Įtarus meningokoką, gydomas „Šilo“ pagrindinės mokyklos moksleivis. Dezinfekuotose mokyklos patalpose pamokos vyksta įprasta tvarka. Trečioje klasėje besimokančiam berniukui infekcija buvo įtarta antradienį. Pradinukas tądien išvežtas gydyti į Vilnių. Tai „Ukmergės žinioms“ patvirtino Vilniaus visuomenės sveikatos centro…
Gedimino Nemunaičio nuotr. Meningokoku susirgo „Šilo“ pagrindinės mokyklos moksleivis.
…Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė.
„Buvo surinkti duomenys apie moksleivio klasės draugus, šeimą. Visi, turėję su juo artimą kontaktą, – bendraklasiai, pedagogai, šeimos nariai – nukreipti pas gydytoją, skirtas gydymas antibiotikais. Išplatintos atmintinės, kaip tokiu atveju elgtis“, – sakė vedėja.
Kilus infekcijos pavojui, anot jos, patalpų priežiūra ir sutvarkymu užsiima pati mokykla. „Viskas buvo padaryta taip, kaip ir priklauso. Tą pačią dieną klasė ir visas blokas, kuriame ji yra, dezinfekuoti su tam tikromis medžiagomis, patalpos išvėdintos. Reikia labai gerai vėdinti, nes infekcijos sukėlėjas nemėgsta gryno oro“, – teigė ji.
Pamokos mokykloje nebuvo nutrauktos – vykdomos įprasta tvarka. Rizikos užsikrėsti esą galima nesibaiminti. „Mokinių tėvai tikrai neturėtų panikuoti. Gydomo berniuko situacija nėra bloga – svarbu, kad viskas buvo laiku pastebėta“, – tikino vedėja.
Pasak „Šilo“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Leono Žuklio, žinios apie susirgusį moksleivį mokyklą pasiekė antradienio rytą. „Sužinojom, kad vienas mokinukas su įtarimu dėl meningokokinės infekcijos buvo išvežtas iš namų. Susisiekėm su visuomenės sveikatos centru – jie pateikė rekomendacijas, kaip elgtis. Iškėlėm vaikus, atlikom dezinfekciją, papildomai vėdinam skersvėjiniu būdu klases“, – pasakojo direktorius.
Apie įvykį sako informavęs mokinių tėvus: „Vadovaudamasis specialistų rekomendacijomis, elektroniniame dienyne jiems parašiau, kad pagrindo neiti į mokyklą nėra. Tačiau jei tėvai labai nerimauja dėl vaiko sveikatos – gali likti namuose.“
Trečiadienį į mokyklą, anot jo, neatėjo vos penktadalis mokinių. „Tėveliai supanikavo vėliau – ketvirtadienį susirinko tik penkiolika procentų, – sakė jis. – Tačiau primygtinai reikalauti, jog verstų eiti, ir nedrįstume. O vaikams buvo proga pasiilgint atostogas – tai nėra blogai. Šiuo atveju pamokas, kuriose nebuvo, laikysim kaip praleistas dėl pateisinamos priežasties.“
Tuo metu klasės auklėtojos elektroniniame dienyne informavusios tėvelius, jog vaikų artimiausiu metu geriau neleistų ir į viešus renginius. Esą nesaugu dėl nežinia kur galinčios „klajoti“ bacilos.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro visuomenės sveikatos specialistė Greta Gargasienė informavo, jog Ukmergės administracinėje teritorijoje šiais metais registruoti du meningokokinės infekcijos atvejai.
Lietuvoje iš viso nuo sausio 1 d. iki gruodžio 1 d. užregistruotas 61 meningokokinės infekcijos atvejis. Penki iš jų – mirtini.
Registruojami atvejai, anot specialistės, – pavieniai, grupinių susirgimų neregistruota.
***
Meningokokinė infekcija – bakterijos sukelta ūmi infekcija. Ankstyvieji ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant išryškėja odos bėrimas.
Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimo kontakto metu užsikrečiama per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Jų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1–10 dienų, vidutiniškai – 4 dienas.
Meningokokinė infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų. Pavojus susirgti yra ir kitiems: esant susirgimams virusinėmis infekcijomis, stresui, nusilpus imunitetui.
Infekcija gydoma antibiotikais.
Autorė: Vaidotė ŠANTARIENĖ