Valentina ir Rimantas Stundžiai su dideliu nerimu laukia pavasario. Jei nepavyks rasti rėmėjų būstui įsigyti, penkis vaikus auginančiai porai teks eilinį kartą rinktis mantą ir ieškoti naujos pastogės.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Rimantas ir Valentina Stundžiai puoselėja vienintelę svajonę – turėti nuosavą būstą.
Valentina ir Rimantas dabar kiekvieną dieną siunčia pagalbos prašymus įmonėms, įstaigoms, turtingiems šalies verslininkams. Pagalbos kreipėsi ir į „Bėdų turgų“, Seimą ir net į šalies Prezidentę. Kol kas atsako nesulaukia.
Pagrindinė prašymo esmė – paaukoti pinigų. Penkis vaikus auginanti pora viliasi, kad atsiras žmonių, galinčių jiems padėti susimokėti bent pradinį įnašą už būstą, kuriame jie dabar gyvena.
Visos pastogės – laikinos
Nedidelis namas Vidiškių seniūnijoje Kadrėnų kaime: Stundžiai nebesuskaičiuoja, kelintas jiems šis būstas. Gyvenime nuolat kraustėsi iš kampo į kampą. Visada pastogės buvo laikinos – iš privačių žmonių nuomotos.
Sutuoktiniai pasakojo, kad išsinuomoti būstą daugiavaikei šeimai – be galo sunku. Šeimininkai visada pirmiausiai klausia, kiek vaikų jie turi. „Pasakom, kad penkis, ir iš karto padeda ragelį“, – su nuoskauda pasakojo Valentina.
Moteriai skaudu, kad daugiavaikių šeimų stereotipas – girtuokliai tėvai. Tačiau jų šeimoje alkoholiui vietos nėra. Valentina tikina svaigalų net kainų nežinanti. Moteris su didžiausiu pasididžiavimu vardina trijų savo dukrų ir dviejų sūnų pasiekimus. Vaikai, kurių vyriausiam – dvylika, o jaunėliui – pustrečių, – ir sportininkai, ir dainininkai, ir stropūs mokiniai.
Trūksta tik namų
„Mes esam ir sotūs, ir apsirengę. Valstybės pašalpos kiekvienam šeimos nariui siekia 325 litus. Vyras iki šiol turėjo darbą. Visko užtenka, tik neturim namų“, – pasakojo savo pagalbos prašymą į mūsų redakciją atsiuntę ukmergiškiai.
Tvirtina, kad per keliolika metų – tiek jie gyvena kartu – savo pastogei susitaupyti nebuvo jokių galimybių. Rimantas – našlaitis. Nuo pat vaikystės jis glaudėsi pas senelius, tėvas gėrė, vaiku nesirūpino ir niekuo jam nepadėjo. Valentinos tėvai gyvi, bet problema ta pati: tėvas – girtuoklis, būstas, kuriame jis su žmona gyvena, – nedidukas.
Pasak poros, kol jų šeima buvo mažesnė, butą susirasti taip sudėtinga nebuvo. Tačiau pastaraisiais metais tai – tikras iššūkis.
Be to, jos berniukai serga bronchine astma, tad jiems reikalinga ypatinga globa, sausi ir šilti namai.
Prarado sveikatą
„Buvau išvykęs uždarbiauti į užsienį, bet viskas baigėsi labai liūdnai. Mane apgavo, teko prašyti pagalbos, skolintis pinigų kelionei namo“, – pasakojo dėl savo šeimos ateities labai nerimaujantis Rimantas.
Deja, neseniai šeimos tėvas prarado sveikatą. Jam iki pat alkūnės operuoti rankos nervai. Liga ir ilgai trukusi reabilitacija šeimą įklampino į skolas, jaunas vyras abejoja, ar pavyks ateityje susirasti rimtesnį darbą ir atstatyti sveikatą.
O kaip gi valdiška parama? Pora įsitikinusi, kad dėl jų prašymų aukščiausiom valdžios institucijom mūsų rajono valdininkai jų labai nemėgsta. Nors eilėje prie socialinio būsto šeima esą buvo pirma, daugiavaikei šeimai tinkančio būsto taip ir negavo.
Prašančiųjų – eilė
Ukmergės rajono Savivaldybės ūkio skyriaus vyr. specialistas Kęstutis Lukoševičius sako, kad šiuo metu eilėje prie socialinio būsto laukia 303 šeimos ir vieniši asmenys. Kai kurie jų būsto laukia beveik dešimt metų.
Visi socialinio būsto laukiantieji yra suskirstyti į šešias atskiras eiles. Daugiavaikių šeimų –25, jaunų šeimų sąraše – 85 pavardės, našlaičių – 22, neįgaliųjų – 56. Dar yra aplankas, skirtas nepatekusių į anksčiau minėtųjų sąrašą. Jame dar daugiau nei šimtas pavardžių.
Kitiems – ne geriau
Pasak K. Lukoševičiaus, Stundžiai 2009 metais įrašyti vadinamajame daugiavaikių sąraše. Jame jie – apie vidurį. Pirma stovinti šeima į sąrašą įtraukta 2005 metais. Sprendžiant iš to galima spėti, kad artimiausią penkmetį Rimantas, Valentina ir penki jų vaikai sulaukti valdiško būsto neturi jokių šansų.
K. Lukoševičius pastebi, kad kiekvienoje eilėje įrašytų žmonių situacija yra labai skirtinga. Vieni turi daugiau problemų, kiti – mažiau. Tačiau jokios išlygos laukiantiesiems netaikomos. Pasak pašnekovo, pavyzdžiui, daugiavaikių šeimų eilėje laukianti viena šeima augina keturis vaikus su negalia. Aštuoni žmonės glaudžiasi močiutei priklausančiame dviejų kambarių butuke.
Pirmumo nesuteiks
Tai, kad Stundžiai – tvarkingi, negirtaujantys, pasak kalbinto specialisto, nėra joks motyvas suteikti jiems pirmumą socialiniam būstui gauti. Kita vertus, K. Lukoševičius neneigė – yra tarp eilėje laukiančiųjų ir nemažai socialinės rizikos asmenų.
Šiuo metu Ukmergės mieste ir kaimo vietovėse yra per 400 socialinių būstų. Pasak pašnekovo, daugiausiai jų – mažesnės kvadratūros, pritaikytų mažesnėms šeimoms. Didelių butų ar namų pasiūla yra tikrai nedidelė, tad savivaldybė bent jau šiuo metu padėti penkis vaikus auginančiai Stundžių šeimai negali.
Taigi, daugiavaikei šeimai belieka tikėtis stebuklo. Žmonės, kurie galėtų kuo nors padėti apie nuosavą būstą svajojančiai šeimai, gali skambinti telefonu 8 340 44270.
{jcomments off}