Sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose ukmergiškiai dosniausiai savo balsus dalino tradicinių – kairiosios ir dešiniosios – partijų atstovams.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Antrame rinkimų ture susikaus Kazys Grybauskas ir Janina Galiauskienė.
Daugiausiai – 20,56 proc. balsų surinko socialdemokratų partijos Ukmergės skyriaus pirmininkas Kazys Grybauskas.
17,36 proc. palaikymo sulaukė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Ukmergės skyriaus pirmininkė Janina Galiauskienė.
Vienmandatėse apygardose per pirmąjį turą asmuo yra išrinktas į Seimą, jei už jį balsuoja daugiau nei 50 proc. rinkėjų. Kadangi tokio kandidato neatsirado, prie balsadėžių ukmergiškiai turės žengti dar kartą – kovo 17 dieną.
Per pakartotinį balsavimą išrinktu laikomas kandidatas, gavęs daugiau balsų, neatsižvelgiant į dalyvavusių rinkėjų skaičių.
Svorio kategorijos – apylygės
Dėl Seimo nario kėdės po dviejų savaičių susikausiantys kandidatai, galima sakyti, – apylygės svorio kategorijos varžovai. Abu jie ne tik gimę tais pačiais metais, bet ir yra savo srities specialistai, užaugę ir mokyklas baigę mūsų rajone, gerai pažįstantys jo žmones. Panaši ir jų politinė patirtis. Tik – skirtingose politinėse barikadose: vieno – kairėje, kito – dešinėje.
Daugiausiai balsų surinkęs 59-erių K. Grybauskas kaip tik šį antradienį, kovo 5 dieną, švenčia savo gimtadienį.
K. Grybauskas gimė Žemaitkiemio seniūnijos Martnonių kaime. Yra baigęs Lietuvos žemės ūkio akademiją, turi miškų ūkio inžinieriaus diplomą. Ukmergės miškų ūkyje eina medienos ruošos inžinieriaus pareigas. Su žmona Zita yra užauginę tris vaikus.
Partijos veikloje dalyvauja trylika metų. Trečią kadenciją išrenkamas Ukmergės rajono savivaldybės tarybos nariu.
Socialdemokratų lyderio varžovė konservatorė Janina Galiauskienė – taip pat „grynakraujė“ ukmergiškė. Gimusi Pijoruose, baigusi Vidiškių vidurinę mokyklą. Prieš daugiau nei 30 metų pradėjo dirbti Ukmergės ligoninės gydytoja, o nuo 1997 m. vadovauja Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centrui.
Su bendrapartiečiu ir bendradarbiu sutuoktiniu Juozu Galiausku pora yra užauginusi dukrą.
Politinėje veikloje medikė dalyvauja nuo pat Sąjūdžio laikų. Nuo 2004 m. – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų skyriaus pirmininkė.
Kandidatė pastarąjį dešimtmetį nesėkmingai dalyvauja kiekvienuose Seimo rinkimuose. Per kiekvienus savivaldos rinkimus išrenkama į rajono tarybą, tačiau dėl nesuderinimo su užimamomis pareigomis tarybos nario kėdę kaskart perleidžia kolegoms.
Trečioje vietoje – R. Janickas
Dėl vieno Seimo mandato Ukmergės vienmandatėje apygardoje iš viso varžėsi net 14 politikų.
Trečią vietą pagal surinktų balsų skaičių užėmė vos daugiau nei šimtu balsų nuo J. Galiauskienės atsilikęs Darbo partijos Ukmergės skyriaus pirmininkas Rolandas Janickas. Didžiulis palaikymas gimtuosiuose Taujėnuose jo, deja, neišgelbėjo ir dar vieno rinkiminio šanso antrame ture nesuteikė.
Per Seimo rinkimus spalį neblogai debiutavęs Mindaugas Kluonis šiuose rinkimuose pagal populiarumą liko ketvirtas
Teisingumo ministras Dailis Alfonsas Barakauskas, bandęs ukmergiškiams atstoti mirusį bendrapartietį Julių Veselką, Ukmergės rinkėjų neįtikino. Jis pagal populiarumą liko penktas.
Nelabai daug nuo ministro atsiliko Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė Danutė Užkurėlytė.
Visi kiti kandidatai surinko po mažiau nei 5 procentus balsų.
Balsavo kas trečias
Per sekmadienį vykusius rinkimus balsuoti teisę turėjo 34 417 rinkėjų. Tačiau šią prievolę atliko vos kas trečias ukmergiškis – rinkimuose dalyvavo tik 11 tūkstančių žmonių – 32,20 proc. tokią teisę turinčių gyventojų.
Tai – ženkliai mažesnis žmonių aktyvumas, lyginant su praėjusių metų spalio mėnesį vykusiais rinkimais.
Išankstiniame balsavime praėjusią savaitę dalyvavo 7,45 proc. visų Ukmergės rinkėjų. Rajono savivaldybėje savo balsą atidavė 280, specialiuose paštuose –183 ukmergiškiai. Dar 2 102 žmonės balsavo namuose.
Rinkimai praėjo itin ramiai
Ukmergės apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Hubertas Žižys patikino, kad rinkimai Ukmergėje praėjo labai sklandžiai. Jokių balsų pirkimo faktų nebuvo fiksuota. Rinkimus stebėjo ir visuomeninio judėjimo „Baltosios pirštinės“ atstovai.
Rinkimai išsiskyrė labai menku aktyvumu – tokio menko H. Žižys per gana ilgą savo darbo patirtį neatmena.
Balsų skaičiuotojams jie buvo vieni lengviausių. Pirmi duomenys iš apylinkių buvo paskelbti apie 22 valandą, o visi balsai suskaičiuoti iki vidurnakčio. Tuo tarpu per ankstesnius rinkimus darbas Ukmergės rinkimų apygardos komisijoje neretai trukdavo iki paryčių.
Anketos nedomino
Visi rinkėjai sekmadienį turėjo progą ne tik atiduoti balsą už patikusį kandidatą, bet ir užpildyti anketą bei atsakyti į klausimus, susijusius su balsavimo organizavimu. Anketoje klausta apie rinkimų patalpos tinkamumą, galimą balsų papirkinėjimą ir kitų klausimų.
Pasak H. Žižio, anketos buvo anoniminės. Kadangi jos buvo neprivalomos, mažai ką sudomino. Visos anketos bus suskaičiuotos ir duomenys apibendrinti iki kovo 20 dienos.
Dabar Seime – du ukmergiškiai
Praėjusių metų spalį, kuomet valdžią rinkome drauge su visa Lietuva, daugiausiai balsų atidavėme Darbo partijos kandidatei Loretai Graužinienei ir partijos Tvarka ir teisingumas sąraše kandidatavusiam Juliui Veselkai.
Loreta Graužinienė surinko 22,78 proc. rinkėjų balsų, o J. Veselka – 19,81proc. Šie du kandidatai vienmandatininkai susirungė antrajame rinkimų ture, kur laimėjo vos kelis mėnesius Seime tepadirbęs a.a. Julius Veselka. L. Graužinienė į Seimą pateko pagal sąrašą. Tokiu pat būdu mandatą išsikovojo ir socialdemokratas Arūnas Dudėnas.
Kovo 17 dieną Ukmergės vienmandatėje apygardoje išrinktas parlamento atstovas taps trečiu Seime dirbančiu ukmergiškiu.