Dainaviškio kolekcijoje – muzikos instrumentai iš viso pasaulio

Dainaviškio kolekcijoje – muzikos instrumentai iš viso pasaulio / Stasys Ašmontas muzikuoja ir kolekcionuoja muzikos instrumentus.

Dainaviškis, šio kaimo bendruomenės „Savi namai“  vadovas Stasys Ašmontas turi sukaupęs unikalią muzikos instrumentų kolekciją. Joje – daugiau nei 30 rūšių muzikos instrumentų iš viso pasaulio.

Privačios Stasio Ašmonto liaudiškų muzikos instrumentų kolekcijos paroda šiuo metu eksponuojama bendruomenės namuose. Norintieji gali eksponatus ne tik apžiūrėti, bet ir jais pagroti.

„Eksponatai atiduoti žmonių malonumui – stebėti, girdėti, paliesti ir pamuzikuoti“, – sako kolekcininkas.

Parodoje taip pat galima pavartyti 40-ies metų senumo ranka rašytus natų sąsiuvinius, paskaityti literatūros apie muzikos instrumentus, paklausyti įrašų. Demonstruojamos ir bendruomenės veiklos nuotraukos. Parodą galima lankyti kiekvienam patogiu laiku, iš anksto susitarus.

Kambaryje kolekcija nesutelpa

Parodos iniciatorius S. Ašmontas pasakojo muzikos instrumentus kolekcionuojantis jau keturis dešimtmečius.

Sako, kad pirmasis jo muzikos instrumentas – akordeonas. Juo išmoko groti pats, nelankęs jokių muzikos mokslų.

Kolekcija pradėjo didėti vyrui grįžus iš Sovietinės armijos, kur grojo dūdų orkestre. Iš armijos parsivežė padovanotą instrumentą. O jau vėliau į namus pradėjo keliauti styginiai, pučiamieji, mušamieji ir kitokie patys įvairiausi instrumentai iš visų pasaulio šalių. Vienos iš didžiausių surinktų – akordeonų, armonikų ir lūpinių armonikėlių kolekcijos.

Iš viso dainaviškis yra sukaupęs daugiau kaip 400 instrumentų iš 30-ies pasaulio šalių. Pripažįsta, kad namuose viename kambaryje vietos kolekcijai laikyti tikrai neužtenka.

Pasak S. Ašmonto, 97 procentai jo eksponatų yra grojantys. Dalis – jo paties suremontuoti.

Remontuoti muzikos instrumentus, kaip ir jais groti, sako išmokęs pats iš literatūros ar pamokytas šios srities specialistų.

Vyras bendrauja su kitais Lietuvos muzikos instrumentų kolekcininkais ir žino, kad dauguma jų kolekcionuoja tik tam tikros rūšies muzikos instrumentus, pavyzdžiui, tik dumplinius ar tik pučiamuosius. Bet kad dar kažkas turėtų tokią didelę kaip jo įvairių instrumentų kolekciją – negirdėjo.

Pašnekovas sako, kad jo gyvenimo draugė Birutė vis pajuokauja, kad iškraustys visus jo instrumentus. Su Birute juodu priklauso tam pačiam Dainavoje įsikūrusiam kolektyvui „Viltis“.

Gimtinė – Žemaitijoje

S.Ašmontas pasakoja, pats mokantis groti net 14 instrumentų. Muzika visada skambėjo jo šeimos namuose. Lydi ji ir dainaviškio vaikus bei anūkus. Bent kelis muzikos instrumentus yra įvaldžiusios jo dukros Asta ir Eglė, anūkai Kristijonas ir Agnė. Su anūke Mažeikiuose yra sukūrę net bendrą muzikinį projektą.

Nors Ukmergės rajone jau seniai įleido šaknis, Dainava S. Ašmontui nėra gimtasis kraštas. Jo gimtinė – Plungė. Vėliau gyveno sostinėje, iš kur į Dainavą atsikraustė prieš 16 metų.

Dažniausiai žmonės iš miesto į miestą kraustosi arba darbo reikalais, arba tampa vadinamais meilės emigrantais. Tačiau pašnekovas sako, kad jam netinka nei viena, nei kita. Čia atvyko paskui savo dabar jau a. a. uošvę, kuri senatvėje norėjo kaimo erdvės.

Dirbo B. Lubio patarėju

Įdomi ir ypatinga ne tik dainaviškio S. Ašmonto muzikos instrumentų kolekcija, bet ir jo gyvenimo patirtis – vyras turi bent kelis aukštojo mokslo diplomus gana skirtingose gyvenimo srityse – yra ir diplomuotas inžinierius, ir psichologas.

Pasakojo ne vienus metus dirbęs su garsiu verslininku Bronislovu Lubiu – buvo jo patarėjas verslo klausimais. Patarinėjo verslo klausimais ir bent keliems Seimo nariams. Šiuo metu dirba Rokiškio filiale Ukmergės pieninėje.

Daugiau kaip 10 metų S. Ašmontas vadovauja Dainavos bendruomenei „Savi namai“, muzikuoja ir dainuoja Dainavos ansamblyje „Viltis“, kuriam vadovauja Loreta Talutienė.

Parodos pristatyme

Prisimindamas neseniai atidarytą parodą, pašnekovas džiaugėsi, kad į ją žmonės susirinko ne tik iš Ukmergės rajono, bet ir iš kitų miestų.

Susirinkusiuosius sveikino Deltuvos seniūnas Gintaras Radzevičius, parodą papuošė dainaviškės Sigutės Burbienės tapyti paveikslai. Atvyko kraštietis Juozas Imbrasas su žmona Birute. Jis akordeonu linksmino dainaviškius.

Muzika ir dainomis visus linksmino kauniečiai Ramunė ir Rolandas iš Kauno, dainaviškiai muzikantai Vacys Stankus ir Sarapinas Baranauskas, išbandę akordeonus, pravirkdė armonikas ir bajanus, muzikantas Arvydas skambino gitara.

Norintieji galėjo paskambinti kanklėmis, groti bandža, pūsti dūdmaišį, okariną, fleitą, lūpines armonikėles.

Parodos atidaryme koncertavo ansamblis „Romantika“, kurio vadovė L. Talutienė, ir Deltuvos kultūros namų liaudiškos muzikos kapela „Magaryčios“, kurios vadovas Kazimieras Piestinis. 

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *