Darbą pradės išrinktoji savivaldybės taryba, o kokie pokyčiai lydėjo išėjusiąją?

Darbą pradės išrinktoji savivaldybės taryba

Balandžio 19-ąją, į pirmąjį posėdį rinksis naujai išrinktoji Ukmergės rajono savivaldybės taryba – 8 moterys ir 17 vyrų.

Pirmojo posėdžio metu paaiškės formuojamų koalicijų sudėtis ir tikriausiai įvardyta šalia išrinktojo mero Dariaus Varno dirbsianti rajono vadovų komanda.

Tiesa, mažai tikėtina, kad visa išrinkta savivaldybės taryba dirbs ištisus ketverius ateinančius metus – bent minimali kaita per tą laiką sunkiai išvengiama.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ies Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys 2019–2023 m. kadencijos metu.

Per tą laikotarpį savivaldybių tarybose iš viso pasikeitė 261 narys. Ukmergėje, kurios tarybą sudaro 25 nariai, per kadencijos laikotarpį pasikeitė du nariai, o vienas dėl ligos prisiekė gerokai vėliau nei kiti.

Ukmergėje buvo neeilinė situacija, kai VRK buvo priėmusi sprendimą dėl mandatų panaikinimo Valdui Mikalajūnui ir Romui Pivorui dėl nesuderinamų pareigų. Tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priėmė jiems palankų sprendimą ir nustatė, kad VRK sprendimas buvo neteisingas.

Kaitos priežastys

Dažniausiai politikai patys atsisakė mandatų dėl nesuderinamų pareigų su savivaldybės tarybos nario darbu.

Dėl šios priežasties ir Ukmergėje pasikeitė vienas tarybos narys. Darių Varną paskyrus administracijos direktoriumi, vietoje jo 2019 metų birželį prisiekė Valdas Kersnauskas.

Vienas tarybos narys, Andrius Kalesnikas, kadencijos laikotarpiu deklaravo savo gyvenamąją vietą ne Ukmergės savivaldybėje ir pats atsisakė mandato. 2020 m. rugpjūčio 27 d. jį pakeitė Liucija Dzigienė.

VRK pateikė daugiau priežasčių, dėl kurių keitėsi tarybų nariai šalies savivaldybėse. 23,4 proc. atsisakė mandato dėl asmeninių priežasčių, 10,7 proc. narių įgaliojimai nutrūko, 2020 m. juos išrinkus į Seimą. Pasitaikė ir rajono politikų mirčių atvejų. 3,8 proc. tarybų narių buvo pripažinti kaltais teismo sprendimu ir jų įgaliojimus teko nutraukti.

Mūsų savivaldybės taryboje dėl šių priežasčių pokyčių nevyko.

Per ketverių metų laikotarpį VRK dažniausiai svarstė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narių mandatų netekimo klausimus. Čia pasikeitė net 19 tarybos narių. Antroje vietoje pagal kaitą – Biržų rajonas, kur per ketverius metus pasikeitė 13 narių. Trečioje vietoje – Šilalės ir Rokiškio rajonų savivaldybių tarybos, kuriose pasikeitė po 11 narių.

Alytaus rajono savivaldybėje nepasikeitė nė vienas narys – liko dirbti tie patys, kuriuos išrinko rinkėjai.

Moterų skaičius

VRK duomenys rodo, kad daugumoje Lietuvos savivaldybių tarybų vyrų yra du kartus daugiau nei moterų.

Yra dvi savivaldybės, kurių tarybose dirbančių moterų ir vyrų santykis kadencijoje buvo proporcingas. Birštono savivaldybės taryboje buvo 8 moterys ir 7 vyrai, Kėdainių – 13 moterų ir 14 vyrų.

Kitose savivaldybėse moterų ir vyrų santykio skirtumas ryškesnis. Pavyzdžiui, Marijampolės – 3 moterys ir 24 vyrai.

Ukmergės rajone 2019 metais į savivaldybės tarybą buvo išrinkta 19 vyrų ir 6 moterys, o kadencijos pabaigoje dirbo 18 vyrų ir 7 moterys.

Amžiaus vidurkis

Pagal VRK, buvusioje kadencijoje savivaldybių tarybų narių amžiaus vidurkis – kiek daugiau kaip 55-eri metai.

Ukmergėje į grupę nuo 55 iki 64 m. pateko 9 savivaldybės tarybos nariai – kiek daugiau nei trečdalis.

Šalyje patenkantieji į amžiaus grupę nuo 45 iki 54 m. sudaro apie 21,4 proc. Ukmergėje šioje amžiaus grupėje buvo tik 2 politikai.

Šalyje 20,5 proc. pateko į amžiaus grupę nuo 65 iki 74 m. Ukmergėje į šią grupę pateko 7 nariai – kone trečdalis.

Lietuvoje 17 proc. politikų buvo nuo 35 iki 44 m. Ukmergėje į šią grupę pateko 5 nariai.

Mažiausiai rajonų savivaldybių tarybose – nuo 25 iki 34 m. amžiaus asmenų. Ukmergėje toks buvo tik vienas.

Ukmergėje jaunesnių nei 25 m. tarybos narių praėjusią kadenciją neturėjome, o peržengęs 75 m. buvo vienas.

Kokia bus naujoji taryba?

Šiemet į Ukmergės rajono savivaldybės tarybą išrinktos 8 moterys ir 17 vyrų.

Pagal amžių: per 75 m. – 1, nuo 65 iki 74 m. grupėje  – 4,  nuo 55 iki 64 m. – 7, nuo 45 iki 54 m. – 3, nuo 35 iki 44 m. – 8, nuo 25 iki 34 m. – 2 nariai.

Jauniausiam būsimos tarybos nariui – 33-eji, vyriausiam – 81-i metai.

 UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *