Gedimino Nemunaičio nuotr. Daugiabučių gyventojai tarp administratorių nesiblaško.
Ukmergės daugiabučių gyventojai renkasi dvi namų administravimo galimybes – tai patiki UAB Ukmergės butų ūkiui arba kuria bendrijas. Administruoti daugiabučius neseniai ukmergiškiams pasisiūlė dar viena nauja įmonė. Tačiau kol kas neatsirado nė vieno, „perbėgusio“ pas naujoką.
Daugiabučių administratoriaus paslaugas siūlanti UAB „Būsto arka“ prieš keletą mėnesių apie tai pasiskelbė savaitraštyje „Ukmergė“.
Vilniuje registruotos „Būsto arkos“ direktorius Mindaugas Zavalis pasakojo, kad skambinančių ir susidomėjusių gyventojų buvo. Tačiau konkrečių užsakovų iš mūsų miesto nesulaukta. Nepadėjo įtikinti ukmergiškių ir tai, kad įmonės darbuotojai vyko į susitikimus su daugiabučių gyventojais, išdėstė savo sąlygas.
Direktorius įsitikinęs, kad įsitvirtinti mūsų mieste nepavyko, nes žmonės nepatikliai žiūri į daugiabučių administratorių iš kito miesto.
Tiesa, įmonės vadovas prisipažino, kad nė vieno daugiabučio kol kas neadministruoja ir sostinėje. Yra sudarę sutartis tik dėl kelių viešosios paskirties objektų Vilniuje bei Elektrėnuose.
Į bendrijas neišbėgioja
Ukmergėje daugiabučių namų administravimas vyksta dviem būdais – gyventojai kuria bendrijas arba perduoda administravimą savivaldybės įmonei Ukmergės butų ūkiui.
Šios įmonės direktorius Jonas Rinkevičius sako, kad jie daugiabučius administruoja nuo 2000 metų. Tuomet Civiliniams kodekse atsirado administravimo sąvoka. Tačiau realiai daugiabučių techninę priežiūrą Ukmergės butų ūkis vykdo dar ilgiau.
Šiuo metu įmonė administruoja 184 daugiabučius. Pastaraisiais metais jų skaičius ženkliai nesikeičia. Anot direktoriaus, vyksta nežymus judėjimas – vienų įmonės administruojamų daugiabučių gyventojai sukuria bendrijas, kitų, atvirkščiai, apsigalvoja ir nuo bendrijos vėl grįžta prie buvusio administratoriaus.
Per visus šiuos metus neatsirado ir pasirinkusiųjų kitą administruojančią įmonę.
Turėtų suderinti su savivaldybe
Ukmergės butų ūkis prieš keletą mėnesių siūlė pereiti prie diferencijuoto administravimo mokesčio, priklausomai nuo namo amžiaus, jo dydžio. Rajono taryba tam nepritarė – politikai patvirtino vienodą visiems administravimo mokesčio tarifą, kuris sudaro 0,14 lito be PVM už 1 kv. m naudingo ploto.
J. Rinkevičius sako, kad per mėnesį įmonė surenka 35 tūkst. litų. Anot jo, administravimui jų neužtenka – kas mėnesį trūksta apie 10–15 tūkst. litų.
Įmonėje apie 10 darbuotojų šalia kitų pareigų priskirtos ir daugiabučių administravimą liečiančios pareigos.
Pernai Civiliniame kodekse buvo įteisintos pataisos, liečiančios daugiabučių administravimą, kuriose išdėstyta galimybė pasirinkti administratorių.
Pasidomėjus, kokios įtakos tai turės daugiabučių gyventojams, J. Rinkevičius tvirtino, kad realių pasikeitimų jos nežada – rinktis administratorių gyventojai galėjo ir anksčiau.
Anot pašnekovo, Ukmergės butų ūkio administruojamų daugiabučių gyventojai, norintys kurti bendrijas, turėtų pirmiausia šį savo sprendimą suderinti su savivaldybės administracija.
Bendrijai ištikimi dešimtmečiais
Ukmergėje šiuo metu yra susikūrę apie 70 daugiabučių namų bendrijų. Kai kurios iš jų naudojasi Ukmergės butų ūkio paslaugomis, bet tuomet kiekvienam konkrečiam darbui yra sudaromos atskiros sutartys.
Trejus metus namo Vilniaus g. 94A bendrijai „Pušynas“ pirmininkaujantis Mantas Grigaliūnas pasakojo, kad jų bendrija gyvuoja 36 metus – nuo pat namo pastatymo.
Anot pašnekovo, susirinkimuose net nėra keliamas klausimas dėl administravimo reikalų perleidimo nei Ukmergės butų ūkiui, nei kam kitam.
Jis teigia nesiimantis spręsti, kas yra naudingiau gyventojams – namo bendrija ar administratorius.
Tai nemažai priklauso nuo pirmininko. Jei jis nelabai supranta apie namo priežiūrą, gyventojų pinigus gali vėjais išlaidyti. Tuo tarpu susigaudantieji administravime atskiria svarbiausius darbus nuo ne tokių svarbių. Toks daugiabučio savarankiškumas gyventojams finansiškai naudingas.
Jų bendrija yra sudariusi sutartį su šilumos ūkį prižiūrinčia įmone, taip pat sutartis dėl kitų darbų atlikimo sudaro su Ukmergės butų ūkiu.
Paslaugų teikėjus renkasi atsargiai
M. Grigaliūnas įvardijo ir grėsmes, su kuriomis susiduria bendrijų gyventojai. Jis sako, kad renkantis kokią nors įmonę darbams atlikti, svarbu įsitikinti dėl jos patikimumo.
„Visokių laikinų įmonių susikuria, kurios padaro bet kaip, pinigus susižeria ir dingsta. Kai brokas išlenda, jų nežinia kur ieškoti“, – perspėja pašnekovas.
Anot M. Grigaliūno, nemažai pirmininkų susiduria su problema, kuomet didesnė dalis gyventojų daugiabutyje yra garbaus amžiaus. Tokiame name sunku žmones prikalbinti naujovėms. Pavyzdžiui, dėl to neretai stringa ir daugiabučių renovacijos klausimas.
Autorė: Ligita JUODVALKIENĖ