Po savaitgalį įvykusių savivaldos rinkimų aiškėja, kad Ukmergės rajono taryboje iš 25 narių mažiausiai 15 savo kėdes išsaugojo.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Posėdžių salėje kėdes užims ir senieji, ir nauji rajono tarybos nariai.
Nors rajono mero dar neturime, tarp tautos išrinktųjų po rinkimų vyksta intensyvios diskusijos dėl galimos koalicijos sudarymo bei svarstymai dėl būsimų postų.
Savivaldos rinkimuose dalyvavę rajono politikai internete, VRK svetainėje, po kaulelį narsto savo rezultatus, analizuoja, kokiose apylinkėse ir kodėl surinko daugiau balsų.
Vis dėlto kai kas mūsų rajone tiesiog stebuklingai nesikeičia metų metus – kaimo ir miesto žmonių pažiūros labai skiriasi.
Kaimas tradiciškai palaikė Seime neparlamentinę Valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Kai kuriose kaimų apylinkėse šiai partijai pavyko užsitikrinti daugiau nei 30 proc. palaikymą. Tiesa, būta ir nemažai išimčių: nemažai kaimiškųjų apylinkių palaikė socialdemokratus ar darbiečius.
Mieste išimčių nebuvo. Nė vienoje apylinkėje daugumos balsų „valstiečiai“ nesurinko.
Miestiečiai mūsų rajone labiau palaikė Lietuvos socialdemokratus. Iš 13 miesto rinkimų apylinkių jie pirmavo 11-oje. Dviejose pirmavo Darbo partija, o „valstiečiams“ miesto apylinkėse pavyko surinkti vos po keliolika procentų.
12-oje miesto apylinkių trečioje vietoje pagal populiarumą –Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.
Pastebima, kad politikus, gyvenančius kaime, teigiamai vertino jų aplinka.
Dalį balsų perskaičiavo
Ukmergės rinkimų komisijos pirmininko pavaduotoja Justina Markevičiūtė pasakojo, kad savivaldos rinkimai praėjo kaip niekada ramiai. Iš rinkimų apylinkių negautas nė vienas stebėtojo skundas.
Vadovaujantis Rinkimų įstatymu, kitą dieną po rinkimų komisijos nariai perskaičiavo 5 procentus pirmumo balsų. Jokių netikslumų nebuvo aptikta.
Antradienį komisijos nariai vėl rinkosi į posėdį, kurį inicijavo Lietuvos socialdemokratų partijos Ukmergės skyrius. Kreiptasi suabejojus, ar visuomeninis rinkimų komitetas „N. Puteikio komanda“ tikrai peržengė privalomą 4 proc. ribą, nes skaičiuojant balsais, minėta riba peržengta labai mažu balsų skaičiumi.
Paaiškėjus, kad 4 proc. riba neperžengta, vienintelis iškovotas mandatas visuomenininkams nepriklausytų.
Vis dėlto nutarta pasitikėti apylinkių darbu, balsų neperskaičiuoti, nes abejonėms nėra jokio teisinio pagrindo – nė vieno stebėtojo skundo.
Išnešė kaimas
Po sekmadieninių rinkimų paaiškėjo, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjunga per ketverius metus nuo 2011-ųjų savivaldos rinkimų gerokai nukraujavo ir neteko dviejų mandatų. Nepaisant to, kaimo rinkėjai sutelkė jėgas ir į antrąjį merų rinkimų turą išnešė šios partijos vedlį buvusį savivaldybės administracijos direktorių Juozą Varžgalį. Jį mero rinkimuose palaikė daugiau nei 20 proc. rinkėjų. Daugiausiai palaikymo sulaukta kaimiškose apylinkėse.
Taryboje vietas užsitikrino valstiečiai senbuviai – J. Varžgalys, Algirdas Kopūstas, Romas Pivoras, Elena Mirinavičienė. Penktoji vieta atitenka per praėjusius savivaldybės rinkimus Naujosios sąjungos gretose buvusiam, bet tuomet į tarybą nepatekusiam Gintarui Plevokui.
„Valstiečių“ sąrašas dar pailgėtų, jei antrame ture laimėtų valstiečių kandidatas į merus J. Varžgalys. Vietą kolegai iš sąrašo apačios galėtų perleisti ir dėl kokių nors priežasčių mandato panoręs atsisakyti tautos išrinktasis.
Valstiečių sąrašui praretėjus taryboje greičiausiai nebeliks nuo 2000-ųjų metų tarybos nare nuolat renkamos Zofijos Belickienės, nuo 2003-iųjų per kiekvienus rinkimus rinkto Vladislovo Spruogio.
Teks pasirinkti I
6 mandatus per rinkimus iškovojo Lietuvos socialdemokratų partija. Tai vienu postu daugiau nei per praėjusius 2011-ųjų savivaldos rinkimus.
Vietas rajono taryboje užsitikrino Valdas Petronis, Stasys Jackūnas, Rimvydas Civilka, Klavdija Stepanova, Aira Dudėnienė, Arūnas Jasaitis.
Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas R. Civilka vadovauja įmonei, kurios steigėjas – savivaldybė. Pagal įstatymą likęs poste jis tarybos nariu būti negali.
Kadangi greičiausiai bus pasirinkta vadovo vieta, tarybos nario kėdė atiteks žemiau sąraše esančiam Jonui Grybauskui. Reitinguodami rinkėjai jį gerokai pakylėjo – į 7 vietą iš buvusios 11.
Labai realu, kad socialdemokratams gali atitekti savivaldybės administracijos direktoriaus arba vicemero kėdė, tad į tarybą galėtų patekti ir žemiau sąraše esantis Andrius Lyška.
Praeitą kadenciją net du iš Lietuvos socialdemokratų – rajono tarybos narių buvo išrinkti į Lietuvos Respublikos Seimą – Arūnas Dudėnas ir Kazys Grybauskas.
Šįkart reitinguodami ukmergiškiai Dudėno pavardės nepamiršo – parlamentaro brolį Saulių Dudėną išreitingavo rekordiniu šuoliu – iš 50 į 10 poziciją. Tiesa, į tarybą jis nepateko, tačiau čia dirbs 5 numeriu sąraše buvusi Seimo nario žmona Aira Dudėnienė.
Teks apsispręsti II
Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus palaikę ukmergiškiai daugiausiai savo simpatijų atidavė partijos kandidatei į merus Agnei Balčiūnienei. Mero rinkimuose ji sulaukė daugiau nei 14 proc. rajono rinkėjų palaikymo. Nors mere netapo, į tarybą ji išrinkta.
Tačiau šios jaunos politikės darbo vieta rajono savivaldybėje nesiderina su tarybos nario kėde. Paklausta apie pasirinkimą, savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriuje vyriausiosios specialistės pareigas einanti A. Balčiūnienė sakė sprendimo dar nepriėmusi. „Rinkėjai manimi pasitikėjo, nenorėčiau jų nuvilti, tačiau darbas man taip pat patinka ir yra svarbus“, – sakė konservatorė.
Greičiausiai tarybos nare vėl nepataps ir kiekvienus rinkimus konservatorių sąraše sėkmingai dalyvaujanti, tačiau niekada į tarybą dirbti neateinanti Ukmergės PSPC vyr. gydytoja Janina Galiauskienė. Jos einamos pareigos taip pat nedera su vieta rajono taryboje.
Jei tarybos nario mandatų atsisakys abi sprendimus privalančios priimti konservatorės, jų mandatus perims žemiau sąraše esanti Birutė Žilėnienė ir Vladas Kovarskas.
Jei bursis į valdančiųjų koaliciją, konservatoriai taip pat sieks posto savivaldybės administracijoje. Politikų užkulisiuose kalbama apie siekį gauti administracijos direktoriaus pavaduotojo kėdę. Kuo šie norai baigsis, greitai pamatysime.
Du naujokai
Darbo partija Ukmergėje iškovojo 6 mandatus. Rinkėjai pirmumo balsus atidavė dabartiniam rajono merui Darbo partijai nepriklausančiam Vydui Pakniui, nepartiniam gydytojui per praeitus rinkimus su „valstiečiais“ į tarybą patekusiam Arūnui Civilkai, skyriaus pirmininkui Rolandui Janickui, dabartiniam tarybos nariui Kaziui Cesevičiui.
Į tarybą ateis ir du nauji žmonės – UAB „Bikuvos prekyba“ padalinio vadovas Darius Varnas ir Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės padėjėja-sekretorė Jurgita Vijūnė.
Jei R. Janickas laimės antrame merų rinkimų ture, Darbo partija taryboje gaus dar vieną mandatą. Jį užims Vidmantas Krikštaponis.
Reitinguojant politikus šuolį iš 25 į 10 vietą Darbo partijoje įveikė dabartinė tarybos narė Angelė Jokubynienė. Tačiau šis šuolis vietos jai neužtikrino.
Kliūčių nekils
Du mandatus taryboje gavo Lietuvos laisvės sąjunga. Kas ateis dirbti, jokių abejonių nėra – tai pirmu ir antru numeriu sąraše ėję per praėjusius rinkimus per konservatorių sąrašą į tarybą patekęs Andrius Kalesnikas bei Lietuvos laisvės sąjungos vadovas Regimantas Baravykas.
Jokie įsipareigojimai netrukdys taryboje dirbti ir visuomeninį rinkimų komitetą „N. Puteikio komanda“ subūrusiai ir rinkėjų palankumą pelniusiai Nijolei Giedraitienei.
Apsispręsti turės iki balandžio
Atsisakyti tarybos nario mandato gali bet kuris įstatymiškai galintis šias pareigas eiti išrinktas į tarybą politikas. Kiek tokių bus, greitai pamatysime. Apsispręsti išrinktieji tarybos nariai turės iki pirmo tarybos posėdžio – balandžio pradžios.
Kovo 15-ąją vėl rinksimės prie balsadėžių – vyks antras rinkimų turas, kuriame bus išrinktas Ukmergės rajono meras.
Vilma NEMUNAITIENĖ