti neteisminio bankroto keliu. Bankroto administratorius turi teisę nutraukti sutartis.

Pasakojo, kad sunkumai bendrovėje prasidėjo nuo karo Ukrainoje pradžios. Karas turėjo įtakos pasaulinei rinkai, žaliavos pabrango, o pardavimai krito. UAB „Grosso Moda Lithuania“ irgi patiria sunkumų, užsakymų sumažėjo. „Tačiau ten apie bankrotą kol kas nekalbama, ten kita situacija, ją sprendžia patys akcininkai ir aš nenorėčiau komentuoti“, – sakė A. Guzova.

UAB „Textilite“ komandoje dirba 17 žmonių. Ukmergės parduotuvėje dirba 3, elektroninę prekybą vykdo 2 žmonės, taip pat ukmergiškiai. Pasak A. Guzovos, paskelbus bankrotą, visi darbuotojai, įskaitant direktorių, yra atleidžiami. Bankroto administratorius vadovaujasi įstatymų nustatyta tvarka. Kadangi bankroto administratorius turi išparduoti likusį turtą, A. Guzova yra pateikusi siūlymą tęsti Ukmergės parduotuvės veiklą bei prekybą internetu. Bus šaukiamas kreditorių susirinkimas, kuris ir priims sprendimus. „Dabar – pati proceso pradžia. Su kreditoriais derinami įsiskolinimai ir tolimesnių veiksmų eiga“, – sakė direktorė.

Pasiteiravus apie patalpas, informavo, kad UAB „Textilite“ turi tik prekes ir darbuotojus, o patalpų neturi, jas nuomojasi.

Pasak A. Guzovos, UAB „Textilite“ yra maža įmonė ir smarkiai priklauso nuo pardavimų. Jei atsiskaičius su kreditoriais akcijos nebus parduodamos, o bendrovė būtų grąžinta akcininkams, reiks persvarstyti ateities verslo modelį. Svarbu įvertinti, ar bus įmanoma sumažinti prekių kainas. Nustačius kainas, kokiomis bendrovė norėjo parduoti savo prekes, pardavimai smuko.

Užimtumo tarnybos Ukmergės skyriaus vedėja Edita Mončinskienė sakė, kad pranešimo iš bendrovės „Textilite“ apie grupinį atleidimą iš darbo dar negavo. „Pagal įstatymą, jeigu įmonė atleidžia daugiau nei 10 proc. darbuotojų, privalo informuoti Užimtumo tarnybą“, – sakė ji. E. Mončinskienės duomenimis, keletas darbuotojų buvo atleisti iš darbo bendrovėje „Grosso Moda Lithuania“, tačiau pačių prašymu.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *