Sekmadienį Prezidento Antano Smetonos gimtinėje buvo iškilmingai paminėtos pirmojo šalies prezidento 138-osios gimimo metinės. Ši šventė – pakankamai naujas, tačiau vis ryškesnių spalvų kasmet įgyjantis mūsų rajone vykstantis renginys.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Svarbiausi svečiai – Antanas Smetona su žmona.
Prezidento gimtadienio minėjimas prasidėjo A. Smetonos tėviškėje, Užulėnyje, vietoje, kur stovėjo jo gimtasis namas. Čia sveikinimo žodį tarė Seimo narys Gintaras Songaila, rajono vadovas Algirdas Kopūstas, iškilmingai pakelta vėliava. Renginyje pasveikinti ir tradicinio dviračių žygio dalyviai, tądien atmynę į prezidento tėviškę net iš Ukmergės.
Po to šventė persikėlė į Užugirio krašto muziejaus, kuriame veikia ir pradinė mokykla, kiemą. To meto spaudoje skelbta, kad 1935 metais čia pastatyta pradinė mokykla buvo pati moderniausia ir gražiausia Lietuvoje. Jau tuomet joje buvo įrengtas centrinis šildymas, tualetai ir net dušai. Sakoma, kad mokyklos statyba rūpinosi pats A. Smetona.
Pirmąja ponia tituluota Vilija Šabunkaitė-Poškienė.
Mokyklos pastato, kuris dabar priklauso Ukmergės kraštotyros muziejui, kieme surengta teatralizuota A. Smetonos gimtadienio puota. Jos centre pagrindiniai personažai – Antanas Smetona ir prezidentienė Sofija Smetonienė.
Jubiliatą pasveikino gausus būrys žodį tarti panorusių svečių – įvairių organizacijų, būrelių narių. Kalbėjo Lietuvos katalikių moterų organizacijos, tautininkų, vietos bendruomenės atstovai, klebonas ir net viešnia iš Bostono lietuvių bendruomenės.
Šventės vedėjai Vaidutė Sakolnikienė ir Vidmantas Krikštaponis.
Į susirinkusiuosius kreipėsi ir pats gimtadienio kaltininkas.
Kitas personažas – redaktorius – susirinkusiesiems pristatė specialiai ta proga išleistą laikraštį „Smetoniškos žinios“. Kiekvienas, nepagailėjęs dviejų litų, jį galėjo įsigyti. Šiame laikraštyje, anot leidėjų, visa medžiaga autentiška – paimta iš tarpukario Lietuvos laikraščių ir žurnalų.
Svečiai buvo vaišinami patiekalais, kuriuos labiausiai mėgo A. Smetona, – šaltibarščiais, silke, gardžiu varškės pagardu, taip pat jau šių dienų Taujėnų krašto tradiciniu patiekalu – žirnių koše.
Viešnios pasipuošė neįprastai.
Labai smagus šventės momentas, į kurį galėjo pasinerti kiekvienas, – prieškario drabužiai. Raginta pasipuošti pagal to meto madas. Daug ukmergiškių ir viešnių iš kitų miestų taip ir padarė. Tai buvo puiki proga pasidomėti prieškario laikų drabužių kirpimais, madingomis detalėmis.
Kadangi prieškariu buvo labai populiarūs įvairūs grožio konkursai, neapsieita be jų ir šįkart – išrinkta ir apdovanota gražiausia Užugirio kiemo ponia.
Norintieji galėjo pasižvalgyti ir po Užugirio krašto muziejų. Čia eksponuotos kelios parodos. Vienoje – nuotraukos, kuriose įamžintas pirmasis šalies prezidentas, kitoje – Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos narių surinkti medžioklės trofėjai. Didžioji dalis nuolatinių muziejaus eksponatų – šio krašto gyventojų buityje naudoti daiktai.
Vieni iš renginio organizatorių – M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas – padovanojo jaunimo teatro aktorių ansamblio „Be grimo“ koncertą.
Organizatoriai žada, kad kitąmet A. Smetonos gimtadienis bus dar iškilesnis, nes vyks šiuo metu restauruojamame, už kelių kilometrų nuo jo gimtinės esančiame Antano Smetonos dvare.