Daugiabučių kiemų būklė – ir gyventojų atsakomybė

Daugiabučių kiemų būklė – ir gyventojų atsakomybė / Gedimino Nemunaičio nuotr.

Į mūsų re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nu­si Anykš­čių gat­vės gy­ven­to­ja iš­sa­kė pro­ble­mą, ku­ri, de­ja, bū­din­ga vi­siems mies­to mik­ro­ra­jo­nams.

Anot pa­šne­ko­vės, jų dau­gia­bu­čių kie­mo būk­lė itin bai­si: „Iš­dau­žy­tos di­džiau­sios duo­bės, jo­se telk­šo ba­los. Vai­ruo­to­jai lau­žo au­to­mo­bi­lius, o pės­tie­ji per ba­las nė ko­jos pa­sta­ty­ti ne­tu­ri kur.“

Pa­sak Uk­mer­gės mies­to se­niū­nės Zi­tos Pe­čiu­lie­nės, dau­gia­bu­čių kie­mai – vie­na di­džiau­sių mies­to bė­dų.

Pras­ta pa­dė­tis Duks­ty­nos, Pi­vo­ni­jos, Pra­mo­nės mik­ro­ra­jo­nuo­se bei A. Sme­to­nos bei Va­sa­rio 16-osios gat­vių kie­muo­se. Apie tai nuo­lat dis­ku­tuo­ja­ma su sa­vi­val­dy­bės va­do­vais, spe­cia­lis­tais.

Pe­čiu­lie­nė tei­gia, kad dau­gia­bu­čių kie­mai skirs­to­mi į tuos, ku­rie yra pra­va­žiuo­ja­mi, jun­gia­si su ki­to­mis gat­vė­mis ir už­da­ri.

Su­si­sie­kian­čiuo­sius su ki­to­mis gat­vė­mis tvar­ko sa­vi­val­dy­bė. Tuo tar­pu už­da­rus, ku­rie pri­klau­so vie­nam ar ke­liems dau­gia­bu­čiams, tvar­ky­tis tu­ri pa­tys gy­ven­to­jai.

Se­niū­nė sa­ko, kad mi­nė­ta­sis Anykš­čių gat­vė­je esan­tis kie­mas yra pra­va­žiuo­ja­mas ir jo tvar­ky­mas nu­ma­ty­tas sa­vi­val­dy­bės pla­nuo­se. Ta­čiau kuo­met tai bus at­lie­ka­ma, ne­ga­li at­sa­ky­ti, ka­dan­gi iki tol rei­kia per­klo­ti se­nas ir su­si­dė­vė­ju­sias van­den­tie­kio, ši­lu­mos tin­klų tra­sas.

Ma­no­ma, kad tra­sas tvar­ky­ti bus pra­dė­ta dar šie­met: „As­fal­tuo­ti nu­ma­ty­ta, ta­čiau vis­ką rei­kia at­lik­ti kom­plek­siš­kai.“

Ini­cia­ty­vą tu­ri ro­dy­ti pa­tys gy­ven­to­jai. Pa­sak se­niū­nės, mąs­ty­mas, kad dau­gia­bu­čių kie­mus tu­ri tvar­ky­ti tik se­niū­ni­ja ir sa­vi­val­dy­bė, yra klai­din­gas: „Dau­gia­bu­čiuo­se gy­ve­nan­tys žmo­nės tu­rė­tų rū­pin­tis sa­vo ap­lin­ka kaip ir in­di­vi­du­a­lių na­mų gy­ven­to­jai.“

Į se­niū­ni­ją ne­re­tai krei­pia­si ir kie­mų, ku­rie nė­ra pra­va­žiuo­ja­mi ir juos tu­rė­tų tvar­ky­tis pa­tys, gy­ven­to­jai. Jei yra ga­li­my­bė, se­niū­ni­ja už­ly­gi­na duo­bes žvy­ru, skal­da ar fre­zuo­tu as­fal­tu, at­siun­čia grei­de­rį.

Ta­čiau to­kiu at­ve­ju iš na­mų ko­men­dan­tų pu­sės rei­kė­tų rim­tos or­ga­ni­za­ci­jos – jie tu­rė­tų pa­si­rū­pin­ti, kad kie­mas ne­bū­tų už­sta­ty­tas au­to­mo­bi­liais, su­de­rin­ti veiks­mus su se­niū­ni­ja.

Me­tams mies­to se­niū­ni­ja gau­na 40 sa­vi­var­čių žvy­ro. Tai la­bai ne­di­de­lis kie­kis, ka­dan­gi mies­te yra apie 20 ki­lo­met­rų žvy­ro dan­gos gat­vių, ku­rioms nuo­lat rei­kia vie­no­kio ar ki­to­kio re­mon­to.

Sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio ir in­fra­struk­tū­ros sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Vy­gin­tas Du­baus­kas pa­sa­ko­jo, jog prie tų dau­gia­bu­čių kie­mų, ku­rių prie­žiū­ra pri­klau­so nuo pa­čių gy­ven­to­jų, pri­si­de­da ir sa­vi­val­dy­bė. Ta­čiau „tvar­ky­ti kie­mą“, anot jo, pla­ti są­vo­ka – ap­ima dan­gos re­mon­tą, ša­li­gat­vių klo­ji­mą, au­to­mo­bi­lių aikš­te­lių įsi­ren­gi­mą ar­ba pra­pla­ti­ni­mą.

Gy­ven­to­jai tu­ri pri­si­dė­ti 70 proc. lė­šų. Sa­vi­val­dy­bės da­lis – 30 proc. Ga­li­ma nau­do­ti na­mo kau­pia­mą­sias lė­šas. Su­da­ro­mas są­ra­šas, na­mai sta­to­mi į ei­lę. 

Gy­ven­to­jai tu­ri kreip­tis į Uk­mer­gės bu­tų ūkį, jei na­mą ad­mi­nist­ruo­ja ši įmo­nė. Sa­vi­val­dy­bei pra­šy­mą bei pre­li­mi­na­rią są­ma­tą pa­teik­ti tu­rė­tų ben­dri­jos.

Prieš po­rą me­tų pa­gal to­kį fi­nan­sa­vi­mo bū­dą kie­mus su­si­tvar­kė 5 dau­gia­bu­čiai. Iš biu­dže­to bu­vo skir­ta 8,7 tūkst. eu­rų, per­nai – 2 na­mai. Skir­ta apie 5 tūkst. eu­rų. Šie­met biu­dže­te šioms reik­mėms yra skir­ta 10 tūkst. eu­rų.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *